چند نظر درباره جشنواره دینی «رویش» در آستانه اختتامیه

نوروزبیگی: جشنواره «رویش» ریشه سینمای دینی را محکم می‌کند
جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده سینما تأکید کرد برگزاری جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» می‌تواند روند رسیدن به سینمای بلند دینی را برای علاقمندان تعریف کند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جواد نوروزبیگی تهیه کننده سینما که از مهمانان هشتمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» است درباره اهمیت برگزاری جشنواره‌های مختلف و تأثیر آن در روند فیلمسازی گفت: طبیعتا برگزاری جشنواره های مختلف فیلم کوتاه و مستند در رشد و پویایی فیلمسازی و تربیت و آموزش استعدادهای جوان تأثیر زیادی دارد.
وی افزود: برگزاری گارکاه و ایجاد فضای تبادل و نظر روند رسیدن به سینمای حرفه ای را برای نسل های آینده فراهم می کند. جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» با نگاه دینی که دنبال می‌کند شرایط را برای فیلسمازانی که دغدغه ساخت فیلم دینی دارند را فراهم می‌کند.
نوروزبیگی ادامه داد: اغلب آثار با مضامین دینی در سینمای بلند داستانی ریشه در همین جشنواره های موضوعی دارند. حوزه هنری در سال های اخیر با توجه به روند فیلمسازی در شهرستان ها به پویایی فیلم کوتاه در شهرستان های مختلف کمک کرده است. تمرکز زدایی از پایتخت به عنوان مرکز فعالیت های سینمایی در نهایت به نفع سینمای بومی و دینی تمام می‌شود.


برزیده: اعمال سلیقه به سینمای دینی ضربه می‌زند
حسن برزیده از اعمال سلیقه در سینمای دینی انتقاد کرد و این موضوع را آفت سینمای دینی دانست. حسن برزیده تهیه‌کننده سینما و تلویزیون در حاشیه هشتمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» درباره تعریف سینمای دینی و ویژگی های این نوع سینما گفت: توجه داشته باشیم که نظامی به نام نظام جمهوری اسلامی شکل گرفته است. نظامی مبتنی بر ایدئولوژی اسلام شیعی. طبیعی است که این نظام بخواهد تفکر خود را تبلیغ کند.
وی افزود: با توجه به اینکه تعاریف مشخصی از دین اسلام وجود دارد می توان تعریف سینمای دینی و اسلامی را هم تشریح کرد. من مشکلی با عنوان سینمای دینی ندارم. سینمایی که اخلاقیات را مورد توجه قرار داده باشد را هم دینی می دانم. می‌دانیم که برخی فیلم هایی که در غرب ساخته شده کاملا دینی هستند گویی که یک مسلمان آن را ساخته است.
برزیده در ادامه گفت: با سفارشی بودن این سینما هم مشکلی ندارم چون طبیعی است که یک نظام بخواهد فیلم خود را بسازد و آن را تبلیغ کند. من با شکل این سینما مشکل دارم. کسانی که تعاریف سخت و پر طمطراق از سینمای دینی ارائه می دهند باید کمی عام تر به سینما نگاه کنند. مسئولینی که در این زمینه کار می کنند فقط باید کلیات را مطرح کنند و جزئیات را به دست هنرمند بسپارند. دست هنرمند را در هر زمینه باز بگذاریم تا بتواند فیلم دینی بسازد.
کارگردان فیلم «دکل» ادامه داد: چیزی که در تعریف سینمای دینی وجود دارد سلیقه دوستان مسئول است که من با آن مشکل دارم. تعریف باور دینی سلیقه‌ای شده است. نباید سلایقمان در تعارض با دین قرار نداشته باشد. مراقب باشیم در سینمای دینی به دین گریزی نرسیم.
این کارگردان گفت: سلیقه های مدیریتی موجود هیچ پیشینه محکمی ندارد و بعضا وقتی با مدیران صحبت می کنیم که مثلا چرا چنین نگاه مطلقی به سینمای دینی دارند می گویند ما مشکلی نداریم با چیزی که شما می گویید، به ما ابلاغ می شود که اینگونه باشد. در سلیقه های مدیران ظرافت هنری وجود ندارد. هنرمند قرار است از چیزهای زمخت مسائل ظریف بیرون بکشد که گهگاه با اعمال سلیقه رو به رو می شود.

راعی: جشنواره «رویش» در مسیر درستی هدایت شده است
مجتبی راعی با اشاره به سابقه آشنایی‌اش با جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» عملکرد این جشنواره را مثبت و در عرصه فیلم کوتاه کارآمد ارزیابی کرد.
مجتبی راعی کارگردانی است که اکثر فیلم هایش حال و هوای دینی دارند. وی درباره سینمای دینی و اهمیت برگزاری جشنواره های فیلم کوتاه گفت: اگر جشنواره با هدف کشف استعداد و باز شدن فضای تجربه های جدید و گسترش خلاقیت در عرصه مفاهیم کهن باشد بسیار مثبت و پیش برنده است.
کارگردان «تولد یک پروانه» گفت: اما اگر با حساسیت به موضوعات نگاه کند و به بسته شدن دایره فکری فیلمسازان بینجامد و الگوسازی غلط کند در روند فیلمسازی تأثیری نخواهد داشت.از آنجایی که من از مدت ها پیش جشنواره «رویش» را می شناسم تصور می کنم با نگاه درستی هدایت شده و در حوزه فیلم کوتاه و مستند کارآمد عمل کرده است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • مومنی شریف: هنرمند دینی چشم‌انداز وسیعی دارد

  مومنی شریف: هنرمند دینی چشم‌انداز وسیعی دارد

  رئیس حوزه هنری در آیین اختتامیه جشنواره دینی «رویش» تاکید کرد هنرمند دینی با توجه به باورهایش چشم‌اندازی وسیع دارد.
 • معرفی برگزیدگان هشتمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش

  معرفی برگزیدگان هشتمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش

  ساعاتی پیش همزمان با عید سعید غدیر خم مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در پردیس سینمایی هویزه مشهد مقدس برگزار شد و برگزیدگان این دوره معرفی شده و جوایزشان را دریافت کردند.
 • میرکریمی: برخی فکر می‏کنند فیلم یعنی یک مشت پلان

  میرکریمی: برخی فکر می‏کنند فیلم یعنی یک مشت پلان

  رضا میرکریمی با تأکید بر دانش بصری و انباشت تصویری در ذهن کارگردان، سینمایی فکر کردن را یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت یک فیلمساز دانست.
 • همایون اسعدیان: کارگردانی تخصص پنهان است

  همایون اسعدیان: کارگردانی تخصص پنهان است

  همایون اسعدیان در نشست تخصصی آموزش کارگردانی تأکید کرد کارگردانان در ابتدای راه باید یاد بگیرند متناسب با بضاعت سینمای ایران فیلم بسازند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» کارگاه آموزش کارگردانی با حضور همایون اسعدیان در رویش برگزار شد.
 • نامزدهای دریافت جوایز جشنواره فیلم دینی «رویش» اعلام شد

  نامزدهای دریافت جوایز جشنواره فیلم دینی «رویش» اعلام شد

  فهرست نامزدهای دریافت جایزه هشتمین جشنواره فیلم دینی «رویش» اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» اسامی نامزدهای هر بخش از هشتمین جشنواره دینی «رویش» عبارتند از :بهترین کارگردانی مستند: آزاده آریامنش«یوما»، حامد نوبری «بی بی تولدت مبارک»، مهدی فارسی «طوفان»، محمد ساسان «وضعیت سیاه» ـ سیدرضا حسینی «فرزند حبیب»
آخرین خبرها