مشروح صحبت‌های معاون امور سینمایی در ویژه برنامه «قاب 28»

معاون امور سینمایی و سمعی بصری گفت: ایران جزو 10 کشور دنیا است که بیشترین تولید فیلم کوتاه را دارد به ویژه اینکه جوانان ایرانی مستعدی در این زمینه به ارتقای فیلم کوتاه در کشور کمک می‌کنند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، جواد شمقدری معاون امور سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که از جشنواره فیلم کوتاه تهران واقع در پردیس سینمایی آزادی بازدید کرد، با حضور در ویژه برنامه جشنواره  شبکه چهار سیما، درباره فیلم کوتاه و جایگاه آن گفت: یکی از دلایلی که سینمای ایران در عرصه ملی و بین‌المللی جایگاه دارد، فیلم کوتاه است و قطعا عدم وجود این نوع از سینما به منزله از بین رفتن این جایگاه است.
وی با اشاره به اینکه فیلم کوتاه می‌تواند آینده سینمای ایران را تضمین کند، بیان کرد: ایران جزو 10 کشور دنیا است که بیشترین تولید فیلم کوتاه را دارد به ویژه اینکه جوانان ایرانی مستعدی در این زمینه به ارتقای فیلم کوتاه در کشور کمک می‌کنند.
شمقدری در مورد هزینه هایی که در جشنواره امسال صرف شده است، اظهار کرد: هزینه زیادی برای برپایی جشنواره نشده است، اما اگر به چشم می آید به خاطر نوع مدیریتی است که آقای میرزاخانی داشته و با کلاس خوبی در حال برگزاری است.
وی، جشنواره فیلم کوتاه را مهم ترین جشنواره بین المللی ایران دانست و افزود: وقتی جشنواره ای استاندارد بالایی دارد، فیلم های خوبی هم در آن شرکت می کنند.
معاون سینمایی وزارت ارشاد درباره بازگشت سرمایه فیلمسازان فیلم کوتاه و حمایت نهادها از این عرصه گفت: قرار نیست برای ساخت فیلم کوتاه هزینه بالایی صرف شود، چرا که با هزینه اندک هم می توان فیلم کوتاه ساخت. در این زمینه، معاونت سینمایی و دیگر نهادها و دستگاه های سینمایی کشور، خودشان را موظف به حمایت می دانند. در این راستا، انجمن سینمای جوانان ایران، فرصت های خوب و مناسبی را برای جوانان علاقه مند فراهم کرده است.
وی، فیلم کوتاه را بستری برای بروز خلاقیت جوانان دانست و خاطرنشان کرد: به نظر من، فیلمسازان جوانانی که در جشنواره حضور دارند، باید لحظه به لحظه آن را غنیمت شمرند و دیدن هیچ کدام از فیلم های جشنواره را از دست ندهند.
شمقدری درباره برنامه اکران فیلم کوتاه در سینماها توضیح داد: سینما اساسا با مخاطب معنا و تجلی می یابد و هر فیلمسازی که فیلم می سازد، دوست دارد موقعیت اکران داشته باشد. البته می پذیریم که در حوزه فیلم کوتاه برای همه فیلم ها امکان اکران وجود ندارد، اما وقتی در مکانی مثل دفاتر انجمن سینمای جوان، فرصتی برای پخش پیدا می شود، بهتر است آن را از دست ندهند، چرا که نفس این کار خوب است. اما در سطح حرفه ای و گسترده، قصد داریم فیلم هایی را در سالن هایی مجزا اکران کنیم و مرکز سینمای مستند تجربی هم سینما سپیده را برای اکران فیلم کوتاه اختصاص داده است.
وی همچنین در ادامه درباره رسانه هایی که به شناساندن فیلم کوتاه کمک می کنند، گفت: شبکه اینترنت، پخش فیلم های کوتاه قبل از اکران فیلم های سینمایی در سالن های سینما، توزیع فیلم های کوتاه در پکیج های شبکه خانگی و پخش در صداوسیما، روش هایی است که برای شناساندن فیلم کوتاه به مردم استفاده خواهیم کرد.
معاون سینمایی وزارت ارشاد افزود: آقای میرزاخانی مذاکراتی با صداوسیما داشته است که برنامه هایی همراه با نقد و بررسی به صورت ثابت در کنداکتور برای پخش فیلم کوتاه قرار بگیرد، چون مهم ترین رسانه برای شناساندن فیلم کوتاه، پخش آنها در صداوسیما است.
شمقدری در پایان عنوان کرد: اساساً جشنواره هایی نظیر فیلم کوتاه تهرن هستند که نفسی تازه به سینما می دهند، همان طور که جشنواره فیلم فجر، بهار سینمای ایران است. امیدواریم و تلاش داریم که جشنواره های فیلم کوتاه تهران  را به گستردگی هر چه تمام برگزار کنیم.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اعتبار فیلم کوتاه است

  جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اعتبار فیلم کوتاه است

  بیست و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران کار خود را در شرایطی پایان داده که همچنان فیلمسازان و سینماگران در مورد آن گفت‌وگو می‌کنند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» خردمندان گفت: هر اتفاق و توجه ویژه به جشنواره فیلم کوتاه در راستای کم توجهی است که به فیلم کوتاه می‌شود.
 • قلی‌خانی: بازیگران در موفقیت فیلم‌های کوتاه موثرند

  قلی‌خانی: بازیگران در موفقیت فیلم‌های کوتاه موثرند

  شبنم قلی‌خانی گفت: بازیگران به ویژه بازیگران حرفه‌ای می‌توانند خیلی به مجموعه فیلم کوتاه کمک کنند و نقش‌هایی را در فیلم‌های کوتاه بپذیرند و بازی کنند و بدانند با بازی‌شان، تاثیرگذاری آن فیلم بیشتر خواهد شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» وی گفت: جشنواره‌های فیلم کوتاه کمک خوبی به فیلمسازان فیلم کوتاه می‌کنند.
 • برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  برگزیدگان بیست و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران ساعتی پیش طی مراسمی در تالار وحدت معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» اختتامیه جشنواره با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جواد شمقدری معاون امور سینمایی وزارت ارشاد در تالار وحدت تهران برگزار شد.
 • آئین اختتامیه «جشنواره فیلم کوتاه تهران» امشب برگزار می‌شود

  آئین اختتامیه «جشنواره فیلم کوتاه تهران» امشب برگزار می‌شود

  آئین اختتامیه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران امشب با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف به همراه منتخبان دانشجویی و مردمی معرفی شده و تندیس‌ها و جوایزشان را دریافت خواهند کرد.
 • عقیقی: معیارهای فیلم تجربی نوعی سرپیچی از قواعد است

  سعید عقیقی در کارگاه تخصصی سینمای تجربی با موضوع رادیولوژی یک هویت گفت: معیارهایی که فیلم‌های تجربی از آنها پیروی می‌کنند، به هیچ گونه انطباق، وحدت بصری و نظام مند نیستند و در واقع نوعی سرپیچی از قواعد است.
آخرین خبرها