«الجزیره» کارگاه مستندسازی برگزار کرد

«الجزیره» کارگاه مستندسازی برگزار کرد

شبکه تلویزیونی الجزیره برای گروهی از جوانان کشورهای حاشیه خلیج فارس کارگاه آموزشی مستندسازی برپا کرده است. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» توفیق فانی مدیر شبکه مستند الجزیره در یک نشست خبری همزمان با آغاز کارگاه درباره این اقدام گفت: کمبود شدید فیلم‌های مستند عربی وجود دارد و معدود فیلم‌هایی که تولید می‌شوند، از استانداردهای جهانی فاصله دارند.
سینما و عواطف؛ موضوع ششمین کمپ استعدادهای برلین

سینما و عواطف؛ موضوع ششمین کمپ استعدادهای برلین

ششمین کمپ استعدادهای جوان برلین به موضوع «نمایش عواطف در سینما» اختصاص یافته است. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این برنامه آموزشی-کارگاهی از نهم تا چهاردهم فوریه همزمان با پنجاه و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برگزار می‌شود. بنا به اعلام برگزار کنندگان، امسال 350 سینماگر جوان با تخصص‌های گوناگون از سراسر جهان در کمپ استعدادهای جوان شرکت می‌کنند و فرصت آموختن از تجربه‌های فیلمسازان باتجربه و معتبر را خواهند داشت.
انیمیشن ایرانی جایزه افتخاری جشنواره هنر دیجیتالی چین را گرفت

انیمیشن ایرانی جایزه افتخاری جشنواره هنر دیجیتالی چین را گرفت

فیلم بازگشت به خانه جایزه افتخاری ویژه بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن و هنر دیجیتالی چین را از آن خود کرد.
خواننده مشهور راک و بازی در فیلم کوتاه

خواننده مشهور راک و بازی در فیلم کوتاه

باب گلداف، خواننده راک و فعال حقوق بشر که در برگزاری کنسرت‌های «لایو ایت» نقش پررنگی ایفا کرد، در یک فیلم کوتاه انگلیسی ایفای نقش کرده است. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» دانلد رایس کارگردان من باب هستم در این باره به تایمز لندن گفت از موافقت خواننده ایرلندی برای حضور در این فیلم شگفت زده شده بود.
«بهای شکر»؛ سویه تاریک جهانی سازی

«بهای شکر»؛ سویه تاریک جهانی سازی

کار قرون وسطایی و وضعیت دشوار زندگی مهاجران اهل هائیتی که در مزارع نی‌شکر جمهوری دومینیکن فعالیت می‌کنند، به موضوع مستندی تاثیرگذار تبدیل شده که این هفته در آمریکا به نمایش درآمده است. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» بیل هنی کارگردان مستند بهای شکر به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که فیلمش با نمایش تلاش‌های یک کشیش برای بهبود وضعیت مهاجران فقیر در این کشور حوزه دریای کارائیب سویه تاریک جهانی سازی را به تصویر کشیده است.
آغاز جوایز آکادمی فیلم چین با نمایش فیلم کوتاه

آغاز جوایز آکادمی فیلم چین با نمایش فیلم کوتاه

تهیه کنندگان مهم‌ترین جوایز سینمایی چین، دایان انگ فیلمساز چینی-آمریکایی را برای ساخت فیلم کوتاهی به عنوان افتتاحیه برنامه اهدای جوایز خروس طلایی انتخاب کردند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در این فیلم که فیلمبرداری آن طی چند روز آینده آغاز می‌شود، ژانگ زی‌ای، جی یو و لیو یه، ستارگان سینمای چین ایفای نقش می‌کنند.
بهترین مستندهای تلویزیونی کانادا معرفی شدند

بهترین مستندهای تلویزیونی کانادا معرفی شدند

بیست و دومین دوره جوایز «جمینی» در بخش برنامه‌های مستند، خبری و ورزشی برگزار شد و جایزه بهترین کارگردانی مستند به دیوید ریجن برای موقعیت سرد می‌سی‌سی‌پی اهدا شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این مستند درباره مرگ دو نوجوان سیاه پوست در حدود 40 سال پیش است که توسط یک عضو مشهور فرقه نژاد پرست کوکلوس کلان کشته شدند.
موفقیت مستندهای چینی در جشنواره یاماگاتا

موفقیت مستندهای چینی در جشنواره یاماگاتا

دو فیلم چینی توانستند جوایز برتر دو بخش رقابتی دهمین جشنواره بین‌المللی مستند یاماگاتا را به دست آورند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که از چهارم تا یازدهم اکتبر در ژاپن برگزار شد، در پایان جایزه بزرگ خود در بخش مسابقه بین‌المللی را به مستند فنگمینگ: یک سرگذشت چینی ساخته وانگ بینگ اهدا کرد.
2مدال نقره و 2 لوح یونیکا برای فیلمسازان انجمن سینمای جوان

2مدال نقره و 2 لوح یونیکا برای فیلمسازان انجمن سینمای جوان

فیلمسازان انجمن سینمای جوانان ایران در جشنواره یونیکا موفق به دریافت 2 مدال نقره و 2 لوح قدردانی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، اتحادیه فیلمسازان آماتور جهان «یونیکا» امسال در شصت و نهمین دوره برگزاری خود، دو نشان نقره و دو لوح قدردانی را به ۴ فیلم ایرانی از فیلمسازان انجمن سینمای جوانان ایران اهدا کرد.
معرفی نامزدهای جوایز انجمن سینمای مستند

معرفی نامزدهای جوایز انجمن سینمای مستند

نامزدهای جوایز سالانه انجمن بین‌المللی سینمای مستند (IDA) معرفی شدند و در میان آنها نام مستندسازانی مانند مایکل مور و الکس گیبنی دیده می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» برندگان هفت رشته مختلف این جوایز روز هفتم دسامبر در محل انجمن کارگردانان آمریکا در شهر لس آنجلس جوایز خود را دریافت خواهند کرد.
گفت‌وگو با کارگردان مستند «شیطان سوار بر اسب آمد»

گفت‌وگو با کارگردان مستند «شیطان سوار بر اسب آمد»

آنی ساندبرگ و ریکی استرن، دو فیلمساز زن جوان بعد از موفقیت مستند محاکمه‌های داریل هانت سراغ موضوعی رفتند که اکنون در همه رسانه‌های جهان مورد توجه است؛ فاجعه انسانی که دارفور سودان رخ داد. شیطان سوار بر اسب آمد روایتی است از حضور برایان استیدل، یک تفنگدار سابق ارتش آمریکا که به عنوان عکاس از سال 200۴ به دارفور می‌رود و در بازگشت به آمریکا کمپینی را برای جلب توجه مردم و سازمان‌های حقوق بشر به وضعیت مردم ساکن در دارفور آغاز می‌کند. ساندبرگ و استرن در مستند خود مخاطب را به سفری به درون دارفور می‌برند و با برایان همراه می‌کنند. شیطان سوار بر اسب آمد اولین بار در جشنواره ساندنس 2007 به نمایش درآمد و سپس در جشنواره‌های فول فریم، نان‌تاکت و سیلور داکس موفق به کسب جایزه شد. آنی ساندبرگ به عنوان یکی از سازندگان این فیلم در گفت‌وگو با «ایندی وایر» درباره تجربه خود از ساخت این فیلم صحبت می‌کند.
فیلم افتتاحیه بیستمین جشنواره آمستردام معرفی شد

فیلم افتتاحیه بیستمین جشنواره آمستردام معرفی شد

برگزار کنندگان جشنواره مستند آمستردام اعلام کردند بیستمین دوره این جشنواره با نمایش فیلمی درباره جنگ عراق آغاز می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مستند عملیات بازگشت به خانه: نوشتن تجربیات دوران جنگ ساخته ریچارد رابینز که به نامه‌ها، اشعار، مقاله‌ها و خاطرات روزانه سربازان آمریکایی در حال خدمت می‌پردازد، روز 22 نوامبر جشنواره آمستردام را افتتاح می‌کند.
«ادامه بن‌بست» در جشنواره کراچی

«ادامه بن‌بست» در جشنواره کراچی

فیلم کوتاه ادامه بن‌بست به کارگردانی علی ملاقلی‌پور برای نمایش در هفتمین دوره جشنواره فیلم کراچی انتخاب شد.
نمایش ویژه «فرش ایرانی» در جشنواره پوسان

نمایش ویژه «فرش ایرانی» در جشنواره پوسان

مجموعه فیلم‌های کوتاه فرش ایرانی ساخته 1۵ کارگردان برجسته سینمای ایران در دومین حضور بین‌المللی خود در جشنواره پوسان کره جنوبی به روی پرده می‌رود. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، این فیلم پیش‌تر در جشنواره مونترال به روی پرده رفت و با واکنش‌های مثبتی روبه‌رو شد.
فراخوان پنجاه و چهارمین جشنواره اوبرهاوزن

فراخوان پنجاه و چهارمین جشنواره اوبرهاوزن

پنجاه و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه اوبرهاوزن فراخوان برای دریافت آثار را اعلام کرد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این دوره از جشنواره از یکم تا ششم ماه می 2008 در آلمان برگزار می‌شود و برای اولین بار مهلت ارسال آثار در دو بخش مسابقه بین‌المللی و مسابقه آلمان به شکل جداگانه اعلام شده است. بر اساس اعلام برگزار کنندگان، در بخش بین‌المللی آخرین فرصت برای شرکت در جشنواره یکم فوریه 2008 و در بخش فیلم‌های آلمانی 15 فوریه است.
هشت مستند کوتاه برای رقابت در اسکار انتخاب شد

هشت مستند کوتاه برای رقابت در اسکار انتخاب شد

اعضای رای‌دهنده شاخه مستند آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا از میان 23 مستند کوتاه هشت فیلم را برای رقابت اولیه در اسکار امسال انتخاب کردند.
450 فیلم در بیست‌وسومین جشنواره فیلم کوتاه برلین

450 فیلم در بیست‌وسومین جشنواره فیلم کوتاه برلین

بیست و سومین جشنواره فیلم کوتاه برلین (اینتر فیلم) از ششم تا یازدهم نوامبر برگزار می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» امسال حدود 4هزار فیلم کوتاه از 90 کشور متقاضی شرکت در جشنواره بودند که از این تعداد 450 فیلم به نمایش درمی‌آیند. فیلم‌های حاضر در بخش رقابتی این دوره از جشنواره در پانزده برنامه موضوعی بین‌المللی و سه برنامه آلمانی به نمایش درمی‌آیند. ضمن آن که 50 برنامه ویژه نیز فیلم‌های دیگری را به نمایش می‌گذارند. پیش بینی می‌شود جشنواره اینتر فیلم که دومین رویداد سینمایی بزرگ شهر برلین است، امسال میزبان بیش از 16هزار تماشاگر باشد.
دفاع از صحنه‌های غیر مستند فیلم مستند

دفاع از صحنه‌های غیر مستند فیلم مستند

کارگردان چینی برنده شیر طلایی از استفاده از صحنه‌های غیر مستند و نمایشی در مستند جدید خود دفاع کرد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جیا ژانگ‌که در یک نشست پس از نخستین نمایش مستند بلا استفاده در هنگ کنگ تایید کرد که برخی صحنه‌ها را ساخته است، اما گفت این تصاویر با واقعیت چین که او تلاش کرده به تصویر بکشد، سازگار است.
آرشیو
آخرین خبرها