برزیده: فیلمسازی کوتاه ضروری است

فیلمساز کشورمان گفت: فیلم کوتاه در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند مهم‌ترین مفاهیم را انتقال دهد، چراکه اصولا بعضی از مفاهیم را در فرصتی کوتاه و در قاب محدود می‌توان بیان کرد، به این معنی که شاید اصلا به غیر از فیلم کوتاه نتوان آن را ارائه کرد و انتقال داد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» عبدالحسین برزیده در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره فیلم کوتاه درباره جایگاه فیلم کوتاه در سینمای کشور گفت: با تاسف باید بگویم که فیلم کوتاه، جایگاه ویژه‌ای در سینمای کشور ندارد و فیلم‌سازی در این عرصه بیشتر محفلی و محدود به جشنواره‌های خاصی است. فیلم کوتاه در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند مهم‌ترین مفاهیم را انتقال دهد، چراکه اصولا بعضی از مفاهیم را در فرصتی کوتاه و در قاب محدود می‌توان بیان کرد، به این معنی که شاید اصلا به غیر از فیلم کوتاه نتوان آن را ارائه کرد و انتقال داد.
وی فیلم کوتاه را گونه ای جدا از سینما ندانست و در این باره بیان کرد: فیلم کوتاه ژانر نیست، چون می‌تواند در ژانرهای مختلف تولید اثر کند. معتقدم فیلم کوتاه نوعی امکان از فیلم‌سازی است که وجودش ضروری است، نه فقط این‌که هزینه‌های کمتری در بر می‌گیرد و سینمای آماتوری است و ما با آن در ایران سروکار داریم که من با این نوع تقسیم‌بندی در کشور ما رواج دارد، موافق نیستم.
فیلم کوتاه، فیلم‌سازی در شرایطی کاملا متفاوت است نه در شرایط حرفه‌ای که در ایران متداول است و نه فیلم آماتوری است که افراد تازه‌کار آن را شروع می‌کنند. موضوعاتی که در فیلم کوتاه مطرح می‌شود باید در قالب فیلم کوتاه مطرح شود تا اثر لازم را داشته باشد.
برزیده در مورد این‌که چه نوع حمایت‌هایی باید از فیلم کوتاه صورت بگیرد تا از گوشه‌گیری درآید، گفت: در این رابطه هر ساله جشنواره‌های متعددی برپا می‌شود، اما باید فرهنگ‌سازی لازم برای برگزاری این جشنواره‌های محدود در زمان، مکان و با تماشاچی‌های‌ محدود، صورت گیرد.
وی با تاکید بر دیده شدن فیلم‌های کوتاه، توضیح داد: بستر و شرایط ایجاد کردن بسیار مهم است، ضمن این‌که معتقدم بسیار مهم است که فیلم‌های کوتاه دیده شود، چون فیلم‌سازان چه آماتور و چه حرفه‌ای نیاز دارند فیلم‌شان دیده شود و بازخوردها و نظراتی را بشنود، چون حق دو طرف است که این رابطه حفظ شود.
این کارگردان در ادامه به تغییر شیوه برگزاری جشنواره‌ها اشاره کرد و افزود: در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر شاهدیم که فیلم‌ها در شهرستان‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند که فقط به این معنی نیست که پاسخی به درخواست‌ها داده شود، اما باید بپذیریم که شور و حال جشنواره‌ها قابل وصف نیست.
وی ادامه داد: شور و حال ایجاد کردن بین مخاطبان برای دیدن فیلم، در گرماگرم جشنواره‌، در واقع فرصت مناسبی برای فیلم و هم برای مخاطب ایجاد می‌کند.
برزیده در پایان خاطرنشان کرد: خیلی امیدوارم که فیلم کوتاه، به عنوان یکی از انواع فیلم‌سازی، مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران 19 الی 24 مهرماه در تهران و هشت منطقه فرهنگی کشور برگزار خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اعتبار فیلم کوتاه است

  جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اعتبار فیلم کوتاه است

  بیست و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران کار خود را در شرایطی پایان داده که همچنان فیلمسازان و سینماگران در مورد آن گفت‌وگو می‌کنند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» خردمندان گفت: هر اتفاق و توجه ویژه به جشنواره فیلم کوتاه در راستای کم توجهی است که به فیلم کوتاه می‌شود.
 • قلی‌خانی: بازیگران در موفقیت فیلم‌های کوتاه موثرند

  قلی‌خانی: بازیگران در موفقیت فیلم‌های کوتاه موثرند

  شبنم قلی‌خانی گفت: بازیگران به ویژه بازیگران حرفه‌ای می‌توانند خیلی به مجموعه فیلم کوتاه کمک کنند و نقش‌هایی را در فیلم‌های کوتاه بپذیرند و بازی کنند و بدانند با بازی‌شان، تاثیرگذاری آن فیلم بیشتر خواهد شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» وی گفت: جشنواره‌های فیلم کوتاه کمک خوبی به فیلمسازان فیلم کوتاه می‌کنند.
 • مشروح صحبت‌های معاون امور سینمایی در ویژه برنامه «قاب 28»

  معاون امور سینمایی و سمعی بصری گفت: ایران جزو 10 کشور دنیا است که بیشترین تولید فیلم کوتاه را دارد به ویژه اینکه جوانان ایرانی مستعدی در این زمینه به ارتقای فیلم کوتاه در کشور کمک می‌کنند.
 • برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  برگزیدگان بیست و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران ساعتی پیش طی مراسمی در تالار وحدت معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» اختتامیه جشنواره با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جواد شمقدری معاون امور سینمایی وزارت ارشاد در تالار وحدت تهران برگزار شد.
 • آئین اختتامیه «جشنواره فیلم کوتاه تهران» امشب برگزار می‌شود

  آئین اختتامیه «جشنواره فیلم کوتاه تهران» امشب برگزار می‌شود

  آئین اختتامیه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران امشب با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف به همراه منتخبان دانشجویی و مردمی معرفی شده و تندیس‌ها و جوایزشان را دریافت خواهند کرد.
آخرین خبرها