هفته فیلم مستند در خانه‌سینما به پایان رسید

سومین دوره هفته فیلم مستند، شامگاه روز گذشته پس از نمایش ده فیلم در تالار نمایش خانه‌سینما به كار خود پایان داد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» از میان مستندسازانی كه آثارشان در دو سانس صبح و بعدازظهر دیروز به نمایش گذاشته شد، رخساره قائم‌مقامی تنها فیلمسازی بود كه در گفت‌وگو با تماشاگران فیلمش شركت كرد و به پرسش‌ها پاسخ داد.
قائم‌مقامی با اشاره به ویژگی‌های فیلم خود كه به عنوان سبك «مستند با سكانس‌های انیمیشن» شناخته می‌شود گفت: من به دنبال كسی می‌گشتم كه براساس ویژگی‌های او یك فیلم به روش «خود تصویرگر» بسازم. برای این‌كار باید یك نقاش را پیدا می‌كردم كه جرات به نمایش‌گذاشتن زوایای پنهان شخصیت خود را داشته باشد و البته تصویرگری‌هایش به‌كار ساخت انیمیشن بیاید. اما چنین نقاشی را در میان نقاشان حرفه‌ای پیدا نمی‌كردم. تا این‌كه خیلی اتفاقی كارهای یك نقاش خیابانی به‌نام جمشید امینی را دیدم و فهمیدم نقاشی‌های او همان چیزی است كه من دنبالش هستم.
قائم‌مقامی افزود: در ابتدا نسبت به انتخاب خودم دچار تردید شده بودم چون جمشید زندگی تخت و یكنواختی داشت كه جذابیتی برای ساخت فیلم ایجاد نمی‌كرد. تا این‌كه فهمیدم دوستان او تصمیم گرفته‌اند برایش یك نمایشگاه برگزار كنند. احساس كردم این نكته می‌تواند نقطه اوج فیلم من را تشكیل بدهد.
این مستندساز در ادامه با اشاره به افزوده شدن اتفاقی برخی شخصیت‌ها در روند تولید این فیلم توضیح داد: با وجود آن‌كه مثل همیشه و گذشته با فیلم‌نامه دقیق سر صحنه حاضر شده بودم ولی به‌خاطر كمك به اوج و فرود ماجراها تصمیم گرفتم از ورود شخصیت‌های تازه به فیلم استقبال كنم؛ نكته‌ای كه به صورتی آشكار به فیلم كمك كرده است.
از جمله فیلم‌هایی كه روز گذشته به نمایش گذاشته شدند می‌توان به شهرفرنگ‌ ملی (مجتبی اسماعیل‌زاده)، سینما آزادی (مهدی طرفی) ، قصه‌شب (عباس امینی)، غریب‌تر از بهشت (روح‌الله مولوی)، هفت زن‌ نابینا (ساخته سارا پرتو، شكوفه داورنژاد، نرگس حقیقت، بنفشه احمدی، مهدیس الهی، ندا حقیقت و نغمه عافیت كه با هدایت و آموزش محمد شیروانی فیلم‌های خود را كارگردانی كرده‌اند)، در جست‌وجوی حیرت بیدار (فرهاد بامداد)، فرانك شفر (خشایار طاهری)، سیانوزه (رخساره قائم‌مقامی) و پشت‌فرمان‌زندگی (سحر سلحشور).
در سومین دوره از هفته فیلم مستند، چهل اثر تولید شده امسال در بیش از 25 سانس در خانه سینما به نمایش گذاشته شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • گزارش نشست‌های ششمین روز هفته فیلم مستند

  گزارش نشست‌های ششمین روز هفته فیلم مستند

  ششمین روز از هفته فیلم مستند در حالی به كار خود پایان داد كه دوازده فیلم به نمایش درآمد و دو نفر از سازندگان آثار در جلسه گفت‌وگو با تماشاگران شرکت کردند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در بخش نخست دیدار با پدیدآورندگان آثار، سیدرضا فتاح، كارگردان مستند جاذبه تنها فیلمساز حاضر در جلسه بود.
 • گزارش نشست‌های پنجمین روز هفته فیلم مستند

  گزارش نشست‌های پنجمین روز هفته فیلم مستند

  روز گذشته در پنجمین روز از برگزاری هفته فیلم مستند، سیزده اثر در خانه سینما به نمایش گذاشته شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در بخش نخست دیدار با سازندگان آثار، علاء محسنی، كارگردان فیلم مستند شهر من پیتزا و محسن خان‌جهانی، كارگردان فیلم ارتفاع 437 حاضر بودند و به پرسش‌های مطرح شده پاسخ گفتند.
 • نمایش 12 فیلم در روز ششم هفته فیلم مستند

  نمایش 12 فیلم در روز ششم هفته فیلم مستند

  برنامه نمایش 40 مستند منتخب خانه سینما، فردا یکشنبه 21 مهر با نمایش 12 فیلم به ادامه می‌یابد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این هفته فیلم که تا 22 مهر در خانه سینما ادامه دارد، فیلم‌ها را در چهار سانس ساعت 10، 12، 14:30 و 17:30 در خانه سینما به نمایش می‌گذارد.
آخرین خبرها