جشنواره فیلم و تئاتر دانشجویی در کوزوو افتتاح شد

جشنواره فیلم و تئاتر دانشجویی در کوزوو افتتاح شد

پریشتینا، کوزوو - کاوه جلالی : پنجمین دوره جشنواره فیلم و تئاتر دانشجویی Skena Up شب گذشته افتتاح شد. این رویداد در حالی آغاز شد که شهر همچنان تحت تاثیر انتخابات هفته گذشته است و پیروزی مدافعان استقلال کوزوو از صربستان خوشحالی اکثریت مردم شهر را به دنبال داشته است.
کمک هزینه ترایبکا و گوچی برای مستندهای مستقل

کمک هزینه ترایبکا و گوچی برای مستندهای مستقل

موسسه ترایبکا و کمپانی طراحی لباس گوچی روز دوشنبه تاسیس یک سرمایه‌گذاری حمایتی برای تکمیل فیلم‌های مستند را اعلام کردند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این صندوق به فیلمسازان مستقلی که برای تکمیل مستندهای‌شان در مراحل فنی به سرمایه احتیاج دارند، کمک هزینه مالی اختصاص می‌دهد.
نامزدهای اولیه اسکار 2008 در رشته مستند بلند معرفی شدند

نامزدهای اولیه اسکار 2008 در رشته مستند بلند معرفی شدند

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی روز گذشته 15 فیلم را به عنوان نامزدهای اولیه دریافت جایزه اسکار 2008 در رشته بهترین مستند بلند معرفی کرد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در این فهرست نام مستندهایی از مایکل مور، جاناتان دمی و الکس گیبنی دیده می‌شود و نکته جالب توجه حضور چهار فیلم از کمپانی پخش فیلم‌های مستقل «تینک فیلم» است. نامزدهای نهایی روز 22 ژانویه 2008 معرفی خواهند شد و نام مستند برنده جایزه اسکار در روز 24 فوریه همراه با برندگان دیگر رشته‌ها در مراسم اهدای جوایز اعلام می‌شود.
«جشنواره هنر ایران» در هلند برگزار می‌شود

«جشنواره هنر ایران» در هلند برگزار می‌شود

«جشنواره هنر ایران» به مدت سه روز با نمایش مستندهای ایرانی در «خانه ایران» هلند برگزار می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره به همت مرکز فرهنگی سفارت ایران در هلند از ۲۳ تا ۲۵ نوامبر برگزار می‌شود.
نمایش فیلم‌های ایرانی در «اوورا»

نمایش فیلم‌های ایرانی در «اوورا»

دو فیلم پدر و اولین روز کار امروز در بخش مسابقه ویژه ششمین جشنواره بین‌المللی «فیکه» با موضوع تاکسی و حمل و نقل شهری به نمایش درمی‌آیند. این دو فیلم با سیزده فیلم از سایر کشورها در این بخش رقابت می‌کنند.
ال گور «امی» افتخاری می‌گیرد

ال گور «امی» افتخاری می‌گیرد

ال گور به خاطر تلاش‌هایش در زمینه هشدار نسبت به گرم شدن زمین و همچنین تاسیس شبکه تلویزیونی کابلی-اینترنتی«کارنت تی‌وی» جایزه افتخاری سی‌وپنجمین دوره جوایز بین‌المللی «امی» را دریافت می‌کند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» معاون سابق رئیس جمهور آمریکا که با حضور در مستند یک حقیقت ناخوشایند طی یک سال اخیر با عث جلب توجه به محیط زیست شده است، امشب در نیویورک این جایزه را از دست رابرت دنیرو دریافت می‌کند.
«باد، ده ساله» برگزیده جشنواره «مدفیلم» ایتالیا

«باد، ده ساله» برگزیده جشنواره «مدفیلم» ایتالیا

فیلم کوتاه باد، ده ساله ساخته مرضیه وفامهر به طور مشترک جایزه بخش Methexis سیزدهمین جشنواره «مد فیلم» ایتالیا را گرفت. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» باد، ده ساله یک روز از زندگی دخترک ده ساله ایرانی در دوران جنگ ایران و عراق و نسل مدرسه ای آن دوران را به تصویر می‌کشد. کارگردان این فیلم به دلیل نمایش تصاویر واقعی ضدجنگ با شجاعت و شفافیت برگزیده این جایزه شد.
جشنواره اوورا با تجلیل از کامران شیردل افتتاح شد

جشنواره اوورا با تجلیل از کامران شیردل افتتاح شد

اوورا، مرجان ریاحی : مراسم افتتاحیه ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه اوورا (فیکه) شب گذشته در سالن دانشگاه این شهر برگزار شد. تجلیل از کامران شیردل یکی از مهم‌ترین بخش‌های این مراسم بود که با نمایش مستندهایی از او در روز یکشنبه همراه می‌شود. در مراسم افتتاحیه جشنواره ژائو پائولو ماچدو، دبیر جشنواره و خورخه کوینا ریبیرو، رئیس دانشگاه اوورا سخنرانی کردند.
گفت‌وگوی اختصاصی با «ژائو پائولو ماچدو» دبیر جشنواره اوورا

گفت‌وگوی اختصاصی با «ژائو پائولو ماچدو» دبیر جشنواره اوورا

مرجان ریاحی : جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه اوورا (فیکه) درحالی از امروز شانزدهم نوامبر در اوورا، این شهر کوچک و باستانی پرتغال شاهد افتتاح ششمین دوره خود خواهد بود که از سال گذشته تا به حال دستخوش برخی تغییرات شده است. دوره ششم قرار بود در نوامبر 2006 برگزار شود که به دلیل پاره‌ای از مشکلات لغو شد و در عوض، جشنواره فیکه امسال با اضافه شدن یک بخش رقابتی جدید، دوره جدیدی از فعالیت خود را آغاز می‌کند. ژائو پائولو ماچدو دبیر این جشنواره در گفت‌وگو با «پایگاه خبری فیلم کوتاه» درباره اهداف و برنامه‌های جشنواره، تحولات اخیر، جایگاه فیلم کوتاه در پرتغال و... توضیح می‌دهد.
مستندهای ادبی ایران در سن‌فرانسیسکو

مستندهای ادبی ایران در سن‌فرانسیسکو

«جشنواره هنرهای ادبی ایران» در سن‌فرانسیسکو مستندهایی از فروغ فرخزاد، بهمن مقصودلو، ناصر صفاریان و نادر داودی را به نمایش گذاشت. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این رویداد که از 13 نوامبر در سالن آرتاد شهر سن‌فرانسیسکو آغاز شده و تا روز شنبه 17 نوامبر ادامه خواهد داشت، ده مستند درباره شخصیت‌های ادبی معاصر ایران یا موضوع‌های ادبی را روی پرده برد.
مستندی با حضور 12 رهبر مذهبی برجسته جهان

مستندی با حضور 12 رهبر مذهبی برجسته جهان

سازندگان فرانسوی فیلم مستند 11/9 که جایزه امی را به دست آورد، برای ساخت مستندی جدید گردهم آمده‌اند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این مستند که به خاطر خدا نام دارد، درباره دوازده رهبر مذهبی و روحانی مهم و با نفوذ جهان از جمله پاپ بندیکت شانزدهم و دالایی لاما است. تهیه این مستند مانند فیلم قبلی بر عهده شبکه سی‌بی‌اس است و ژول و گیدئون نادت آن را کارگردانی کرده‌اند.
جایزه روزنامه‌نگار سال دانشگاه کلمبیا برای یک مستندساز

جایزه روزنامه‌نگار سال دانشگاه کلمبیا برای یک مستندساز

«جایزه چنسلور» دانشکده روزنامه‌نگاری دانشگاه معتبر کلمبیا روز گذشته به اُفرا بیکل مستندساز کهنه‌کار آمریکایی اهدا شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» خانم بیکل که بیش از سی سال به عنوان مستندساز فعالیت می‌کند، به عنوان نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان مجموعه مستند مشهور خط مقدم شبکه پی‌بی‌اس از ابتدای تولید و پخش آن همکاری داشته است.
راه‌اندازی یک جشنواره سینمایی جدید در دوبی

راه‌اندازی یک جشنواره سینمایی جدید در دوبی

اداره فن‌آوری و رسانه منطقه آزاد دوبی با همکاری موسسه «دوبی استودیو سیتی» نخستین دوره جشنواره فیلم خلیج را سال میلادی آینده برگزار می‌کند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» روز گذشته در یک نشست خبری اعلام شد که این جشنواره به نمایش فیلم‌های برگزیده کشورهای عرب حوزه خلیج فارس شامل امارات متحده عربی، عربستان سعودی، کویت، بحرین، عمان، قطر و عراق و آثار برگزیده بین‌المللی اختصاص دارد.
آغاز چهاردهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در بوستون

آغاز چهاردهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در بوستون

چهاردهمین دوره جشنواره سالانه فیلم‌های ایرانی در موزه هنرهای زیبای که از روز جمعه نهم نوامبر آغاز شده است، مجموعه‌ای از 12 فیلم سینمایی و مستند کشورمان را به نمایش می‌گذارد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که تا 24 نوامبر به کار خود ادامه می‌دهد، نمایش دو مستند کارت قرمز ساخته مهناز افضلی و 4 + 10 به کارگردانی مانیا اکبری را در برنامه خود دارد که هردو روز 17 نوامبر روی پرده می‌روند.
ژوزه ساراماگو، مهمان ویژه جشنواره فیلم کوتاه اوورا

ژوزه ساراماگو، مهمان ویژه جشنواره فیلم کوتاه اوورا

ژوزه ساراماگو، نویسنده نام‌آور پرتغالی و برنده جایزه نوبل ادبی به عنوان مهمان افتخاری در ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه اوورا شرکت می‌کند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» ساراماگو به مناسبت نمایش فیلم بلم سنگی که بر اساس داستانی به همین نام نوشته او ساخته شده است، مهمان جشنواره و دانشگاه اوورا خواهد بود. نویسنده رمان مشهور کوری در حالی روز 20 نوامبر به شهر اوورا می‌رود که در همین روز دانشگاه اوورا دکترای افتخاری خود را به امین مالوف، نویسنده مشهور لبنانی و جوردی ساوال، موسیقی‌دان اسپانیایی اهدا خواهد کرد.
مرور سینمای انسان شناسی ایران در اسکاتلند

مرور سینمای انسان شناسی ایران در اسکاتلند

دانشگاه سنت‌اندروز اسکاتلند با مشارکت بنیاد میراث فرهنگی ایران در ماه ژوئن سال میلادی آینده برنامه چهار روزه‌ای را با موضوع سینمای انسان شناسی ایران برگزار می‌کند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» عنوان این برنامه «نمایش‌های بصری ایران» است و شامل نمایش فیلم با موضوع انسان شناسی، کنفرانس و نمایشگاه عکس خواهد بود.
نمایش فیلم کوتاه میلانی در کشورهای آسیایی

نمایش فیلم کوتاه میلانی در کشورهای آسیایی

سازمان یونیسف فیلم کوتاه می‌ترسم پس دروغ می‌گویم به کارگردانی تهمینه میلانی را در کشورهای آسیایی به نمایش درمی‌آورد. این فیلم کوتاه ‪ ۳۰‬دقیقه‌ای که به سفارش یونیسف ساخته شده است، به دلایل دروغگویی کودکان می‌پردازد.
آرشیو
آخرین خبرها