یادداشت رئیس هیات مدیره «ایسفا» درباره فیلم‌های یوسف کارگر

مسعود امینی تیرانی رئیس هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران «ایسفا» در پی ماجراهای تولید چند فیلم کوتاه یوسف کارگر یادداشتی منتشر کرد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» امینی تیرانی از طرف هیات مدیره «ایسفا» نظرات صنف را در مورد اتفاق‌های اخیر اعلام کرد.
در یادداشت امینی تیرانی آمده است:
در چند ماه اخیر ماجرای تولید چند فیلم کوتاه آقای یوسف کارگر مسئله ساز شده و منجر به اظهار نظرهای مختلفی شده است. من از طرف هیات مدیره ایسفا لازم می‌دانم برایند نظرات مطرح شده در جلسه هیات مدیره پیرامون این اتفاق را اعلام نمایم.
1- در ابتدا هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه، اظهار تاسف عمیق خود را از این اتفاق اعلام کرده و می‌داند که اتفاقاتی از این دست باعث مخدوش شدن اعتبار فیلمسازان فیلم کوتاه خواهد شد. بنابراین امیدواریم این نکته از یادمان نرود که بهترین مسیر فیلمسازی توجه به ذوق و سلیقه شخصی بوده و توفیق و رضایت را در خلق با اصالت فیلم و کشف سلیقه و اندیشه فردی بدانیم.
2- تقلید و یا کپی صد درصد و چند درصد با اجازه و بدون اجازه فیلم‌ها در سینمای جهان و ایران فراوان بوده و این تنها مورد نیست و براحتی می‌توانیم دهها نمونه در همین سینمای کوتاه یادآوری کنیم. البته آخرین نمونه هم نیست. تولید اثری برپایه اثر قبلی، در مرتبه اول به لحاظ اخلاقی قابل بحث بوده و در مرتبه دوم و به لحاظ قانونی حق شکایت و یا تعقیب این اتفاق برای کسی محفوظ است که اثرش مورد تقلید یا بهره برداری قرار گرفته است. بنابراین اگرچه می‌توانیم بر اساس عرف عمومی درباره اخلاقی بودن یا غیراخلاقی بودن این عمل حرف بزنیم، اما کسی جز مراجع قانونی صلاحیت آن را ندارد که اعلام جرم کرده و درخواست مجازات کند.
3- این اتفاق البته از این نظر قابل پیگیری است که آیا کسانی در مرحله تولید و یا تخصیص اعتبار یا اعطای جایزه و یا پخش به کسی که سابقه تولید آثاری براساس آثار دیگران را دارد مرتکب کوتاهی یا خلافی شده‌اند یا نه؟ اینکه چه روش و مکانیسمی به جز اخلاق، می‌تواند برای کنترل مراحل تایید و تصویب و مجوز ساخت و پخش اثر استفاده شود قابل بحث است. هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که می‌تواند از همه اتفاقات سینمای جهان باخبر بوده و همه فیلم‌های ساخته شده را رصد کند. بنابراین تلاش برای رسیدن به قوانین کنترل کننده در این مورد قابل توجه است.
4- انجمن صنفی فیلم کوتاه همچون موارد مشابه قبلی و با توجه به رعایت اصول اخلاقی، مورد خاص این فیلمساز را از طریق یک جلسه هیات مدیره قبلا بررسی کرده و از اوایل سال جاری مطلع شد که انجمن سینمای جوان نیز نامه‌ای در خصوص منع ارسال فیلم آرا به جشنواره‌های خارجی صادر کرده است. در عین حال، همچنان پیگیر این اتفاق تا رسیدن به نتیجه صحیح باقی خواهد ماند.
5- هیات مدیره تصریح می‌کند راه حل منطقی در این موارد حل و فصل موضوعات از طریق گفتگوی رو در روی طرفین و با رعایت اصول اخلاقی است. در این مورد خاص بهتر آن بود فیلمسازان محترمی که بدرستی پیگیر ماجرا هستند از طریق گفتگو با صنف یا انجمن سینمای جوان این موضوع را پیگیری می‌کردند. (لازم به تاکید است، بی آنکه شبیه برخی از اشخاص قصد افشاگری داشته باشیم، در چند سال اخیر بارها پرونده‌هایی مشابه در صنف مطرح و حل و فصل شده است)
6- فیلمسازان فیلم کوتاه سالها تلاش کرده‌اند تا بگویند حق بی حد و حصر و بدون اما و اگر تولید و مالکیت فیلم کوتاه برای فیلمسازان فیلم کوتاه محفوظ است و بر سر این موضوع جنگیدند و هنوز هم ایسفا در دو سال گذشته بر سر صدور و اعطای پروانه مالکیت فیلم کوتاه به فیلمسازان و بدون هیچ محدودیت و نظارت در مرحله تولید، در حال گفتگو با خانه سینما و معاونت سینمایی است. صنف بسیار زودتر از اینکه ماجراهای این چنینی مشکل ساز شود طرح صدور پروانه مالکیت برای فیلم‌های کوتاه را بعنوان یکی از قوانین کنترل کننده، پیگیری کرده و به نتایجی هم رسیده است که امیدواریم هر چه زودتر عملی شود. هیات مدیره وظیفه خود می‌داند ، تلاش کند به روش‌های بهتر و موثرتری برای حل و فصل مشکلات فیلم کوتاه به جز نامه‌نگاری‌های سرگشاده دست یابد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
  • در پی اقدام «یوسف کارگر»؛ خودزنی یا راهکار؟

    در پی اقدام «یوسف کارگر»؛ خودزنی یا راهکار؟

    مسئله کپی بودن فیلم‌های کوتاه «یوسف کارگر» چند ماه است که داغ‌ترین بحث محافل فیلم کوتاه و فراتر از آن مجامع سینمایی است. کپی برداری در سینمای جهان اتفاق تازه‌ای نیست. نمونه‌های زیادی از فیلم‌های کپی در سینمای کوتاه خودمان هم وجود دارند. اما بی‌شک موفقیت‌های بین‌المللی و جوایزی که یوسف کارگر برای این سه فیلم دریافت کرد؛ این مورد را بیشتر از بقیه خاص کرد.
  • اطلاعیه انجمن سینمای جوانان ایران درباره فیلم‌های یوسف کارگر

    اطلاعیه انجمن سینمای جوانان ایران درباره فیلم‌های یوسف کارگر

    طی چند ماه گذشته بحث بر سر آثار «یوسف کارگر» بالا گرفته و حرف و حدیث‌های بسیاری درباره این فیلمساز و فیلم‌هایش مطرح شده است. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» انجمن سینمای جوانان ایران به عنوان سرمایه گذار دو فیلم او اطلاعیه‌ای جهت روشن شدن اذهان عمومی منتشر کرده است.