اطلاعیه انجمن سینمای جوانان ایران درباره فیلم‌های یوسف کارگر

طی چند ماه گذشته بحث بر سر آثار «یوسف کارگر» بالا گرفته و حرف و حدیث‌های بسیاری درباره این فیلمساز و فیلم‌هایش مطرح شده است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» انجمن سینمای جوانان ایران به عنوان سرمایه گذار دو فیلم او اطلاعیه‌ای جهت روشن شدن اذهان عمومی منتشر کرده است.
۱- در گام نخست عمل آقای یوسف کارگر در جهت کپی آثار خارجی و ارائه آنها به نام خود عمل غیر اخلاقی بوده و این کار از سوی انجمن بشدت محکوم میگردد. فرض ما همواره بر راستی و صداقت هنرمندان فیلم کوتاه بوده است. عمل آقای کارگر یکی از تاسف برانگیز ترین رفتارهای تاریخ سینمای کوتاه ایران است. انجمن سینمای جوانان ایران پس از اطلاع از وجود چنین شائبه‌ای در زمستان سال ۹۶ و پس از بررسی مدارک موجود و اثبات تخلف واضح ایشان در دو فیلم اول، تمام حمایت‌ها و همکاری‌ها با نامبرده قطع و طی نامه شماره ۹۶/۱۷/۷۲۶۴ مورخ ۹۶/۱۲/۲۱ به طور رسمی از ایشان خواسته شد با توجه به عدم رعایت اخلاق در فیلم‌های پیشین از ارسال فیلم آرا به جشنواره‌های خارجی خودداری کرده و از هر جشنواره پیش رو هم انصراف دهد. بدون تردید از این پس فیلم آرا هیچگونه حضوری در هیچ جشنواره داخلی یا خارجی نحواهد داشت.
چنین تصمیمی در راستای حفظ آبرو و اعتبار چندین ساله فیلم کوتاه ایران و احترام به جامعه فیلمسازان کوتاه بوده است. با توجه به تاریخ آگاهی انجمن از این تخلفات، اگر از ایشان در مواردی از جمله داوری یا برگزاری ورکشاپ دعوت به همکاری شده است قبل از آگاهی نسبت به ماجرا بوده است. 
۲- لازم به توضیح است که انجمن چتر حمایتی از فیلمسازان کوتاه در سراسر کشور است. حدود ۷۰ دفتر و نمایندگی در کشور پهناور ما وظیفه شناسایی استعدادهای فیلمسازی و پرورش آنها را دارند. خروجی فعالیت هر ساله انجمن چیزی حدود ۱۰۰۰ فیلم کوتاه اعم از فیلم های پایان دوره، نیمه حرفه ای و حرفه ای است. ضمن قبول این نکته که کارشناسان انجمن باید دقت نظر بیشتری در انتخاب‌ها داشته باشند این واقعیت قابل انکار نیست که هیچ مکانیزمی در جهان وجود ندارد که بتواند سلامت تمام فیلم ها را تضمین کند و هیچ گروه و شورایی نیست که هر آنچه فیلم کوتاه در این جهان پهناور ساخته شده را دیده باشند و چنین مواردی را به طور تام و تمام بتوانند تمیز دهند. کما اینکه فیلم‌های آقای کارگر تقریبا در تمام جشنواره های مطرح جهان نمایش داده شده و جوایز بسیاری هم کسب کرده اند اما هیچکدام از آن جشنواره ها به مانند جشنواره های داخلی و خود انجمن درباره کپی بودن فیلمها به تردید نیفتاده بودند.
٣- در مساله فیلم‌های تولیدی انجمن نکته ای حائز اهمیت است؛ عنوان تهیه کننده در انجمن سینمای جوانان ابران متعلق به خود کارگردان و یا یک تهیه کننده حقیقی دیگر است عنوانی که حداقل در چهار سال گذشته بر روی ان تاکید شده است. انجمن حامی مالی و بخشی از سرمایه گذاری را انجام میدهد چون وظیفه حمایتی دارد به همین دلیل و بر اساس تعریف حرفه ای تهیه کننده ، کار تهیه کنندگی انجام نمیدهد این وظیفه عموما بر دوش خود فیلمساز یا تهیه کننده معرفی شده از سوی فیلمساز است. در قرارداد انجمن، نام تولید کننده در طرف دوم قید میشود نه کارگردان. در همان قرارداد مسئولیت اخلاقی ، حرفه ای ، قرارداد با عوامل، بیمه، مالیات و رعایت مسائل حرفه ای و اخلاقی بر عهده تولید کننده است.البته از این پس شکل قراردادها در همین راستا تغییراتی خواهد کرد.
۴- انجمن سینمای جوانان ایران از همه کسانی که در فضاهای مجازی با نیت خالصانه شفاف سازی کردند تقدیر می‌کند اما متاسفانه عده ای به بهانه این اتفاق در تلاشند ماهیت سی و چند ساله این انجمن را زیر سوال ببرند.
ناگفته پیداست که در طول چهار دهه عمر انجمن، سینماگران بسیاری از دل کلاس‌های فیلمسازی این انجمن بیرون آمده و وارد بدنه سینمای حرفه ای کشور شده اند. جوایز و افتخارات بسیاری از طریق فیلم کوتاه به افتخارات فرهنگی این سرزمین افزوده شده است که در این روزها حرفی از آنها نیست.غم انگیزتر از اتفاق تلخ اخیر، خوشحالی و پایکوبی برخی از دوستان پیشین و فیلمسازان فیلم کوتاه است که هر تلاشی کردند نا انجمن را تضعیف کنند. تاثیر گذاری این انجمن در کشف و معرفی چهرهای درخشان و مستعد و به دست آوردن آبرو و اعتبار برای سینمای ایران در محافل و جشنواره‌های بین‌المللی نشان دهنده حرکت در مسیر و اهداف تعیین شده انجمن است و بروز چنین تخلفی از سوی هر فیلمسازی خللی در این حرکت اجاد نخواهد کرد قطعا انجمن همچنان در راستای تثبیت و اعتلای فیلم کوتاه در ایران و جهان خواهد کوشید.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
  • در پی اقدام «یوسف کارگر»؛ خودزنی یا راهکار؟

    در پی اقدام «یوسف کارگر»؛ خودزنی یا راهکار؟

    مسئله کپی بودن فیلم‌های کوتاه «یوسف کارگر» چند ماه است که داغ‌ترین بحث محافل فیلم کوتاه و فراتر از آن مجامع سینمایی است. کپی برداری در سینمای جهان اتفاق تازه‌ای نیست. نمونه‌های زیادی از فیلم‌های کپی در سینمای کوتاه خودمان هم وجود دارند. اما بی‌شک موفقیت‌های بین‌المللی و جوایزی که یوسف کارگر برای این سه فیلم دریافت کرد؛ این مورد را بیشتر از بقیه خاص کرد.
  • یادداشت رئیس هیات مدیره «ایسفا» درباره فیلم‌های یوسف کارگر

    یادداشت رئیس هیات مدیره «ایسفا» درباره فیلم‌های یوسف کارگر

    مسعود امینی تیرانی رئیس هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران «ایسفا» در پی ماجراهای تولید چند فیلم کوتاه یوسف کارگر یادداشتی منتشر کرد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» امینی تیرانی از طرف هیات مدیره «ایسفا» نظرات صنف را در مورد اتفاق‌های اخیر اعلام کرد.
آخرین خبرها