سهیلی: فیلمساز باید نگاه هنرمندانه در کارش داشته باشد

سعید سهیلی کارگردان سینما در خصوص جشنواره ملی نماز و نیایش و کارکردهای برگزاری این نوع از جشنواره ها گفت: جشنواره ای که موضوع ارزشمند و متعالی مثل نماز و عبادت کردن را مورد رویکرد و توجه قرار می دهد می تواند با هدف گذاری درست نقش مهم و اثر گذاری در ترویج این فرهنگ به خصوص در بین جوانها داشته باشد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی سینمای جوان، سازنده مردی از جنس بلور با تاکید بر اثر گذاری مدیوم سینما در ارائه مفاهیم به مخاطبان افزود: سینما مانند شمشیر دولبه است که  هم می تواند خوب باشد و هم بد عمل کند. اگر فیلمساز در ساخته اش درست و با فکر عمل کند می تواند بر مخاطبی که فیلمش را می بیند اثر مثبتی داشته باشد. اگر فیلم ساز نسبت به موضوعش شناخت و معرفتی نداشته باشد و در فیلمش به درستی از موضوع مورد نظر بهره برداری نکند ساخت فیلم نه تنها جنبه مثبتی ندارد بلکه جنبه منفی و زیان باری هم دارد. این تاثیرات به خصوص در موضوع مهمی مثل نماز و نیایش بیشتر خودش را نشان می دهد.
سازنده سهراب با مهم برشمردن نوع زاویه دید فیلم ساز به سوژه ای مثل نیایش تصریح کرد: وظیفه فیلم ساز پرداخت هنرمندانه و درست به سوژه اش است و با پیگیری این رویکرد فرهنگ نماز و نیایش می تواند در بین آحاد جامه نهادینه شود.
پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین از 2 تا 5 بهمن ماه توسط انجمن سینمای جوانان ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در قم برگزار می شود.

داوری درست در جشنواره انگیزه را بین عکاسان افزایش می دهد
سیمون آیوازیان عکاس، استاد دانشگاه  و مدرس درباره جشنواره طبیعت زیبای ایران و برگزاری جشنواره و اهدافش عنوان کرد: عکاسان همیشه از برگزاری جشنواره هایی که با رویکرد تخصصی به عکاسی است، استقبال خوبی کرده اند و نوع داوری و گزینش آثار مسئله مهمی است که باید در هرجشنواره ای نسبت به آن توجه کرد.
این عکاس با اشاره به این مطلب که اگر داوری و انتخاب آثار توام با عدالت نباشد می تواند باعث کم شدن انگیزه عکاسان به خصوص جوانان عکاس بشود گفت: در بحث داوری مهم ترین مسئله حضور آدمهایی در تیم داوری است که عکاسی را می شناسند و در این عرصه کار کرده اند.
این مدرس باسابقه با تاکید بر این مسئله که درچند جشنواره به عنوان داور حضور داشته است متذکر شد: در این جشنواره ها عکاسان با شنیدن نام و ترکیب اعضای تیم داوران، عکسهایشان را با نزدیکی به میل و سلیقه اعضای تیم داوری انتخاب و به جشنواره می فرستادند و یک جور حالت معامله گری به وجود آمده بود و نباید چنین رویکردی در بین شرکت کنندگان جشنواره های عکاسی به وجود بیاید.
آیوازیان با تاکید بر انگیزه بالای جوانان برای رقابت تصریح کرد: در حوزه عکاسی جشنواره های متعددی برگزار می شود و باید در برگزاری جشنواره های هدفمند، درست عمل کرد.
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به جایگاه عکس در بخش مفهومی و زیبا شناسی تاکید کرد: اگر در جشنواره ای بخش خبریش مد نظر باشد باید به مسائل مختلفی توجه کرد. عکس های حوزه اجتماعی تاثیرات گسترده و زیادی دارد و خیلی ازعکاسان مطرح ایرانی با آژانس های مختلف عکاسی در دنیا همکاری می کنند و این نشان می دهد عکس در دنیای مدرن امروز هم جایگاه غیر قابل انکاری دارد.
دومین جشنواره ملی عکس ایران توسط انجمن سینمای جوانان ایران با موضوع طبیعت زیبای ایران از 24 دی تا 7 بهمن در تهران موسسه فرهنگی و هنری صبا به دبیری هاشم میرزاخانی برگزار می شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • هنرمند باید از یک روح تعهد و ارزش محوری برخوردار باشد

  هنرمند باید از یک روح تعهد و ارزش محوری برخوردار باشد

  مسعود زنده روح کرمانی داور جشنواره ملی عکس ایران گفت: عکاسی طبیعت برای مردم جذاب است.
 • برگزیدگان جشنواره ملی نماز و نیایش معرفی شدند

  برگزیدگان جشنواره ملی نماز و نیایش معرفی شدند

  مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش بعدازظهر روز پنجشنبه 5 بهمن ماه در حالی برگزار شد که سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و اراد اسلامی مملو از علاقه مندان به هنر هفتم بود.
 • چند خبر از پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  چند خبر از پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  نظام کیایی رئیس صنف صدابرداران سینمای ایران در باره برگزاری جشنواره گفت: برگزاری جشنواره نماز ونیایش گام مهمی در نهادینه کردن فرهنگ عبادت در جامعه و به خصوص جوانها است و باید جشنواره و برگزاریش مورد حمایت جدی قرار بگیرد.
 • گزارش اولین روز برگزاری پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  گزارش اولین روز برگزاری پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  جشنواره نماز و نیایش روز اول خود را در حالی پشت سرگذاشت که 42 فیلم کوتاه، فیلم سینمایی شور شیرین مجید اردکانی ونقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه از برنامه های اصلی آن بود.
 • پنجمین جشنواره نماز و نیایش افتتاح شد

  پنجمین جشنواره نماز و نیایش افتتاح شد

  پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین در حرم حضرت معصومه (س) افتتاح شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، شب گذشته – اول بهمن ماه – پس از اقامه نماز مغرب و عشا در حرم مطهر حضرت معصومه (س) جشنواره ملی نماز و نیایش با سخنان استاد حوزه و دانشگاه و تقدیر وی از برگزارکنندگان این جشنواره افتتاح شد.
آخرین خبرها