کاروان انتخاب و داوری «سینما حقیقت» چه کسانی هستند؟

با پایان یافتن مهلت ارسال آثار به ششمین جشنواره بین‎المللی «سینما حقیقت» جمع کثیری به انتخاب و داوری این آثار می‎پردازند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از سینما تجربی، بر طبق شنیده‎ها به دلیل کثرت آثار ارسالی به ششمین جشنواره بین‎المللی «سینما حقیقت» امسال نیز شاهد تغییراتی در روش‎های انتخاب و داوری هر بخش از جشنواره هستیم تا به این ترتیب علاوه بر ایجاد زمان بیشتر برای بررسی آثار عدالت افزون تری نیز در امر داوری ها صورت پذیرد.
طبق گمانه زنی ها در جمع این کاروان، مستندسازان، پیشکسوتان این عرصه، برخی از مدیران دولتی، منتقدان، اساتید دانشگاهی و ... حضور خواهند داشت تا با قابلیت های خود انتخابی شایسته را رقم زنند.
بنابرشنیده ها کاروانی هشتاد نفره در صف بازبینی فیلم ها جای گرفته اند.
گفتنی است، پس از گونه بندی آثار مستند در چهارمین و پنجمین دوره «سینما حقیقت» که با اقبال گسترده فیلمسازان روبه رو شد، مهمترین اتفاق رفع دغدغه فیلمسازان از ندیده شدن فیلمهایشان در عرصه انتخاب و داوری بود که توسط مدیران جشنواره به آن اندیشیده شد. در جشنواره پیش رو، روش سابق که تنها یک هیات انتخاب همه آثار ارسالی به جشنواره را بررسی می کرد و یک هیات داوری آثار منتخب را برمی گزید، به کلی کنار گذاشته شد و برای هر گونه موضوعی یک هیات انتخاب و داوری مجزا در نظر گرفته شد تا تعداد کمتری از آثار در زمان بیشتر مورد بازدید هیات مستقل و آشنا با آن گونه موضوعی قرار گیرد. امری که به شدت سبب تخصصی تر شدن و کاهش ضریب خطا و اعمال سلیقه نسبت به روش قبلی بود.
روش بهره گرفته شده در دو دوره گذشته آنچنان مورد استقبال فیلمسازان قرار گرفت که کمترین میزان انتقاد از نتایج داوری و انتخاب در جشنواره را داشت و سطح کیفی جشنواره «سینما حقیقت» را افزایش داد و این اتفاق به طور ویژه در جشنواره پنجم بسیار پررنگ دیده شد.
در سال جاری نیز به نظر می رسد ضمن تداوم رشد کیفی پروسه انتخاب و داوری حتما مدیران مربوطه با بررسی برخی مشکلات و آسیب های ادوار قبل در تلاش خواهند بود تا ضمن افزودن بر غنای تخصصی جشنواره شرایط هرچه بهتری را برای انتخاب و نمایش آثار قابل اعتنای مستند به وجود آورند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • لوح سپاس «سینماحقیقت» به شفیع آقامحمدیان اهدا شد

  لوح سپاس «سینماحقیقت» به شفیع آقامحمدیان اهدا شد

  بدنبال برگزاری موفقیت آمیز جشنواره سینماحقیقت که با استقبال اهالی هنر، مستندسازان و ... همراه شد، جواد شمقدری ریاست محترم سازمان سینمایی کشور لوح سپاسی را تقدیم شفیع آقامحمدیان دبیر جشنواره سینماحقیقت کرد.
 • خورشیدی: استقبال 80 هزار نفری از جشنواره سینماحقیقت

  خورشیدی: استقبال 80 هزار نفری از جشنواره سینماحقیقت

  قائم مقام اجرایی جشنواره سینماحقیقت، مجموع مخاطبین این دوره را بالای 80 هزار نفر اعلام کرد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مجموع مخاطبین جشنواره طی 8 روز برنامه در 6 سالن سینما فلسطین، عصرجدید و حقیقت، حدود 30 هزار نفر بود.
 • حاشیه‏های مراسم اختتامیه ششمین جشنواره «سینما حقیقت»

  حاشیه‏های مراسم اختتامیه ششمین جشنواره «سینما حقیقت»

  مهم‌ترین جشن سینمای مستند ایران به کار خود پایان داد و هر یک از برگزیدگان یک کاشی به پازل گوشه سن اضافه کردند تا در نهایت عبارت آغاز هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» بر صفحه نقش ببندد تا به همه یادآوری کند سینمایی که خود حقیقت است؛ هرگز از پای نخواهد نشست.
 • برگزیدگان ششمین جشنواره «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان ششمین جشنواره «سینماحقیقت» معرفی شدند

  مراسم اختتامیه جشنواره «سینما حقیقت» با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی، جلیل عرفان‎منش معاون سازمان سینمایی و شفیع آقامحمدیان دبیر جشنواره در تالار وحدت برگزار شد.
 • ورهرام: دماوند از 150 سال پیش مورد توجه اروپائیان بوده است

  ورهرام: دماوند از 150 سال پیش مورد توجه اروپائیان بوده است

  جلسه نقد و بررسی فیلم مستند بلند «از آلپ تا دماوند» با حضور فرهاد ورهرام کارگردان این فیلم مستند، علی علایی مجری- کارشناس و علی اصغر کشانی منتقد سینما در حاشیه جشنواره بین المللی سینماحقیقت برگزار شد.