مشیری: «سینماحقیقت» معتبرترین جشنواره مستند کشور است

منوچهر مشیری مستند‌ساز با سابقه سینمای ایران اعتقاد دارد که جشنواره بین المللی سینماحقیقت معتبرترین جشنواره‌ای است که در حوزه مستند در کشور برگزار می‌شود و بویژه از زمانی که به گونه های موضوعی مستند توجه می شود، شاهد حرکت درست و اصولی جشنواره بوده ایم.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» وی در همین ارتباط به ستاد خبری ششمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت گفت: دسته بندی کردن موضوعی فیلم‌ها و نگاه تخصصی به سینمای مستند، اتفاق بسیار خوب و مثبتی است که شاهد شکل گیری یک رقابت خوب و سالم در جشنواره هستیم؛ چرا که وقتی یک مستند پرتره با سایر مستند‌های پرتره رقابت می‌کند، معیار اعتبار آن بدرستی سنجیده می‌شوند.
مشیری که طی دو دهه اخیر، آثار بسیاری را در زمینه «مستند پرتره» تولید کرده است، پیرامون ویژگی این گونه پُرمخاطب سینمای مستند اظهار داشت: برای مستند پرتره تعریف‌های مختلفی ارائه شده است و برخی از واژه شخصیت‌محور یا شخصیت نگارانه استفاده کرده‌اند، اما در حقیقت مستند پرتره به انسان‌ها می‌پردازد و اینکه آنها افراد حقیقی و حقوقی هستند یا افراد عادی، اختلاف نظر وجود دارد.
وی افزود: برخی فکر می‌کنند مستند پرتره تنها مختص به شخصیت‌های علمی، فرهنگی و حقیقی است، در صورتیکه به اعتقاد من مستند پرتره یعنی نزدیک شدن به یک فرد و حتی اگر یک فرد عادی را هم مبنای کار خود قرار دهیم، بازهم با نزدیک شدن به شخصیت او می‌توانیم یک مستند پرتره خوب و جذاب تولید کنیم.
این مستندساز در خصوص اینکه چه مساله‌ای باعث جذاب‌تر شدن مستند پرتره می شود، تصریح کرد: اگر کار را به سمتی ببریم که یک قصه در زندگی سوژه پیدا کنیم، شاهد مستندی جذاب خواهیم بود. البته قصه به معنی تخیل سازنده مستند نیست، بلکه باید در عالم واقعیت نکاتی را از زندگی فرد کشف کنیم که نمایش آنها جذابیت داشته باشد.
مشیری در خاتمه، با اشاره به روند برگزاری ششمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت اظهار داشت: همین موضوع که جشنواره از سال گذشته با سر و شکل بهتری دارد برگزار می‌شود و با دیدی تخصصی به رقابت آثار اهمیت می‌دهد، نقطه امیدوار کننده‌ای است اما به طور کلی جشنواره‎‌ها بسیار مهم هستند و بخصوص برگزاری جشنواره «سینماحقیقت» باعث شده است تا بازار سینمای مستند در کشور گرم شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • لوح سپاس «سینماحقیقت» به شفیع آقامحمدیان اهدا شد

  لوح سپاس «سینماحقیقت» به شفیع آقامحمدیان اهدا شد

  بدنبال برگزاری موفقیت آمیز جشنواره سینماحقیقت که با استقبال اهالی هنر، مستندسازان و ... همراه شد، جواد شمقدری ریاست محترم سازمان سینمایی کشور لوح سپاسی را تقدیم شفیع آقامحمدیان دبیر جشنواره سینماحقیقت کرد.
 • خورشیدی: استقبال 80 هزار نفری از جشنواره سینماحقیقت

  خورشیدی: استقبال 80 هزار نفری از جشنواره سینماحقیقت

  قائم مقام اجرایی جشنواره سینماحقیقت، مجموع مخاطبین این دوره را بالای 80 هزار نفر اعلام کرد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مجموع مخاطبین جشنواره طی 8 روز برنامه در 6 سالن سینما فلسطین، عصرجدید و حقیقت، حدود 30 هزار نفر بود.
 • حاشیه‏های مراسم اختتامیه ششمین جشنواره «سینما حقیقت»

  حاشیه‏های مراسم اختتامیه ششمین جشنواره «سینما حقیقت»

  مهم‌ترین جشن سینمای مستند ایران به کار خود پایان داد و هر یک از برگزیدگان یک کاشی به پازل گوشه سن اضافه کردند تا در نهایت عبارت آغاز هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» بر صفحه نقش ببندد تا به همه یادآوری کند سینمایی که خود حقیقت است؛ هرگز از پای نخواهد نشست.
 • برگزیدگان ششمین جشنواره «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان ششمین جشنواره «سینماحقیقت» معرفی شدند

  مراسم اختتامیه جشنواره «سینما حقیقت» با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی، جلیل عرفان‎منش معاون سازمان سینمایی و شفیع آقامحمدیان دبیر جشنواره در تالار وحدت برگزار شد.
 • ورهرام: دماوند از 150 سال پیش مورد توجه اروپائیان بوده است

  ورهرام: دماوند از 150 سال پیش مورد توجه اروپائیان بوده است

  جلسه نقد و بررسی فیلم مستند بلند «از آلپ تا دماوند» با حضور فرهاد ورهرام کارگردان این فیلم مستند، علی علایی مجری- کارشناس و علی اصغر کشانی منتقد سینما در حاشیه جشنواره بین المللی سینماحقیقت برگزار شد.
آخرین خبرها