شمقدری: هنرمند وقتی همراه مردم باشد می‎تواند جاودانه شود

در آیین پایانی چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان که شب گذشته  - 22  تیر -در یاسوج برگزار شد، ریاست سازمان امورسینمایی و سمعی وبصری حضور یافت.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» شمقدری که در جمع هنرمندان 12 استان کشور حاضر شده بود ابتدا با سلام به فیلمسازان 12 استان شرکت کننده و مسئولین حاضر و هنرمندانی که از تهران به یاسوج آمده بودند و نام بردن آز اساتید حاضر در جلسه،  داود رشیدی، جهانگیر الماسی و هوشنگ توکلی گفت: 52 سال است که به یاسوج نیامده بوده و در این یک سال سه بار به یاسوج سفر کرده که به دلیل جاذبه، طبیعت، مهمان نوازی و البته نیاز استان است و در طی این سفرها با استاندار استان توافق نموده 10 سالن سینمایی در این استان آماده بهره برداری شود و وی امید وار است تا پایان سال جاری حداقل 4 مورد آن به بهرده برداری برسد.
وی در ادامه گفت، سینمای جوان یک فرصت و ظرفیت استثنایی است و در سفری که اخیرا به شانگ های داشته وقتی از سینمای ایران گفته و به سینمای جوان رسیده دبیر این جشنواره شروع به نوشتن صحبت های او  کرده و گقته است که سینمای جوان می تواند سینمای ایران را به عرصه عالی برساند.
شمقدری گفت: به دیل همت والا  و خلاقیت نسل جوان و با نعمت انقلاب اسلامی این فرصت مهیا است  و این فرصت مغتنم است. او تاکید کرد  قدر  این نعمت را بدانیم و با استفاده از فن آوری موجود در این دوره به مهارت های لازم دست یابید.
ریاست سازمان امورسینمایی و سمعی و بصری کشور در بخش بعدی از صحبتهایش گفت: در خصوص سینما باید سه نکته را بدانیم.
اول اینکه سینما چه ماهیتی دارد و به چه کاری می آید . هنوز عده ای از این موضوع بی بهره اند و بحران های ایجاد شده به دیل همین موضوع است.
دو اینکه هنرمند و به خصوص یک فیملساز باید دغدغه و دل مشغولی داشته باشد و گرنه هنرمندان قابلیت هنری و خلاقانه نخواهد داشت. البته سینمای غرب دغدغه نفسانی و امیال و تمناهای بشری ایجاد می کند ولی دغدغه ما توجه به کمال و قطعا تعالی بشر است.
سومین مورد اشاره شده توسط این مقام عالی سینما آن بود که باید هنرتان با فرهنگتان اجیر شود و باید از فرهنگ و تمد ن خود بیشتر بدانید و سینما گر ایرانی باید از مقاومت، فرهنگ، مردم ، انقلاب ایران، اسلام عزیز بیشتر بداند.
وی در بخش بعدی سخنانش با یادی از مرحوم استاد حمید سمندریان گفت وی هنرمندی بی حاشیه بود. برای سمندریان کارش مهم بود و فقط روی آموزش و اجرای تئاتر تمرکز می کرد. شمقدری با بیان این نکته که سمندریان حتی یک فیلم ساخته اما سینما را ادامه نداده افزود شایداو معتقد بوده باید در همان عرصه ای که فعال است متمرکز باشد .
معاون وزیر خطاب به هنرمندان حاضر در این مراسم گفت: عزیزان در آثار خود متمرکز باشید همانند یک مینیاتور که به تک تک نقاط کارش متمرکز است شما هم برروی تک تک فریم های اثر خود متمرکز باشید.
شمقدری با یادی مجدد از هنرمند فقید حمید سمندریان ادامه داد هنرمند وقتی همراه مردم باشد و در مسیر آرمانهای خود باشد ، می تواند جاودانه شود.

یاسوج ایستگاه 48 جشنواره منطقه ای سینمای جوان شد
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در آیین پایانی جشنواره منطقه ای سینمای جوان،  جشنواره دنا را ایستگاه 48 این جشنواره نامید.
وی که در مراسم اختتامیه چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان به سخنرانی می پرداخت ضمن تقدیر از تلاش های موثر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهکیلویه و بویراحمد گفت: تا دو ماه قبل که برگزاری جشنواره در این استان قطعی شد هنوز استان فاقد سینما و زیرساخت های لازم برای برگزاری ایستگاه 48 جشنواره های منطقه ای بود.
رئیس هیات مدیره انجمن با ابرازگلایه از دستگاه های فرهنگی استان ادامه داد: قریب به دو ماه است که رسانه ها، مطبوعات و حتی صداو سیما از استان کهکیلویه و بویراحمد و جشنواره ی منطقه ای اطلاع می دهند و این حرکت بزرگ فرهنگی نیاز تمامی دستگاه های اجرایی و به ویژه فرهنگی استان را می طلب و لذا از آنها خواست تا برای برگزاری چنین برنامه هایی در استان که موجب رشد و بالندگی جوانان و هنرمندان استان است یکدیگر را بیشتر حمایت کرده و نگذارند که به دلیل مشکلات این تعاملات و برنامه های فرهنگی برگزار نشود و در ادامه با تاکید بر اینکه این استان به ظاهر کم برخوردار دارای پتانسیل های مهمی است همکاری بیشتر مراکز فوق را خواهان شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • جشنواره منطقه‎ای «دنا» به کار خود پایان داد

  جشنواره منطقه‎ای «دنا» به کار خود پایان داد

  شب گذشته چهل وهشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان - دنا در یاسوج به کار خود پایان داد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره پس از چهار روز برگزاری در استان کهکیلویه و بویراحمد 22 تیرماه در سالن سینمای اداره ارشاد استان به کار خود پایان داد.
 • چند خبر از جشنواره منطقه‎ای «دنا»

  چند خبر از جشنواره منطقه‎ای «دنا»

  هنرمندان جشنواره منطقه ای سینمای جوان از داوود رشیدی در یاسوج استقبال کردند.
 • برنامه روز دوم جشنواره منطقه‎ای «دنا» اعلام شد

  برنامه روز دوم جشنواره منطقه‎ای «دنا» اعلام شد

  محمدعلی کشاورز بازیگر با سابقه تئاتر ، سینما و تلویزیون در باره تاثیرات برگزاری این جشنواره گفت : هر جشنواره ای با هر موضوعی که برگزار شود به رشد و اعتلای سینما کمک می کند.
 • جشنواره منطقه‏ای «دنا» افتتاح شد

  جشنواره منطقه‏ای «دنا» افتتاح شد

  مراسم افتتاحیه چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان «دنا» برگزار شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» شب گذشته جشنواره «دنا» در محل سالن روباز امام رضا(ع) مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی شهرستان یاسوج رسما کار خود را آغاز کرد.
 • پیام هاشم میرزاخانی به جشنواره منطقه‏ای «دنا»

  پیام هاشم میرزاخانی به جشنواره منطقه‏ای «دنا»

  هاشم میرزاخانی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران که مسئولیت ریاست شورای سیاست گذاری جشنواره های این انجمن را نیز بر عهده دارد طی پیامی به چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان در آستانه برگزاری این چشنواره با ابراز این نکته که انجمن از سه دهه گذشته با یک حرکت آرام و عمیق آموزش هنرمندان را برعهده داشته است گفت: هویت مستقل فیلم کوتاه را با برگزاری جشنواره های استانی، منطقه ای، ملی و در غایت بین المللی به رخ کشیده ایم.
آخرین خبرها