جشنواره منطقه‏ای «دنا» افتتاح شد

مراسم افتتاحیه چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان – یاسوج برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری جشنواره منطقه ای سینمای جوان شب گذشته از ساعت 21 الی 22 در محل سالن روباز امام رضا(ع) مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان رسماً کار خود را آغاز کرد.
در این مراسم که با قرائت آیاتی از کلام ا.. مجید و سپس پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و همچنین نمایش تیزر جشنواره آغاز شد، مجری برنامه ضمن خوش آمدگویی به حاضران و شرکت کنندگان از 12 استان با زبان محلی به پیشواز دبیر جشنواره رفت.
امین کمالوندی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر حشنواره ضمن خوش آمدگویی و ارائه گزارشی از برگزاری این جشنواره گفت: از زمان قبول میزبانی جشنواره تا کنون بیش از 40 نفر درگیر تدارک برگزاری این جشن بزرگ هستند و با تقدیر از کمیته های مختلف اجرایی و ستاد مرکزی انجمن در تهران اضافه کرد در این ایام میزبان 150 هنرمند و تعداد زیادی از مسئولین فرهنگی کشور هستیم و امیدواریم با توجه به سربلندی دنا ما دامنه نیشنان دنا نیز از این میزبانی سربلند برآییم.

تقدیر ویژه دبیر از اصحاب رسانه و مطبوعات
کمالوندی در بخشی از سخنان خود گفت: جا دارد کمال تشکر خود را از اصحاب رسانه و مطبوعات محلی و استانی و همکاران محترم مطبوعات در تهران که باعث شد این روزها همه  از استان کهکیلویه و بویراحمد بگویند تقدیر ویژه نمایم.
دبیر جشنواره با ابراز خرسندی از حضور هنرمندان استان در بخشهای مختلف مسابقه جشنواره گفت: امیدوارم این عزیزان جوایزی نیز کسب نمایند و این وعده را داد تا امکاناتی فراهم نماید که برگزیدگان استان که موفق به کسب جایزه از سوی داوران شوند آثار بعدی خود را به طور حمایت 100 درصدی تولید نمایند.
در ادامه مراسم کورش رضوانی فر هنرمند پیشکسوت موسیقی استان به اجرای دو قطعه موسیقی محلی بویراحمدی با موضوع حماسه ی پرداخت  که با استقبال حاضران مواجه شد.

تقدیر از هنرمند پیشکسوت استان
بخش بعدی مراسم افتتاحیه به تقدیر از هنرمند فیلمساز، استاد و کارگردان استان اختصاص داشت که در این بخش از برنامه لوح تقدیر و هدیه نقدی به این هنرمند اهدا شد.
خسرو حیدری فیلمساز و مدرس انجمن سینمای جوانان ایران که آثار فاخری را در کارنامه هنری خود دارد پس از دریافت لوح گفت: برخود لازم می دانم از هنرمندان استان تقدیر نمایم و امیدواریم با درنظرگرفتن تسهیلات ویژه تر برای جوانان استان امکان شرکت آنان در دوره های آموزشی انجمن مهیا شود.
پایان بخش برنامه جشنواره بازدید از نمایشگاه عکس دنا در دو بخش مسابقه و جنبی بود که شامل 30 عکس از عکاسان استان در بخش جنبی و 36 تک عکس و سه مجموعه در بخش مسابقه بود.48مین جشنواره منطقه ای سینمای جوان از 219 تا 23 تیر ماه با حضور 12 استان البرز، تهران، قزوین، قم، بوشهر، سمنان، مازندران، فارس، کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری ، اصفهان و همچنین یزد توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهکیلویه و بویراحمد و انجمن سینمای جوانان ایران در یاسوج برگزار می شود.

نمایش37 فیلم کوتاه روز اول جشنواره دنا
چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوانان – دنا پس افتتاح رسمی جشنواره که شب گذشته – 18 – تیر ماه با حضور مدیرکل و دبیرجشنواره و جمعی از معاونین و مدیران وی و همچنین مسئول استان و هنرمندان شرکت کننده از 12 استان کشور انجام شد، این جشنواره از صبح امروز -19 تیرماه- کار خود را آغاز کرد.
ستاد خبری اعلام کرد روز نخست جشنواره 37 فیلم کوتاه شامل: آن چه می شکند/ پیچ اول جاده/  گوچو / شماره 22 / زندگی من / برکت / خفگی  / بی راهه  / ماهی کاغذی/ در سکوت سرد زمستانی /  سقفی از آتش  / گلدان  / سایه  / این هستی کور / گلابتون   / آسمان سرپناه / زیر نگاه صبح / مترسک / آن / دختران آقا سید / 40،30،20،10... / ریختن به شعور نور / هدیه آسمانی /  سکوت جاده /  حیات / سقوط / عبور/ پیتزا قورمه سبزی / در تاریکی / عروس جمعه / آپاراتچی / ننو / ورود ممنوع / نقش / چل تیکا  / آب آب / آوای دلتنگی طی 5 سانس 90 دقیقه ای از ساعت 9 صبح الی 20 به نمایش در خواهد آمد.
همچنین از ساعت 20:15 دقیقه به مدت 75 دقیقه فیلمهای به نمایش درآمده توسط منتقد سینمایی کشور علی علایی مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.
در معرفی کارگاه های آموزشی ستاد خبری گفت: کارگاه های آموزشی جشنواره در روز نخست شامل کارگاه آموزش فیلمنامه نویسی(1) از ساعت 17 الی 20 در محل سینما تک مجتمع فرهنگی و هنری با حضور منوچهر اکبرلو برگزار می شود.

استاندار کهکیلویه و بویراحمد به دنا پیام داد
تاثیر شگرف هنر وهنرمند در توسعه ی ایران اسلامی بر کسی پوشیده نیستبه گزارش ستاد خبری چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان ، استاندار کهکیلویه وبویراحمد ضمن ابراز خرسندی از میزانی این استان برای برگزاری جشنواره منطقه ای سینمای جوان گفت تاثیر شگرف هنر وهنرمند در توسعه ی ایران اسلامی بر کسی پوشیده نیست.
متن کامل پیام استاندار به شرح زیراست:
استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد امسال این افتخار رادارد که میزبان قشر فرهیخته و هنرمند از 12 استان زیبای کشورمان باشد. جای بسی خوشحالی است برای بنده و همه هم استانی هایم که در آغازین روزهای تابستان 1391، میزبان برگزاری چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان باشیم. بدون شک ، تاثیر شگرف هنر وهنرمند در توسعه ی ایران اسلامی بر کسی پوشیده نیست و امروز به برکت جمهوری اسلامی ، شاهد حضور موثر هنر متعالی اسلامی در ابعاد زندگیمان هستیم. هنر، جلابخش و روشنی بخش حرکت ها، اقدامات و فعالیت های ماست. برگزاری این جشنواره در استان کهگیلویه و بویراحمد فرصت مناسبی است تا علاوه بر تبادل دیدگاه ها و نظرات و تجربیات هنرمندان عزیز استان با پیشکسوتان هنر در عرصه ی ملی و بین المللی و به دنبال آن رشد و ارتقاء کمی و کیفی فرهنگی هنری استان ، ظرفیت ها و ناشناخته های استانمان را به دیگر عزیزان بشناسانیم که آن هم به نوبه خود میتواند سبب ساز توسعه ی همه جانبه ی استان زیبایمان گردد. و در پایان بر خود لازم میدانم ضمن خیر مقدم به همه میهمانان ارزشمند، از دست اندرکاران و متولیان برگزاری جشنواره دنا نیز تشکر نمایم.
والله المستعاناکبر نیکزاد -استاندار کهگیلویه و بویراحمد


رامبد جوان: جشنواره های منطقه ای باید با برنامه و هدفمند باشند
رامبد جوان بازیگر سینما ، تئاتر و تلویزیون در گفت وگو با ستاد خبری جشنواره منطقه ای جوان (دنا) در مورد تاثیرات برگزاری جشنواره های منطقه ای بر کار فیلم سازان جوان گفت : هر نوع تلاشی که به بهتر دیده شدن فیلم های فیلم سازان جوان کمک کند اقدام خوب و مثبتی است و انجمن سینمای جوانان ایران به عنوان متولی اصلی امورات سینماگران جوان در این حوزه وظیفه سخت و دشواری بر عهده دارد. یکی از راههای مثمر ثمر بودن این نوع جریانات فرهنگی با برنامه و هدفمند برگزار شدنشان است . فیلم سازان جوانی که کارشان در این جشنواره ها برنده جایزه می شود و نشان می دهند استعداد لازم را برای فیلم سازی دارند باید مورد حمایت جدی قرار بگیرند و بتدریج بتوانند با اندوختن تجربیات  وارد فضای حرفه ای سینما و ساخت فیلم بلند بشوند.
بازیگر فیلم آزمایشگاه با تاکید بر طبقه بندی برگزاری کارگاه های آموزشی در جشنواره منطقه ای سینمای جوان متذکر شد : این کلاسها باید هم راستا و هم سو با اهداف جشنواره باشد و اساتیدی در این کلاسها حضور داشته باشند که بتوانند اندوخته و دانش جدیدی را به جوانها بیاموزند.
کارگردان فیلم ورود آقایان ممنوع با اشاره برلزوم وجود وسائل جدید حوزه های مختلف فیلم سازی برای جوانها افزود : این اقدام انجمن سینمای جوانان مبنی بر تجهیز دفاتر انجمن در سراسر کشور اگر چه دیر هنگام است اما می تواند به عنوان یک عامل انگیزشی و دلگرمی را به جوانها بدهد که مورد توجه هستند و امکانات خوبی برای فیلم سازی در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

مسئولین استان در قاب 48 جشنواره دنا
نماینده مردم شهرستان بویراحمد و دنا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، فرماندار و همچنین مدیرکل صداوسیمای مرکز استان کهکیلویه و بویراحمد  برگزاری این جشنواره را در استانی که زیرساخت های سینمایی نداشت، حائز اهمیت دانسته و در مورد آن اظهار نظر کردند. فرهنگ جامعه به واسطه تحول در سینما متحول می شودنماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا از هنر فیلم و سینما به عنوان عمده ترین محور تحول و توسعه یاد کرد و افزود: در این عرصه فرهنگ جامعه نیز به واسطه تحول در سینما متحول می شود.به گزارش ستاد خبری جشنواره، غلام محمد زارعی، نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس با اشاره به برگزاری چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای فیلم کوتاه در یاسوج، گفت: هنر جوهره بشریت است؛ چرا که نشان از هویت و فرهنگ هر ملیت دارد.زارعی با اشاره به اینکه هنر برخاسته از نمادهای فرهنگی و ملی هر  جامعه ای است، افزود: هنر سینما و فیلم زبان گویای بیان ارزش ها، دین، تاریخ، تمدن و فرهنگ هر ملیت و قومیتی است.
وی نقش فیلم و سینما را ترویج باورهای عمیق دینی و فرهنگ مهم دانست و اظهار کرد: زبان هنر گویا ترین زبان هاست.نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در ادامه، افزود: فیلم فاخر می تواند ارزش های دینی ما را به سهولت به نسل جوان ما انتقال دهد.زارعی با بیان اینکه هنر فیلم و سینما به عنوان عمده ترین محور تحول و توسعه مطرح شده است، عنوان کرد: در این عرصه فرهنگ جامعه نیز به واسطه تحول در سینما متحول می شود .وی گفت: اگر این تحول ها با رویکرد اسلامی و متناسب با فرهنگ دینی ما بوجود آید، در آینده شاهد بالندگی بیشتر در سطح جامعه و عرصه هنر و سینما خواهیم بود.

جشنواره دنا روز تولد سینمایی کهگیلویه و بویراحمد است
دبیر جشنواره منطقه ای سینمای جوان - دنا گفت: برگزاری چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان( دنا) برای اولین بار در یاسوج، روز تولد سینمایی کهگیلویه و بویراحمد است.
امین کمالوندی افزود: حضور بیش از 200 هنرمند فیلمساز، عکاس و مسئول فرهنگی و سینمایی کشور در این جشنواره نوید بخش توسعه هنر سینما در این استان است.
وی بیان کرد: بیش از 10 مدیر سینمایی کشور برای اولین بار به این استان سفر می کنند که حضور آنان می تواند دست آوردهای زیادی برای استان داشته باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: مدیران سینمایی کشور در این سفر از لوکیشنهای این استان بازدید می کنند و همچنین با زیرساختهای سینمایی استان از نزدیک آشنا می شوند.
وی با اشاره به رقابت 108 فیلم در این جشنواره اظهار داشت: این جشنواره فرصت خوبی برای تبادل تجربیات فیلمسازان جوان و مقایسه آثار خود با یکدیگر است.
دبیر جشنواره دنا تصریح کرد: برگزاری کارگاههای تخصصی و جلسات نقد و بررسی نیز به ارتقای دانش فیلمسازی سینماگران جوان کمک شایانی می کند.
کمالوندی همکاری دستگاههای اجرایی استان در برگزاری این جشنواره را متوسط عنوان کرد و از مسئولان استان خواست با حضور خود، خانواده و همکاران گرمابخش این جشنواره باشند.
وی همچنین با بیان اینکه فیلمهای خوبی از فیلمسازان جوان این استان در جشنواره حضور دارند، گفت: از فیلمسازان جوان استان که در این جشنواره حائز رتبه شوند برای تولید اثر بعدی حمایت می شود.

جشنواره فیلم و عکس دنا رخداد بزرگ فرهنگی است
فرماندار شهرستان بویراحمد گفت: جشنواره فیلم و عکس دنا رخداد بزرگ فرهنگی است که طی سالهای اخیر در کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود.
محمد آلفونه افزود: در این استان کمتر شاهد چنین رخدادهای فرهنگی و هنری بوده ایم که این نیاز به برگزاری چنین جشنواره هایی را در سالهای آتی ضرورت می بخشد.
وی بیان کرد: قطعا حضور مخاطبان یاسوجی و فیلمسازان جوان در این جشنواره و استفاده از تجربیات دیگران، کمک زیادی به ارتقای فرهنگ و هنر استان می کند.
آلفونه همچنین تصریح کرد: با توجه به اینکه این استان به رغم داشتن جاذبه ها و ظرفیتهای بی نظیر در بخش های مختلف ناشناخته مانده است، هنرمندان 12 استان کشور که در جشنواره حضور می یابند خود بهترین سفیران برای معرفی ناشناخته ها کهگیلویه و بواحمد به مردم دیگر استانهاست.
فرماندار شهرستان بویراحمد اظهار داشت: قطعا این فرمانداری آماده هرگونه همکاری با متولیان برگزاری این جشنواره است.
آلفونه همچنین با اظهار تاسف از نبود سینما در شهر یاسوج گفت: خلاء نبود سینما در شهر یاسوج به خصوص در این فصل اوقات فراغت احساس می شود.
وی ابراز امیدواری کرد: برگزاری چنین جشنواره هایی در استان بتواند منجر به حل این مشکل شود.
آلفونه با بیان اینکه بخش خصوصی در این استان فعالیت پررنگی ندارد و سرمایه گذاری در بخش فرهنگی به خوبی نهادینه نشده است، گفت: با توجه به این موضوع لازم است دولت شرایط ویژه ای را برای ترغیب بخش خصوصی به سرمایه گذاری در بخش فرهنگی استان فراهم کند.
رحیمی عنوان کرد: جشنواره دنا فرصت مناسبی برای ارتقای هنر فیلم در این استان است
مدیرکل صدا و سیمای کهگیلویه و بویراحمد گفت: برگزاری چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان در یاسوج فرصت مناسبی برای ارتقای جایگاه هنر فیلم و سینما در این استان است.
مسلم رحیمی افزود: کهگیلویه و بویراحمد استعدادهای هنری بیشماری دارد که در صورت بسترسازی مناسب می توانیم شاهد درخشش آنان در عرصه های هنری ملی و بین المللی باشیم.
وی بیان کرد: در عرصه هایی همچون این جشنواره هاست که فرصت انتقال تجربیات بین فیلمسازان جوان و اساتید فن مهیا می شود تا در این بستر، سینماگران متعهد و متخصصی تحویل جامعه هنری کشور گردند.
مدیرکل صدا و سیمای استان از آمادگی شبکه استانی دنا برای پوشش خبری و تصویری این جشنواره خبر داد و گفت: این آمادگی را نیز داریم که آثار برتر جشنواره را در شبکه دنا پخش کنیم.
وی یادآور شد: این استان به واسطه طبیعت چهار فصل و جاذبه های بکر طبیعی و فرهنگ غنی آن، شرایط خوبی برای تولید فیلم به خصوص فیلم مستند دارد که حضور فیلمسازان و مسئولان سینمایی در این جشنواره می تواند به معرفی این پتانسیلها کمک شایانی کند.
وی یاداور شد: شبکه استانی دنا در این راستا گامهای محکمی برداشته و در سال گذشته 25 مستند با موضوعات اجتماعی، فرهنگی، دفاع مقدس و طبیعت استان تولید کرده که برخی از آنها در جشنواره های همچون سینما حقیقت و فیلم فجر حائز رتبه های برتر شدند.
 48مین  جشنواره منطقه ای سینمای جوان با نام دنا از 19 تا 22 تیر ماه 1391 با حضور استانهای البرز، تهران، قم، سمنان،مازندران،قزوین، فارس، کهگیلویه وبویراحمد، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهکیلویه وبویراحمد  و انجمن سینمای جوانان ایران در یاسوج برگزار می شود.      

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • شمقدری: هنرمند وقتی همراه مردم باشد می‎تواند جاودانه شود

  شمقدری: هنرمند وقتی همراه مردم باشد می‎تواند جاودانه شود

  در آیین پایانی چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان که شب گذشته - 22 تیر -در یاسوج برگزار شد، ریاست سازمان امورسینمایی و سمعی وبصری حضور یافت.
 • جشنواره منطقه‎ای «دنا» به کار خود پایان داد

  جشنواره منطقه‎ای «دنا» به کار خود پایان داد

  شب گذشته چهل وهشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان - دنا در یاسوج به کار خود پایان داد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره پس از چهار روز برگزاری در استان کهکیلویه و بویراحمد 22 تیرماه در سالن سینمای اداره ارشاد استان به کار خود پایان داد.
 • چند خبر از جشنواره منطقه‎ای «دنا»

  چند خبر از جشنواره منطقه‎ای «دنا»

  هنرمندان جشنواره منطقه ای سینمای جوان از داوود رشیدی در یاسوج استقبال کردند.
 • برنامه روز دوم جشنواره منطقه‎ای «دنا» اعلام شد

  برنامه روز دوم جشنواره منطقه‎ای «دنا» اعلام شد

  محمدعلی کشاورز بازیگر با سابقه تئاتر ، سینما و تلویزیون در باره تاثیرات برگزاری این جشنواره گفت : هر جشنواره ای با هر موضوعی که برگزار شود به رشد و اعتلای سینما کمک می کند.
 • پیام هاشم میرزاخانی به جشنواره منطقه‏ای «دنا»

  پیام هاشم میرزاخانی به جشنواره منطقه‏ای «دنا»

  هاشم میرزاخانی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران که مسئولیت ریاست شورای سیاست گذاری جشنواره های این انجمن را نیز بر عهده دارد طی پیامی به چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان در آستانه برگزاری این چشنواره با ابراز این نکته که انجمن از سه دهه گذشته با یک حرکت آرام و عمیق آموزش هنرمندان را برعهده داشته است گفت: هویت مستقل فیلم کوتاه را با برگزاری جشنواره های استانی، منطقه ای، ملی و در غایت بین المللی به رخ کشیده ایم.
آخرین خبرها