فراخوان پنجمین جشنواره رضوی

همزمان با ایام فرخنده ولادت با سعادت حضرت امام رضا (ع) پنجمین دوره جشنواره فیلم، فیلمنامه و عکس رضوی، از آبان ماه سال آینده (1388) در شهر مقدس مشهد برگزار خواهد شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» محمد آفریده مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اعلام این خبر، افزود: فیلمسازان و جامعه هنری و مردم ایران، همگی شیفته ولایت هستند و درصورت مهیا شدن شرایط مناسب تولید، کاروانی از تولیدات متنوع با رویکرد‌های فرهنگی با موضوع امام رضا (ع) ساخته و در گستره‌ی کشور و پهنه‌ی جهان عرضه خواهد شد.
وی افزود: به اعتقاد من، اشکال عدم تولید فیلم با موضوع امام رضا (ع) بیش از اینکه متوجه شخص فیلمساز یا حوزه سینما باشد، به سازمان‌ها و نهادهایی برمی‌گردد که در موقع عمل، خود را کنار می‌کشند.
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اضافه کرد: مرکز در حال حاضر حمایت از تولید فیلم‌های کوتاه داستانی، مستند و سینمایی با موضوع  امام رضا (ع) را در دستور کار خود دارد، اما برای ایجاد انگیزه و شرایط پُرحجم تولید، نیاز به مشارکت و حمایت جدی سایر سازمان‌ها و نهادها دارد و امیدوارم که هم در بحث حمایت از تولید و هم مشارکت در برپایی پنجمین دوره جشنواره رضوی، سازمان‌ها و نهادها و عموم علاقمندان، حمایت موثر خود را از این حرکت داشته ‌باشند.
آفریده در ادامه، به موضوعات جشنواره رضوی اشاره کرد و افزود: فیلم‌ها (سینمایی/ مستند/ کوتاه داستانی/ انیمیشن/ نماهنگ) فیلمنامه‌ها و عکس‌هایی که درباره امام رضا (ع) و معارف رضوی بوده و دربرگیرنده آداب زیارت، مناظرات حضرت، تولد، زندگی و شهادت حضرت، زائر و مجاور، تاریخ حرم رضوی، معماری حرم، ایرانیان و امام رضا (ع)، مشتاقان امام در آن سوی مرزها، شفایافتگان، مرکزیت حرم، نزدیکان و اصحاب حضرت، کرامات رضوی، جایگاه ویژه علمی و اخلاقی، پناهندگان حرم، نقش تاریخی مهاجرت امام رضا (ع) در شکل‌گیری تمدن طلایی ایران و اسلام (قرن چهارم)، فضل‌بن شازان، یاران و اصحاب امام رضا (ع) ، امام زادگان، حدیث سلسله‌الذهب، سیمای امام رضا (ع) در جهان اسلام، فرهنگ وقف، اطلس موقوفات رضوی و ... باشند، می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.
وی سپس به جوایز جشنواره رضوی اشاره کرد و گفت: برای اولین‌بار، به تمام فیلم‌های سینمایی و کوتاه که به بخش مسابقه جشنواره راه‌پیدا کنند به ترتیب مبلغ 30 میلیون ریال و سه میلیون ریال تعلق می‌گیرد. ضمن اینکه جوایز ارزشمند دیگری هم به بهترین فیلم (150 میلیون ریال)، بهترین کارگردانی فیلم سینمایی (100 میلیون ریال)، بهترین کارگردانی فیلم‌های کوتاه، مستند و انیمیشن (25 میلیون ریال)، بهترین تهیه‌کننده فیلم‌های کوتاه، مستند و انیمیشن (15 میلیون ریال) و بهترین فیلمنامه (10 میلیون ریال) اهدا خواهد شد.
ضمن اینکه به کلیه عکس‌های راه‌یافته به نمایشگاه نیز مبلغ 500 هزار ریال تعلق گرفته و به بهترین مجموعه عکس، عکس اول، عکس دوم و عکس سوم هم به ترتیب مبلغ 12، 10، 7 و 5 میلیون ریال اهدا خواهد شد.
به گفته محمد آفریده، عموم تهیه‌کنندگان، کارگردانان، فیلمنامه‌نویسان و عکاسان محترم، تا تاریخ پانزدهم تیرماه 1388 فرصت دارند تا آثار خود را به دبیرخانه «جشنواره رضوی» به نشانی تهران، خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره 15، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ارسال کنند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.