فیلمساز فرانسوی در 100 سالگی از دنیا رفت

ژان دلانوا که کارگردانی بیش از 30 فیلم سینمایی و کسب جایزه بزرگ داوران جشنواره کن را در کارنامه داشت، در آخرین ساعت‌های روز چهارشنبه در سن 100 سالگی چشم از جهان فروبست.
خبرگزاری فرانسه از پاریس اعلام کرد این بازیگر، فیلمساز شهیر فرانسوی با اقتباس‌های سینمایی از آثار ادبی کلاسیک به شهرت رسید که از آن جمله می‌توان به بازگشت ابدی اشاره کرد. وی این فیلم را سال 1943 بر اساس فیلمنامه و همکاری ژان کوکتو ساخت.
خبر مرگ دلانوا را خانواده وی دیروز پنجشنبه منتشر و اعلام کردند او در منزل خود در جنوب غربی پاریس از دنیا رفته است. دلانوا همچنین سال 1956 فیلم سینمایی گوژپشت نتردام را با الهام از کتاب ویکتور هوگو و بازی آنتونی کوئین و جینا لولوبریجیدا کارگردانی کرد.
او همواره مورد انتقادهای شدید کارگردانان موج نو سینمای فرانسه از جمله ژان لوک گدار و فرانسوا تروفو بود که فیلم‌هایش را با صفت رئالیسم شاعرانه بی‌زرق و برق توصیف می‌کردند. شناخته‌شده‌ترین فیلم دلانوا سمفونی پاستورال بود که سال 1946 جایزه بزرگ داوران جشنواره کن را برد.
از دیگر فیلم‌های مهم دلانوا می‌توان به جزیره گناهکاران، سوغاتی، ماری آنتوانت ملکه فرانسه و بازرس مگره اشاره کرد که با آنها در جشنواره‌های معتبر ونیز، کن و برلین حضور داشت و چند جایزه هم برد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها