فراخوانی برای تمام فصول

مرضیه ریاحی
امروز «پایگاه خبری فیلم کوتاه» چهار ساله می‌شود. همه چیز طبق روال چهار سال گذشته در حال انجام است. صبح‌ها با دل‌شوره خبر تازه از خواب بیدار می‌شویم. شب‌ها با خستگی بیش از 10 ساعت کار روزانه به خواب می‌رویم. اگر هم کامپیوترمان خراب شد، مانیتورمان سوخت، ریبون فکس تمام شد، قبض تلفن و موبایل آمد؛ هنوز پدری هست که دستمان را بگیرد. هر چند پیر و مریض. اما شکر خدا هست و ما هر روز برای سلامتی‌اش دعا می‌کنیم که باشد و بماند و سایه‌اش بر سر ما و «پایگاه خبری فیلم کوتاه» باشد.
امروز «پایگاه خبری فیلم کوتاه» چهار ساله می‌شود و ما تصمیم گرفتیم به مناسبت چهارسالگی انتقادات و پیشنهادات مخاطبان‌مان را منتشر کنیم. به همین خاطر از برخی مخاطبان‌مان خواستیم که در پنج خط انتقادات و پیشنهاداتشان را برایمان بفرستند که البته برخی دوستان از سر لطف و برخی با دل‌پُر بیش از این نوشته‌اند و امروز همه را بی‌کم و کاست خواهید خواند.
فقط می‌ماند پاسخ به سوال‌هایی که چهار سال است روزانه دریافت می‌کنیم و از آنجا که من مسئول به روز کردن سایت و پاسخگویی به ایمیل‌ها هستم، ‌بد ندیدم امروز همه را اینجا پاسخ بدهم، باشد که بخوانید و بپذیرید.

1- اگر ادعا می‌کنید مستقل هستید پس چرا آگهی مراکز دولتی را کار می‌کنید؟
- تعجب می‌کنیم از دوستانی که با هزینه‌های دولتی فیلم می‌سازند و خودشان را مستقل می‌دانند؛ اما وقتی ما از همان مراکز دولتی آگهی می‌گیریم (فارغ از اینکه پول‌ این آگهی‌ها به ما پرداخت می‌شود یا نه!) مستقل بودن‌مان را زیر سوال می‌برند.
2- چرا گفت‌وگوهای تبلیغاتی جشنواره‌ها را منتشر می‌کنید؟
- آیا این جشنواره‌ها، جشنواره‌های بد و بی‌ارزشی هستند؟ پس چرا اکثریت قریب به اتفاق شما عزیزان برای پذیرش فیلم‌هایتان در آنها تلاش می‌کنید؟ اگر ستاد خبری جشنواره‌ها کار بی‌ارزش انجام می‌دهند، چرا با آنها گفت‌وگو می‌کنید؟ مگر نه اینکه گفت‌وگوهای ارسالی روابط عمومی جشنواره‌ها با فیلمسازان سینمای مستند و فیلم کوتاه همین کشور است؟!
اگر گاهی گفت‌وگوهایی را به شکل خبری در پایگاه می‌خوانید که به نظرتان مطبوع نیست، بدانید که فقط و فقط به خاطر احتیاج ما به تامین منابعی اندک برای حفظ این رسانه‌ای است که شما هم روزانه از اخبارش بهره می‌برید.
همان‌طور که بسیاری از دوستان فیلمساز هم جهت تامین منابع مالی برای ساخت فیلم دل‌خواهشان گاهی فیلم‌های تبلیغاتی نامطبوع می‌سازند. با این تفاوت که آنها در خفا فیلم‌های می‌سازند که تیتراژ ندارد و هیچ نام‌ و نشانی از آنها باقی نمی‌گذارد و می‌توانند با لذت تمام درآمد حاصله را خرج موارد دل‌خواه کنند. اما ما مجبوریم در مقابل چندین هزارنفر با نام خود این کار را انجام دهیم تا درآمدش را خرج خبرهای مطبوع برای مخاطبان‌مان کنیم.
3- چرا بخش تحلیلی و نقد و نوشته ندارید؟
- در سال اول فعالیت‌مان بخش «زاویه دید» را برای انتشار نقدها و نوشته‌ها داشتیم. «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نخستین رسانه اینترنتی در ایران بود که نقد و نوشته در حیطه سینمای مستند و فیلم کوتاه منتشر می‌کرد. آن بخش از نظر خودمان بسیار مطبوع بود و آرزو داشتیم بتوانیم حفظش کنیم.
اما اگر به یاد داشته باشید آن بخش ماه‌های متمادی به روز نمی‌شد چون ما بیش از چهار، پنج بار روی این را نداشتیم که با منتقدین تماس بگیریم و درخواست مطالب جدید کنیم در حالی‌که پولی نداریم تا بابت حق‌التحریر پرداخت کنیم.
چون از طرفی به روز نشدن آن بخش باعث شکایت مخاطبان‌مان شده بود و از طرف دیگر نمی‌توانستم بیش از آن، نقد و مقاله رایگان از آن اساتید بزرگوار داشته باشیم ترجیح دادیم آن بخش را حذف کنیم.
اما خدا را شکر که حالا بسیاری از آن اساتید در سایت تحلیلی پیک مستند و یکی از صفحه‌های داخلی سایت دکتر فکوهی نقدها و نوشته‌هایشان را منتشر می‌کنند و شما از آن طریق می‌توانید پی‌گیر مباحث تحلیلی باشید.
4- آیا شما در زمینه پخش فیلم فعالیت دارید؟
- خیر. اما اگر فیلم شما در آرشیو ما باشد، هرگاه جشنواره یا هفته فیلمی به دنبال فیلمی با موضوع فیلم شما باشد، مطمئنا آن فیلم را به مسئولین آن جشنواره معرفی خواهیم کرد و ایمیل شما را در اختیارشان قرار خواهیم داد. اما باقی ماجرا به عهده خودتان است؛ تاکید می‌کنیم که ما تنها معرف هستیم!
5- شرایط انتشار اخبار در پایگاه چیست؟
- اگر فیلم‌تان در برنامه‌ای نمایش دارد خبر آن را به صورت کامل با درج خلاصه داستان، نام کامل فیلم و فیلمساز، آدرس و مکان و زمان نمایش به فارسی در یک فایل ورد تایپ کنید (تاکید می‌کنیم که به فارسی تایپ کنید نه با حروف انگلیسی!) و حداقل 3 روز پیش از نمایش به همراه عکس از پلان‌های فیلم‌ و خودتان برایمان بفرستید. لطفا اگر در برنامه نمایش فیلم‌تان، فیلم‌های دیگری هم نمایش دارند نام آن فیلم‌ها و سازندگانشان را حذف نکنید!
اما انتشار اخبار تولید چندان مدنظر ما نیست. چون روزانه صدها فیلم کلید می‌خورند، به مرحله تدوین می‌رسند و آماده نمایش می‌شوند که قطعا خواندن این اخبار چندان مورد توجه مخاطبان نیست. مگر در مواردی خاص. 
6 – فیلم من در یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های بین‌المللی پذیرفته شده یا جایزه مهمی دریافت کرده‌ام. چرا شما خبرش را منتشر نکردید؟
- متاسفانه خداوند هنوز به ما علم غیب عطا نکرده است! ما به تمام اتفاقاتی که در سینمای جهان می‌افتد واقف نیستیم. باور کنید که هزاران جشنواره فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن وجود دارند که شاید ما هنوز اسمشان را هم نشنیده‌ایم و خوشبختانه تعداد این جشنواره‌ها روز به روز در حال افزایش است.
اگر فیلم‌تان برای شرکت در جشنواره‌ای بین‌المللی پذیرفته شده یا جایزه‌ای گرفته آدرس صفحه‌ای از سایت جشنواره را که نام فیلم شما در آن ذکر شده را برای‌مان ایمیل کنید.
تا پیش از اعلام رسمی سایت جشنواره، خبر شما به هیچ عنوان منتشر نخواهد شد. با تمام احترامی که برای فیلمسازان قائلیم نمی‌توانیم تنها با اتکا به شنیده‌ها خبری منتشر کنیم. اخبار ما باید سندیت داشته باشند.
اگر خبر حضورهای بین‌المللی‌تان پیش از ما در رسانه‌ مکتوب یا آن‌لاین دیگری منتشر شده به دلیل احترام به مخاطبین‌مان امکان انتشار آن را نداریم.
اخبار حضورهای بین‌المللی باید منحصرا در اختیار پایگاه قرار بگیرند. خبرهایی که منحصرا برای پایگاه ارسال شوند معمولا به شکل خبر یک و اصلی منتشر خواهند شد.
7- چرا با وجود اینکه ایمیل پذیرفته شدن فیلمم در جشنواره‌ای را برایتان فوروارد کردم، خبرم را منتشر نکردید؟
- فیلمسازان معمولا حدود 10 روز زودتر از اعلام رسمی سایت جشنواره از طریق ایمیل از پذیرفته شدن فیلم‌شان آگاه می‌شوند.
اما از آنجایی که احتمال دارد فیلم‌های ایرانی دیگری نیز در آن جشنواره پذیرفته شده باشند، ما تا زمان اعلام رسمی منتظر می‌مانیم تا برای سایر فیلمسازانی که فیلم‌هایشان پذیرفته شده سوء‌تفاهم پیش نیاید و فکر نکنند سعی داشته‌ایم حذف‌شان کنیم.
البته می‌دانیم این توقع بسیار زیادی از فیلمسازان کم‌حوصله کشورمان است و معمولا علاقه‌مندند صبح روزی که ایمیل جشنواره را دریافت کردند خبر موفقیتشان در تمام رسانه‌های ایران منتشر شود!
8- چرا گزارش مراسم اختتامیه جشنواره‌های ایرانی یا خارجی که می‌گذارید این‌قدر نسبت به بقیه خبرگزاری‌ها کمتر است؟
- چون ما بیش از 90 درصد جشنواره‌های مرتبط ایرانی و معتبرترین جشنواره‌های بین‌المللی را به صورت آن‌لاین پوشش می‌دهیم.
پوشش آن‌لاین یعنی همزمان با مراسم اختتامیه یا نهایتا ساعتی بعد. پوشش آن‌لاین در رسانه‌های معتبر جهانی مرسوم است. اما متاسفانه اینجا چندان محلی از اعراب ندارد. ما به مخاطبانمان حق می‌دهیم که چندان با این قضیه آشنا نباشند چون تا پیش از شروع فعالیت «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این قضیه در ایران بی‌سابقه بوده است.
بد نیست که توضیح بدهیم در این نوع گزارش‌نویسی مهم‌ترین چیز سرعت انتقال خبر است.
مثلا وقتی شب اختتامیه جشنواره ونیز نیمه‌های شب پایگاه را چک می‌کنید و خبر یک ما «فوری از اختتامیه ونیز» است و زیر خبر درج شده «اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال خواهد شد»؛ یعنی اختتامیه جشنواره ونیز در حال برگزاری است و ما نیمه‌شب بیداریم تا اخبار آن را لحظه‌به‌لحظه منتشر کنیم.
مسلما خبرنگارانی که تمام شب را خوابیده‌اند ظهر روز بعد با فراغ‌بال گزارش‌های طولانی‌تری خواهند نوشت!
9- چرا به ما زنگ نمی‌زنید و خبری از ما نمی‌گیرید؟
- چون ما تنها دو نفر هستیم و توانایی تماس گرفتن با چندهزار فیلمساز را نداریم. فقط در موارد خاص که مسائل مالی به ما اجازه دهد گاهی توان استخدام خبرنگار به صورت پاره وقت داریم.
10- چرا به ما لینک نمی‌دهید؟
- طراحی جدید پایگاه به ما این اجازه را می‌دهد که بتوانیم در بخش «در سایت‌های دیگر» به مطالب مرتبط با سینمای مستند و فیلم کوتاه در سایت‌های دیگر لینک بدهیم. اما باید تاکید کنیم لینک دادن به وبلاگ به هیچ عنوان مدنظر ما نیست.
11- چرا یادداشت یا نقدی که برایتان ارسال کرده‌ام را باوجود اینکه در چند سایت معتبر و روزنامه منتشر شده، کار نکردید؟
- به خاطر احترام به مخاطبین‌مان تنها مطالبی را منتشر می‌کنیم که اختصاصی در اختیار پایگاه قرار بگیرند. انتشار مطالب سوخته رسانه‌های دیگر مدنظر ما نیست.
12- چرا نامه‌های سرگشاده ما را منتشر نمی‌کنید. چرا تا این حد محافظه‌کارید؟
- چون از عاقبت اکثر این نامه‌های سرگشاده مطلعیم و همین طور از توافقات بعدی بین طرفین! پس ترجیح می‌دهیم وارد این بده‌بستان‌های رایج نشویم. همان‌طور که نامه شما منتشر نمی‌شود، جوابیه ارسالی طرف مقابل‌تان را هم منتشر نمی‌کنیم.
13- چرا در مورد فیلم جدیدم با من گفت‌وگو نکردید؟
- چون ما زمانی می‌توانیم با شما گفت‌وگو کنیم که فیلم‌تان را دیده باشیم. اگر خواهان گفت‌وگو با پایگاه هستید می‌توانید فیلم‌تان را به صندوق پستی: 157/17185 تهران، ایران ارسال کنید و از طریق ایمیل ما را از ارسال آن آگاه کنید.
اما باید تاکید کنیم که تنها ارسال فیلم تضمینی برای انجام گفت‌وگو نیست. ما از میان فیلم‌های ارسالی بهترین‌ها را برای گفت‌وگو انتخاب می‌کنیم.
14- اگر ادعا می‌کنید کار رسانه‌ای می‌کنید، موظفید خبر دریافت جوایز بین‌المللی من را کار کنید. شما با من مشکل شخصی دارید؟
- اگر قرار باشد خبر کسانی را که از آنها آزرده خاطر هستیم یا از آنها بی‌احترامی دیده‌ایم کار نکنیم، مطمئن باشید فقط می‌توانیم در ماه، دو تا سه خبر داشته باشیم!
پس نگران رفتارهای نامناسب قبلی‌تان نباشید. معمولا رفتارهای بی‌ادبانه کسی موجب حذفش در پایگاه  نمی‌شود. اما بزرگ‌نمایی در مورد دریافت جایزه‌ها، چرا. چون ما اصولا مایل نیستیم انعکاس‌دهنده اخبار غیرواقعی درباره گرفتن جوایز معتبر خیالی باشیم!
15- چرا تمام گفت‌وگوها را خودتان انجام می‌دهید. چرا بیشتر نوشته‌ها به قلم خودتان است؟
- باور کنید آرزوی ماست که از نظر مالی به جایگاهی برسیم که بتوانیم خبرنگارانی ثابت استخدام کنیم تا گرفتن گفت‌وگوها و نوشتن مقاله‌ها و... را به آنها واگذار کنیم و مجبور نباشیم در میان گرفتاری‌های روزانه به روز نگه داشتن پایگاه و هزار مشکل دیگر، این وظایف را هم خود برعهده بگیریم.
16- چرا از بعضی‌ها در پایگاه زیادی خبر منتشر می‌کنید و از بعضی‌ها نه؟
- به دو دلیل واضح و روشن از بعضی فیلمسازان خبرهای بیشتری در پایگاه می‌بینید. 1- فیلم‌شان نمایش یا حضورهای بین‌المللی زیادی دارد. 2-  آن خبرها به ما ایمیل می‌شود و از آن بعضی‌هایی که نمی‌بینید برعکس!
17- چرا عکس من در گفت‌وگویم منتشر نشد؟
- عکس‌تان را برای‌مان ایمیل کنید تا در آرشیومان برای روزی که گفت‌وگویی از شما به دست‌مان می‌رسد باشد.
18- چرا خبر انتشار کتاب و نشریات سینمایی جدید را منتشر نمی‌کنید؟
- در کار رسانه‌ای مرسوم است، هر وقت کتاب یا نشریه تازه‌ای منتشر شود، مسئولین یا نویسنده آن کتاب یا نشریه نسخه‌ای از اثرشان را به همراه نامه‌ درخواست معرفی به رسانه‌هایی که جهت انتشار خبر برایشان اهمیت دارد، ارسال کنند.
اگر تمایل دارید کتاب یا نشریات سینمایی‌تان در «پایگاه خبری فیلم کوتاه» معرفی شود. یک نسخه از آن را به صندوق پستی: 157/17185 تهران، ایران ارسال کنید و از طریق ایمیل ما را از ارسال آن آگاه کنید.
19- چرا این‌قدر با فیلمسازان گمنام و شهرستانی گفت‌وگو می‌کنید؟
- چون هیچکس مشهور متولد نمی‌شود و معتقدیم تهران، ایران نیست. برای ما فیلم خوب مهم است نه سازنده مشهور.
20- چه لزومی دارد که پایگاه بخش «سینمای روز» داشته باشد؟ چرا اخبار سینمای بلند و بدنه را پوشش می‌دهید؟
- ما تا به امروز هیچ خبری از سینمای بدنه منتشر نکرده‌ایم. که اگر چنین بود می‌توانستیم روزانه در این بخش ده‌ها خبر داشته باشیم نه اینکه به انتشار اخباری خاص اکتفا کنیم.
اخباری که در بخش «سینمای روز» پایگاه منتشر می‌شوند؛ یا مربوط به سینمای مستقل و متفاوت است، یا فیلم‌اولی و دومی‌ها و یا مربوط به «سینما» به مفهوم عام.
اخباری در این بخش منتشر می‌شوند که برای تمام دست‌اندرکاران سینما مهم است و ما نمی‌توانیم مخاطبان‌مان را که فیلمسازان همین سینما هستند، از آن اخبار بی‌بهره بگذاریم.
برای مثال پایگاه همواره اخبار مربوط به «خانه سینما» را منتشر کرده چون خانه سینما، خانه تمام سینماگران است و دانستن اخبارش برای همگی لازم.
پوشش اخبار مربوط به فیلم‌اولی و دومی‌ها جزو الویت‌های ما در این بخش است. چون این فیلمسازان معمولا از دل سینمای مستند و فیلم کوتاه به سمت سینمای بلند می‌روند و معمولا به دلیل علاقه‌شان به این عرصه پس از ورود به آن مرحله هم لااقل مستندسازی را رها نمی‌کنند.
این دوستان معمولا به دلیل پشتوانه‌ای که از سینمای مستند و فیلم کوتاه دارند به سمت سینمایی متفاوت و مستقل می‌روند که در مطبوعات چندان مورد توجه نیست و ما وظیفه خودمان می‌دانیم که فرصتی برای انتشار این اخبار ایجاد کنیم.

امروز «پایگاه خبری فیلم کوتاه» چهار ساله می‌شود و ما تصمیم گرفتیم شما را به خانه کوچک خودتان دعوت کنیم. اگر پایگاه را دوست دارید، اگر می‌خواهید پایگاه به فعالیتش ادامه دهد، اگر احساس می‌کنید پایگاه کمبود نقد، نوشته و گفت‌وگو دارد، اگر فیلمسازید و دوست دارید گفت‌وگویتان با فیلمساز دیگر در پایگاه منتشر شود، اگر منتقدید و می‌خواهید نقدهایتان را به پایگاه بدهید، اگر در جشنواره‌ای بین‌المللی حضور داشته‌اید و درباره آن گزارشی نوشته‌اید، اگر دوست دارید اخبار حضورهای فیلم‌تان در پایگاه منتشر شود، اگر می‌خواهید با ما ارتباط داشته باشید این آدرس ایمیل ما است: [email protected] به ما ایمیل بزنید.
پیشنهاد نوشتن نقد، نوشته و گزارش بدهید. پیشنهاد انجام گفت‌وگو بدهید. شماره تلفن‌تان را بگذارید تا با شما تماس بگیریم.
امروز «پایگاه خبری فیلم کوتاه» چهار ساله می‌شود و درهای این خانه کوچک به روی همه شما باز است. 

دیدگاه‌ها

 • شهریار پورسیدیان
  ۱۳:۲۱ ۱۰ مهر ۱۳۸۷

  با سلام وتبریک برای چهارمین سالی که حضور دارید.لطفا فراخوان های بیشتری از جشنواره های خارجی ارائه دهید.با سپاس

 • shivadarvish
  ۱۹:۴۹ ۱۱ مهر ۱۳۸۷

  سلام و خسته نباشيد . خيلي دير ، يعني تقريباً يك سالي ميشه كه به جمع خوانندگان شما پيوسته ام اما تو همين مدت بي كار نبودم و به هركس كه رسيدم اونو معرفي كردم. حالا كه فهميدم دوتا خواهر جوان و دسته گل اين كارها رو مي كنند بيشتر خوش به حالم شد!!! متشكرم. خسته نباشيد و هر روز بيش از ديروز موفقتر و پركارترو پرتلاشتر و خيلي پرهاي ديگه ....

 • غفاری
  ۱۲:۵۰ ۱۳ مهر ۱۳۸۷

  ظاهر سایتتان حرفه ای تر شده . ممنون از این همه تلاش در حوزه مهجور فیلم کوتاه

 • امیر ابوالقاسمی
  ۱۴:۳۹ ۱۴ مهر ۱۳۸۷

  سلام متاسفانه خیلی دیر شد بنده از همان اول شروع به کار پایگاه عضو خبرنامه پایگاه شدم که بعد از 4 سال می خواستم تشکری کنم از دستاندرکاران این پایگاه وزین. امیدوارم که سال کاری خوبی را پیش رو داشته باشید و در این سال کاری موفقیتهای بیش از اندازه دوستان وهنرمندان عزیز عرصه فیلم کوتاه خستگی 4 ساله را از روی دوشتان بردارد. اما یک گله از دوستنان همراه آن هم اینکه همکاری های لازم جهت بردن کیفیت سطح علمی موضاعات را نادیده می گیرند و گاهاً فراموش می شود. امیدوارم با تدابیر ویژه مدیریت پایگاه یک مفدار بیشتری هم به مشکلات دوستانی که در این عرصه گاهاً با مشکل مواجه می شوند تامل شود

 • farshad
  ۱۸:۰۴ ۱۷ مهر ۱۳۸۷

  سلام/ من يه مدته كه با پايگاه شما آشنا شدم. اميدوارم چهلمين سال حضورتان را هم ببينيم(البته با تبريك به مناسبت چهارمين سال)

 • مهدی
  ۱۲:۱۰ ۲۳ مهر ۱۳۸۷

  سلام . طولانی نیست آشنایی من باپایگاه شما.ولی بسیار لذت میبرم هرگاه که می آیم .موفق باشید تاهمیشه ی درپیش...

 • مجید رضا دهقانی
  ۱۲:۰۰ ۳ بهمن ۱۳۸۷

  تولدت مبارک خوشحالم که این سایت به صورت حرفه ای ایجاد شد

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها