نگاهی به فیلم‌های کوتاه نامزد‌ اسکار 2008

پایگاه خبری فیلم کوتاه: امسال برای سومین سال پیاپی دو موسسه «ماگنولیا پیکچرز» و «شورتس اینترنشنال» اقدام به نمایش فیلم‌های کوتاه نامزد دریافت جایزه اسکار در شهرهای مختلف آمریکا کردند.
به این ترتیب طی حدود یک ماه گذشته ده فیلم نامزد جایزه آکادمی در دو رشته بهترین فیلم کوتاه و بهترین انیمیشن کوتاه در حدود 50 شهر آمریکا روی پرده رفتند. در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به برگزاری مراسم اهدای جوایز، نویسندگان رسانه‌های معتبر این فیلم‌ها را نقد و بررسی کرده‌اند.
نکته جالب درباره فیلم‌های نامزد شده در این دو رشته آن است که هیچ‌کدام آمریکایی نیستند و برخی منتقدان آمریکایی با نگاهی انتقادی به این مساله پرداخته‌اند و آن را نشانه ضعف هالیوود در پرورش استعدادهای جدید دانسته‌اند.
در ادامه نقد شری لیندن، نویسنده نشریه «هالیوود ریپورتر» درباره پنج فیلم کوتاه نامزد اسکار 2008 را می‌خوانید، با این توضیح که کمتر از ۴۸ ساعت به زمان معرفی برگزیدگان هشتادمین دوره این جوایز باقی مانده است.

هالیوود ریپورتر: درمیان پنج نامزد جایزه بهترین فیلم کوتاه، سه فیلم با جنبه‌های مختلف زندگی و کار روزمره سر و کار دارند.
جانشین ساخته آندرآ جوبلین از ایتالیا یک فیلم 17 دقیقه‌ای سرزنده درباره برخورد یک گروه از نوجوانان خودشیفته با مردی سلطه‌جو است که جانشین معلم آنها شده و شیوه‌ای مرموز دارد که به اندازه خودش برای دانش‌اموزان ضروری است. این فیلم سرشار از انرژی، بیشتر به ایده توجه داشته تا شخصیت‌ها و از کنار تاثیر گروه شخصیت‌ها می‌گذرد.
اما همهمه محل کار در فیلم بلژیکی تانگوی آرژانتینی به شکل آشکار طراحی شده است. آندره که مردی کودن و رقت‌انگیز است، پیش از قرار ملاقات با زنی که از طریق اینترنت با او آشنا شده است، از یک همکار گوشه‌گیر خود برای آموختن رقص تانگو کمک می‌خواهد. این فیلم چهارده دقیقه‌ای که با سلیقه فیلمبرداری و خوب تدوین شده، وقتی این زوج ناخوشایند در میان قفسه‌ها تمرین رقص می‌کنند، با نوعی بذله‌گویی و طنز گره‌گشایی می‌شود.
برای قهرمان‌های بی‌نوای موتزارت جیب‌برها ساخته گیدو تیس، کار روزانه شامل پرسه زدن در خیابان‌ها و خلاف‌کاری‌های جزئی است. در این فیلم، فیلیپ پل-ویلار (نویسنده و کارگردان فرانسوی) همراه با ریچارد مورگیو ایفای نقش می‌کنند و رابطه ساده‌لوحانه و فوق‌العاده میان این دو سارق لوده در طول نیم ساعت مدت فیلم تاثیرش را می‌گذارد. وقتی یک پسر ناشنوای بی‌خانمان به آنها می‌پیوندد، بخت و اقبال این دو شخصیت دگرگون می‌شود. اما این عمل روایی چندان قانع کننده نیست.
تاثیرگذارترین فیلم‌های نامزد این رشته وسترن آرام زن تانتو از انگلستان و درام غمگین شب‌هنگام از دانمارک هستند.
زن تانتو بر اساس داستانی از المور لئونارد، درباره زنی از دشت‌های مرتفع است که توسط عده‌ای از منطقه موجاوی اسیر و داغ می‌شود و پس از آزادی هم قبیله‌اش او را طرد می‌کنند. او به شکل غیر منتظره رابطه انسانی را از طریق یک مکزیکی آواره دوباره کشف می‌کند. این فیلم سی دقیقه‌ای دانیل باربر چشم‌اندازهای وسیع صحرا را مانند نمونه‌های ژانر وسترن به شکل موثری به کار می‌گیرد.
شب‌هنگام در فضایی متفاوت، سه زن را که در بخش سرطان یک بیمارستان یک جامعه کوچک شکل داده‌اند، به تصویر می‌کشد. فیلم 43 دقیقه‌ای کریستین کریستینسن واضح و خودمانی است، اما هرگز دچار احساسات رقیق نمی‌شود. بازی‌های کنترل شده جولی اولگارد، لورا کریستنسن، نیل رون‌هولت و هنریک پریپ (در نقش پدر یکی از این سه زن جوان) قدرت عاطفی ویران‌گری دارند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها