آمارهایی از جشنواره فیلم کوتاه تهران منتشر شد

با گذشت چند روز از اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، دبیرخانه این رویداد آماری را درباره بخش‌های مختلف منتشر و جمع‌بندی خود را اعلام کرد.
به ‌گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، این رویداد بین‌المللی با آغاز فرآیند ثبت نام از 25 خرداد 1400 تا 15 مردادماه امسال میزبان علاقه‌مندان به حضور در این جشنواره بود. فرآیند بارگذاری آثار نیز از 15 تیر 1400 آغاز شد و تا 15 مرداد ماه ادامه یافت.
سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در بخش ملی 1775 اثر را شامل 1165 فیلم داستانی، 257 مستند، 228 اثر تجربی و 125 پویانمایی از فیلم‌سازان دریافت کرد و تعداد آثار راه یافته به رقابت این بخش نیز 125 اثر شامل 50 فیلم داستانی 25 مستند، 27 اثر تجربی و 23 پویانمایی بودند.
در بخش مسابقه سینمای بین‌الملل نیز دبیرخانه جشنواره 6400 اثر از کشورهای سراسر جهان دریافت کرد که در نهایت 59 فیلم شامل 33 اثر داستانی، 6 مستند، 4 تجربی و 16 پویانمایی به رقابت نهایی راه یافتند.
بر این اساس تعداد فیلم‌های شرکت‌کننده از تهران شامل 571 اثر و معادل 32 درصد آثار بود که 70 تای آن برای رقابت جشنواره منتخب شدند. فیلم‌های حاضر از سایر استان‌ها نیز 1204 اثر معادل 68 درصد آثار بود که 55 فیلم را در نهایت به رقابت جشنواره معرفی کرد.
از منظر جنسیت، تعداد شرکت‌کنندگان خانم در جشنواره سی وهشتم 282 نفر و شرکت‌کنندگان آقا 1355 نفر بود که از میان این آمار 35 شرکت‌کننده خانم و 92 شرکت کننده آقا به رقابت جشنواره راه یافتند.
همچنین 219 اثر به تهیه‌کنندگی انجمن سینمای جوانان ایران از تهران و دفاتر سایر استان‌ها به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که 28 تای آن در رقابت نهایی حضور یافتند. تعداد 80 فیلم از میان 125 اثر حاضر در جشنواره در سه پلت‌فرم «هاشور»، «ودیو» و «تیوال» طی روزهای برگزاری رویداد به نمایش گذاشته شدند که شامل 33 فیلم داستانی، 19 مستند، 22 اثر تجربی و 6 پویانمایی بودند.
این رویداد در بخش‌های دیگر برگزار کننده 20 نشست تخصصی مجازی «38-20» با محوریت سینمای تجربی با حضور سینماگران ایرانی و بین‌المللی بود. نمایشگاه «ایران من» با ارائه 53 عکس از دفاتر استان‌های انجمن سینمای جوانان ایران و بخش جنبی نمایش آثار تجربی دفاتر استان‌ها با تاکید و تمرکز جشنواره و رویکرد انجمن سینمای جوانان ایران بر «سینمای تجربی»، آیین نکوداشت زنده یاد فرشته طائر‌پور سینماگر برجسته و فقید و… دیگر بخش‌های سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران را تشکیل دادند.
این جشنواره 27 مهر تا 2 آبان 1400 به دبیری سیدصادق موسوی در پردیس سینمایی «ایران‌مال» برگزار شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • ابوالفضل جلیلی: قصه «کپسول» داوران را تحت تاثیر قرار داد

  ابوالفضل جلیلی: قصه «کپسول» داوران را تحت تاثیر قرار داد

  ابوالفضل جلیلی تنها داور ایرانی بخش مسابقه سینمای بین‌الملل سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران درباره مولفه‌های فیلم «کپسول» منتخب جایزه بزرگ بخش بین‌الملل گفت: داوران بخش بین‌الملل «کپسول» را فیلمی می‌دانستند که احساسات مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با نوجوان داستان همذات پنداری می‌کردند.
 • برگزیدگان سی و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

  برگزیدگان سی و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

  برگزیدگان سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در کتابخانه جندی شاپور مجموعه ایران مال معرفی شدند. به ‌گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای این مراسم پس از پخش سرود ملی و تلاوت آیاتی از قران مجید، کلیپی از زنده یاد فرشته طائرپور برای یادبود و نکوداشت این سینماگر فقید پخش شد.
 • نامزدهای سی‌و‌هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  نامزدهای سی‌و‌هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  نامزدهای بخش مسابقه ملی سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران معرفی شدند. به‌ گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، اسامی نامزدهای بخش مسابقه ملی این رویداد به تفکیک رشته‌های مختلف معرفی شدند.
 • داوران بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  داوران بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  اعضای هیات داوران بخش سینمای بین‌الملل سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران معرفی شدند. به‌ گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» اعضای هیات داوران بخش مسابقه سینمای بین‌الملل سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران معرفی شدند.
 • داوران مسابقه سینمای ایران جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  داوران مسابقه سینمای ایران جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  انسیه شاه‌حسینی، منوچهر شاهسواری، محمدتقی فهیم، مرجان اشرفی زاده، مهدی خرمیان، رضا تیموری و رضا فهیمی فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران را داوری می‌کنند. به‌ گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» داوران بخش مسابقه سینمای ایران این رویداد بین‌المللی معرفی شدند.
آخرین خبرها