فیلم‌های اسعدی، محمدپور، نیکخواه‌آزاد و فرهادی در جشنواره «آدانا» ترکیه

فیلم‌های هژیر اسعدی، نسرین محمدپور، نوید نیکخواه‌آزاد و اصغر فرهادی به بیست و هشتمین جشنواره جهانی «آدانا» ترکیه راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که یکی از معتبرترین جشنواره‌های فیلم در ترکیه است؛ در این دوره میزبان چهار فیلم ایرانی است.
خولانه وه ساخته هژیر اسعدی، چپ دست ساخته نسرین محمدپور، زنگ تفریح ساخته نوید نیکخواه‌آزاد و فیلم سینمایی قهرمان به کارگردان اصغر فرهادی به نمایندگی از ایران در جشنواره حضور دارند.
این جشنواره با الهام از ییلماز گونی، کارگردان افسانه‌ای کُرد اهل ترکیه که در سال 1361 (1982 میلادی) برای فیلم جاده (Yol) برنده نخل طلای جشنواره کن شد، با آغاز عصر جدیدی که نشان از واگرایی سینمای سنتی به سمت آگاهی سیاسی داشت، پا به عرصه وجود گذاشت. آدانا، همچنین، سرزمین فیلمسازان، نویسندگان، هنرمندان و روشنفکران شاخصی از جمله یاشار کمال، نویسنده برجسته‌ و فعال حقوق بشر اهل ترکیه، است. نخستین دوره جشنواره معروف به «گلدن بول» به همت شهرداری و باشگاه سینمایی آدانا در سال 1348 (1969 میلادی) پا گرفت و تا سال 1353 (1974) ادامه یافت. بحران اقتصادی، آشفتگی سیاسی و در پی آن زلزله مرمره توقفی هفت ساله در برگزاری آن به‌وجود آورد و در سال 1384 (2005 میلادی) حیاتی دوباره یافت. عنوان جشنواره و جایزه آن (گلدن بول) از کشت گسترده پنبه در منطقه چوکورووا در جنوب باختری ترکیه در استان آدانا وام گرفته است.
بیست و هشتمین جشنواره جهانی «آدانا» ترکیه 13 تا 19 سپتامبر برگزار می‌شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها