بهروز شعیبی: فیلم کوتاه با شور و اشتیاق پیش می‌رود

بهروز شعیبی کارگردان سینما معتقد است که فیلم کوتاه علیرغم همه کمبودها و کاستی‌ها بر پایه انگیزه، شور و اشتیاق فیلمسازان این حوزه پیش می‌رود و اکران آنلاین فیلم‌های کوتاه و بلند در همه جای دنیا آسیب‌ها و آزمون و خطاهایی را به دنبال داشته است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، بهروز شعیبی نویسنده و کارگردان سینما درباره برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران و شرایط سینمای کوتاه ایران در سال‌های اخیر گفت: به نظرم در شرایط فعلی باید سرعت آسیب شناسی و تجربه گرایی را درباره تجربه برگزاری جشنواره‌ها بالا ببریم. برای مثال در این شرایط جشنواره ونیز برگزار می‌شود اما جشنواره کن نه. تجربه و کیفیت برگزاری این جشنواره‌های خارجی و داخلی می‌تواند با آسیب شناسی دقیق، نقشه راه مناسبی برای برگزاری جشنواره‌ها همزمان با شرایط کرونا باشد.

وی با بیان اینکه سازمان‌هایی مانند صداوسیما باید حمایت خود را از سینما به ویژه فیلم کوتاه گسترده‌تر کنند، عنوان کرد: علیرغم اینکه سینما آسیب جدی از کرونا خورده است، در این میان فیلم کوتاه و انیمیشن بیشتر از همه دچار لطمه شده‌اند اما نکته حائز اهمیت این است که اهالی فیلم کوتاه نوع انگیزه‌ و تلاش‌شان قابل مقایسه با سینمای بلند نیست و عاشقانه و پیگیرتر برای کار خود زحمت می کشند. به همین دلیل است که فکر می‌کنم بچه‌های فیلم کوتاه می توانند خودشان به کمک به یکدیگر این شرایط را التیام ببخشند.

کارگردان فیلم‌های «دهلیز»، «سیانور» و «دارکوب» با اشاره به خطرها و خلاهای اکران آنلاین فیلم ها بیان کرد: این واقعیت و مخاطره فقط برای حال حاضر یا کشور ما نیست چراکه اکران آنلاین فیلم‌ها در همه جای جهان نقطه ضعف‌هایی دارد که می تواند حقوق سازندگان فیلم‌ها را تضییع کرده و همینطور حس نامناسبی را منتقل کند. همچنین باعث بی ثمر شدن تلاش عوامل شود. علاوه بر آن، شکاف‌ها و کمبودهای زیرساختی نیز دارد که در کشور ما بیشتر هم به چشم می آید.

شعیبی درباره تولیدات سال‌های گذشته فیلم کوتاه نیز توضیح داد: سال‌هاست سینمای کوتاه با تمام کمبودها و کم لطفی‌ها نسبت به این حوزه بر پایه انگیزه، شور و اشتیاق فیلمسازان اعتبار و موفقیت‎های چشم‌گیری داشته است و توانسته برای سینمای ما در جهان اعتبار کسب کند. حالا که می بینیم چنین ظرفیت فعالی در سینما داریم، باید حمایت مادی و معنوی خود را از آن افزایش دهیم. اعتقاد دارم که مسیر سینمای کوتاه ما مسیر درست و پیش رونده‌ای است و همین که با سیاست‌گذاری‌های دستوری مانع پیشرفت اش نشویم، بزرگترین خدمت را به فیلم کوتاه کرده ایم.

این سینماگر در پایان تصریح کرد: یکی از اتفاق‌های خوب در سینمای چند سال اخیر شکل گیری اکران هنر و تجربه است. شخصا سینمای هنر و تجربه را تا جایی که زمان اجازه می دهد، دنبال می کنم و حتما فیلم‌های کوتاه را که در این فضا اکران می شوند، می بینم و لذت می برم. امیدوارم هنر و تجربه هم گسترده تر شود و هم امکانات و فضای بیشتری را در اختیار سینمای تجربه گرای ما قرار دهد.
سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری سیدصادق موسوی از 7 آبان آغاز می شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • احمد الستی خطاب به فیلمسازان جوان: از الگوهای قدیمی استفاده نکنید

  احمد الستی خطاب به فیلمسازان جوان: از الگوهای قدیمی استفاده نکنید

  احمد الستی استاد دانشگاه و پژوهشگر سینما در نشست مجازی انتقال تجربه در سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران تاکید کرد که اولین ظهور کاراکتر محوری در فیلم توسط کارگردان طراحی می‌شود و در فیلمنامه نمی‌آید. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» بشامگاه شنبه ۱۷ آبان ماه آخرین نشست جشنواره فیلم کوتاه تهران با حضور احمد الستی با عنوان «اولین ظهور کاراکتر محوری در فیلم» برگزار شد.
 • داریوش خنجی: در مواجهه با کارگردان بیشتر شنونده هستم

  داریوش خنجی: در مواجهه با کارگردان بیشتر شنونده هستم

  داریوش خنجی در نشست انتقال تجربه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران گفت: در مواجهه با کارگردان بیشتر سعی می کنم شنونده باشم و برای سینمای ایران هرکاری که از عهده ام بربیاید، انجام خواهم داد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نشست مجازی «انتقال تجربه» با حضور داریوش خنجی، فیلمبردار سرشناس ایرانی الاصل شامگاه شنبه 17 آبان در لایو اینستاگرام انجمن سینمای جوانان ایران انجام شد.
 • آنچه در شب هشتم جشنواره فیلم کوتاه تهران گذشت

  آنچه در شب هشتم جشنواره فیلم کوتاه تهران گذشت

  تی‌یام یابنده و وحید گلستان در جریان برگزاری نشست‌های تخصصی سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران از امکانی که سایبردراما ایجاد می‌کند، صحبت کردند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نشست تخصصی «سایبر دراما» با عنوان «سینمای تعاملی، رسانه‌های جدید» با حضور تی‌یام یابنده و «روایت تعاملی در رسانه‌های جدید» با حضور وحید گلستان و اجرای رامتین شهبازی در لایو اینستاگرام انجمن سینمای جوانان ایران برگزار شد.
 • مدرسان ایرانی نشست‌های «37-20» معرفی شدند

  مدرسان ایرانی نشست‌های «37-20» معرفی شدند

  10 سینماگر و مدرس ایرانی از امشب در نشست‌های تخصصی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران میزبان علاقه‌مندان به سینما هستند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، 10 نشست تخصصی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با عنوان «37_20» از روز سه شنبه 13 آبان با حضور 10 استاد ایرانی برگزار می‌شود.
 • روایتی از پنجمین روز جشنواره فیلم کوتاه تهران

  روایتی از پنجمین روز جشنواره فیلم کوتاه تهران

  پنجمین روز برگزاری نشست‌های تخصصی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با توصیه‌های دو سینماگر بین‌المللی به فیلمسازان و شرح خاطراتشان از چگونه فیلمساز شدن و آسیب شناسی جریان فیلم کوتاه و بایدها و نبایدهای آن از زبان هنرمندان فعال در این حوزه سپری شد.
آخرین خبرها