اعتراض به جای خالی «مستندسازان» در تجلیل از افتخارآفرینان سینما

انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند در اعتراض به شیوه برگزاری نخستین آیین تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی که شب گذشته با حضور وزیر ارشاد برگزار شد، بیانیه‌ای صادر کرد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نخستین آیین تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی به عنوان یکی از بخش‌های جنبی سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، شب گذشته و همزمان با روز ملی سینما در حالی برگزار شد که فهرست تقدیرشدگان این مراسم محدود به فیلم‌های داستانی بلند برگزیده در جشنواره‌های جهانی بود و اشاره‌ای به توفیقات متعدد فیلم‌های کوتاه و مستند ایرانی در رویدادهای بین‌المللی نشد.
انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند در اعتراض به برگزاری این مراسم بیانیه‌ای اعتراضی صادر کرد.

در متن این بیانیه آمده است:

بالندگی فرهنگ را اندیشه باید و فرهنگ را مدیری که از فر و دانش بهره‌مند باشد تا بستر آفرینش‌گری اندیشه‌ورزان را فراهم سازد. سینمای مستند بی‌آنکه مدعی باشد در درون خود، دانش و آگاهی را به همراه دارد و نگاهی گذرا در تاریخ سینمای ایران، نشانگر جایگاه والای این گونهٔ سینمایی است.

بار دیگر، مدیران فرهنگی‌نما در روز ملی سینما به بهانهٔ پاسداشت دستاوردهای جهانی سینمای ایران بزرگداشتی برپا کردند، بی‌آنکه از سینمای مستند یادی کنند و با آنکه مستندسازان ایران، سال گذشته ده‌ها جوایز ارزشمند را از جشنواره‌های معتبر جهان برای سرزمین ایران به ارمغان آوردند در سنجه ارزش‌گذاری‌شان به‌شمار نیاوردند.

تاریخ سینمای مستند همیشه سربلند بوده و خواهد ماند و به روایتگری خود از دوران سانسور ادامه خواهد داد.

شایان یادآوری است با آنکه از هیات مدیره انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند برای شرکت در این دورهمی دعوت شد ولی به احترام اعضای فرهیختهٔ انجمنان و مستندسازان بادانش ایران از حضور خودداری کرده است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها