محمدجواد حق‌شناس: همزیستی با کرونا را باید یاد بگیریم

محمدجواد حق‌شناس رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران معتقد است باید راهکارهای همزیستی با کرونا را بیاموزیم و شعار «کرونا را شکست می دهیم» آدرس اشتباهی بود که در ابتدای شیوع این ویروس داده شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰»؛ محمدجواد حق‌شناس عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه «سلفی 20» و رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران درباره برگزاری جشنواره سلفی 20 و پیوند آن با موضوعات زیست شهری و اجتماعی در سایه کرونا گفت: جشنواره «سلفی 20» توسط هنرمندانی پایه گذاری شده است که دغدغه فرهنگی و هنری دارند و تلاش کردند تا در ایامی که عرصه فرهنگ و هنر تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است، قدمی در جهت مسئولیت هنرمندانه خود بردارند.
وی ادامه داد: این جشنواره در مسیری گام برمی‌دارد که هدف آن رشد فرهنگ سلامت و همچنین تشویق آحاد جامعه برای تفکر و خلاقیت در این زمینه است. در واقع جشنواره سلفی 20 سعی دارد تا با دعوت از مردم و هنرمندان برای ساخت فیلم کوتاه، پیوندی میان هنر و خلاقیت با مسائل روز ایجاد کند. به همین جهت این جشنواره با جامعه آماری بالایی سر و کار خواهد داشت زیرا اکثر بخش‌های جشنواره مستقیما با مردم در ارتباط خواهد بود.
حق‌شناس درباره امکان ساخت فیلم با تلفن همراه در جشنواره «سلفی 20» نیز تصریح کرد: آمار اولیه که در کشور ما وجود دارد نشان می دهد که حدود 95 میلیون خط تلفن همراه فعال است و طبعا بیشتر این خطوط تلفن همراه در گوشی‌های هوشمند به کار گرفته می شوند. امروزه این تلفن‌های هوشمند به یکی از ابزارها و امکانات قابل دسترس برای همه مردم تبدیل شده است که می توان با آموزش از این ظرفیت بهره مفیدی برد. دوربین‌های تلفن همراه می توانند زمینه‌ای را فراهم آورند که ایده‌های مردم در قالب یک فیلم کوتاه ساخته و با استفاده از همین ابزار انتقال مفهوم صورت گیرد.
وی همچنین درباره موضوعات و محورهای جشنواره که شامل زندگی در شرایط کرونایی می شود، عنوان کرد: فکر می کنم این شعار که کرونا را شکست می دهیم یک آدرس غلط برای جامعه بود زیرا این بیماری یک واقعیت است و ما باید یاد بگیریم که چطور با کرونا همزیستی و زندگی سالمی را انجام دهیم. به همین علت چه اشکالی دارد که ما تا جایی که ممکن است کارها و فعالیت‌های خودمان را از طریق بسترهای غیرحضوری از جمله فضای مجازی انجام دهیم. در حال حاضر یکی از راه‌های ایمن برای برگزاری جشنواره‌ها آنلاین برگزار کردن آنها است که خوشبختانه جشنواره سلفی 20 در این راه پیش قدم بوده است.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه فیلم‌های برتر و برگزیده در جشنواره سلفی 20 مورد توجه مسئولین خواهند بود، افزود: شورای شهر و شهرداری این آمادگی را دارند که فضایی را در اختیار این آثار قرار دهند تا شهروندان هم از محتوای آنها استفاده کنند. از طرفی من این پیشنهاد و قول را می دهم که فیلم‌های برگزیده در صفحه مسئولان شهری و صفحات مجازی شهرداری قرار داده شود و از این طریق فضای خوبی برای دیده شدن فیلم آثار فراهم آید. ضمن اینکه هنرمندان پرطرفدار نیز می‌توانند این فیلم‌ها را در صفحات شخصی خود بازنشر دهند.
نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» به دبیری مریم دوستی با حمایت سازمان شهرداری تهران و سامانه هاشور پاییز ۹۹ برگزار می شود.
آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» بیستم شهریور ماه امسال است. جزییات و فراخوان این رویداد در سایت جشنواره به نشانی www.selfie20shortfilmfestival.com قرار دارد.

 

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • فیلم‌های راه یافته به مسابقه جشنواره فیلم کوتاه «سلفی 20» معرفی شدند

  فیلم‌های راه یافته به مسابقه جشنواره فیلم کوتاه «سلفی 20» معرفی شدند

  هیات انتخاب اولین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» از میان ۴۲۰ اثر رسیده به دبیرخانه این رویداد، ۵۹ فیلم را برای راهیابی به مرحله داوری معرفی کردند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات انتخاب جشنواره متشکل از محمدرضا عرب، مرضیه ریاحی، مرتضی خان محمد، مریم بحرالعلومی و پویا نبی اسامی منتخبین خود را اعلام کردند.
 • تقدیر یونسکو از دو هنرمند در نخستین جشنواره «سلفی ۲۰»

  تقدیر یونسکو از دو هنرمند در نخستین جشنواره «سلفی ۲۰»

  نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» و کمیسیون ملی یونسکو به منظور تجلیل از دو هنرمند پیشکسوت سینما تفاهم نامه همکاری امضا کردند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰»، تفاهم‌نامه همکاری میان این رویداد سینمایی و کمیسیون ملی یونسکو در ایران در جلسه‌ای با حضور حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو و مریم دوستی موسس و دبیر جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» امضا شد.
 • اعضای هیات انتخاب جشنواره «سلفی ۲۰» معرفی شدند

  اعضای هیات انتخاب جشنواره «سلفی ۲۰» معرفی شدند

  محمدرضا عرب، مرضیه ریاحی، مرتضی خان محمد، مریم بحرالعلومی و پویا نبی به عنوان اعضای هیات انتخاب نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰»، محمدرضا عرب، مرضیه ریاحی، مرتضی خان محمد، مریم بحرالعلومی و پویا نبی مسئولیت انتخاب نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» را برعهده خواهند داشت.
 • اولین نشست شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» برگزار شد

  اولین نشست شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» برگزار شد

  در اولین نشست شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» که با حضور اعضای آن در محل دبیرخانه این رویداد برگزار شد، جلب مشارکت مردمی در جشنواره و تاکید بر محورهایی نظیر آموزش و حقوق شهروندی، پایداری اجتماعی و تغییر سبک زندگی در همزیستی با کرونا مورد بررسی قرار گرفت.
 • اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» معرفی شدند

  اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» معرفی شدند

  حبیب ایل بیگی، محمدجواد حق شناس، مهرداد خوشبخت، افشین هاشمی، مرجان ریاحی و مریم دوستی به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰»، اعضای شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» معرفی شدند.
آخرین خبرها