معرفی برگزیدگان سیزدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینما

برگزیدگان سیزدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینما با حضور هنرمندان، منتقدان و سینماگران در هتل پارسیان انقلاب تهران معرفی شدند. 
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای مراسم جعفر گودرزی دبیر جشن ضمن خوشامدگویی به مهمانان، حوادث تلخ هفته‌های اخیر همچون شهادت سردار سلیمانی، جان باختن هموطنان در سانحه هواپیمایی و کرمان را تسلیت گفت و درباره برگزاری جشن سیزدهم منتقدان بیانیه‌ای را قرائت کرد.
فرزاد حسنی در ادامه با اشاره به گلاره عباسی و راه اندازی طرح «سوینا» برای نابینایان از او دعوت کرد تا در این باره توضیحاتی ارائه کند.
عباسی نیز در سخنانی با تشریح فعالیت‌های خود در حوزه مشکلات نابینایان در برنامه های مرتبط با سوینا بیان کرد: این اتفاق برای خود نابینایان نوعی اشتغالزایی است و من در این مسیر دوستانی پیدا کرده‌ام که بسیار توانا هستند؛ کسانی که نابینا هستند و ما هیچ گاه از آن‌ها استفاده نکرده بودیم.
وی ادامه داد: از طرفی ما فکر کردیم می‌توانیم با این طرح سینما را برای این عزیزان دسترس‌پذیر کنیم چون عزیزان متخصصی داریم که می توانیم از آن‌ها در حوزه های مختلف بهره بگیریم.
در ادامه مراسم کلیپی در بزرگداشت علیرضا زرین‌دست فیلمبردار پیشکسوت سینمای ایران پخش شد که در آن چهره‌هایی همچون مسعود کیمیایی، محمدعلی باشه‌آهنگر، هوشنگ گلمکانی و... درباره زرین دست سخن گفتند.
در ادامه جواد طوسی و اسحاق خانزادی روی صحنه آمدند تا آیین تجلیل از علیرضا زرین‌دست برگزار شود.
طوسی در سخنانی گفت: اگر بپذیریم در دوره‌های قبل از موج نو در سینمای ایران قابلیت‌های حرفه‌ای وجود داشته است، حضور تالیفی فیلمبردارانی مثل زرین‌دست، هوشنگ بهارلو و... به درستی در سینمای ما تعریف شده است.
وی ادامه داد: تفاوت بارز زرین‌دست با هم‌نسلانش انعطاف‌پذیری در کار با فیلمسازان مختلف است. شروع کار او را با امیر نادری در نظر بگیرید. ادامه کارش را با کیارستمی می‌بینید. همکاری‌های مداوم او با کیمیایی که نقطه بارز آن‌ها «خط قرمز»، «حکم» و «خون شد» است که سه همکاری متفاوت است.
در ادامه زرین‌دست با تشویق حضار روی سن رفت و گفت: از انجمن منتقدان تشکر می‌کنم که به سال‌ها فعالیت من در سینمای ایران توجه کردند.
وی با اشاره به تاریخ سینما تصریح کرد: پشت صحنه و تاریخ سینما در واقع همین اتفاقات و همین نکوداشت‌ها و همین توجه به کسانی است که در تاریخ سینما تاثیرگذار بوده‌اند. امیدوارم که همه شما بتوانید در تاریخ سینما تاثیر بگذارید.
در بخش نخست از اهدای جوایز، محمد متوسلانی و منصور ضابطیان روی سن رفتند. دیپلم افتخار جایزه خلاقیت و استعداد درخشان به سروش صحت برای فیلم «جهان با من برقص» تعلق گرفت.
تندیس بهترین خلاقیت و استعداد درخشان به «مسخره باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده رسید.
در بخش بعدی سیاوش اسعدی و محمود گبرلو برای اهدای جایزه بهترین دستاورد فنی روی سن رفتند و تندیس بهترین دستاورد فنی به محسن نصراللهی برای طراحی صحنه فیلم «سرخپوست» تعلق گرفت.
همچنین دیگر تندیس بهترین دستاورد فنی، به جواد مطوری برای جلوه‌های ویژه فیلم «مسخره باز» تعلق گرفت.
سومین تندیس بهترین دستاورد فنی هم به محسن خیرآبادی، رضا میثاقی و شهاب نجفی برای جلوه‌های بصری فیلم «تختی» رسید.
در بخش بعدی از حبیب اسماعیلی و طهماسب صلح‌جو دعوت شد تا جوایز بازیگر نقش مکمل مرد را اهدا کنند.
تندیس بهترین بازیگر مرد نقش مکمل به علی نصیریان برای فیلم «مسخره باز» تعلق گرفت.
دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن به مسعود سخاوت دوست برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» رسید که نرگس آبیار کارگردان فیلم به نمایندگی جایزه را دریافت کرد.
تندیس بهترین موسیقی متن اما به کریستف رضاعی برای فیلم «ناگهان درخت» تعلق گرفت.
در ادامه مراسم، تندیس بهترین تدوین به بهرام دهقانی برای فیلم «متری شیش و نیم» رسید که سعید روستایی کارگردانی این فیلم، این جایزه را دریافت کرد.
منتقدان سینمای ایران تندیس بهترین فیلمبرداری را هم به هومن بهمنش برای دو فیلم «متری شیش و نیم» و «سرخپوست» اهدا کردند.
در بخش بعدی کلیپی در نکوداشت عباس یاری پخش شد که در آن داریوش مهرجویی، اصغر فرهادی، فاطمه معتمداریا و برخی از منتقدان و سینماگران از فعالیت ها و کارنامه عباس یاری گفتند.
در ادامه تندیس خلاقیت در بازیگری به دلیل بازی در فیلم‌های «سرخ‌پوست» و «متری شیش و نیم» به نوید محمدزاده اهدا شد.
در ادامه تندیس بهترین بازیگر زن نقش مکمل به فرشته صدرعرفایی برای «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد.
تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد در این بخش به حامد بهداد برای فیلم «قصر شیرین» رسید.
جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن به الناز شاکردوست برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد.
بخش بعدی این مراسم به تجلیل از اکبر عبدی اختصاص یافت. در بخش دیگر مهرزاد دانش منتقد و هوتن شکیبا دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه را به محسن قرایی و محمد داوودی برای فیلم قصر شیرین اهدا کردند.
همچنین تندیس بهترین فیلمنامه به نیما جاویدی برای فیلم سرخپوست اهدا شد.
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به نرگس ابیار برای فیلم «شبی که ماه کامل شد»، رسید.
همچنین جایزه ویژه بهترین کارگردانی به سعید روستایی برای فیلم «متری شیش و نیم» رسید.
تندیس بهترین کارگردانی به نیما جاویدی برای فیلم «سرخپوست» تعلق گرفت.
در پایان سیدجمال ساداتیان و اسماعیل میهن دوست، جعفر گودرزی و درسا شفیعی روی سن رفتند تا جایزه بهترین فیلم را اهدا کنند.
در این بخش تندیس بهترین فیلم به مجید مطلبی برای فیلم «سرخپوست» اهدا شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.