مطالب بیل نیکولز درباره چند مستند ایرانی در «مجله پدیدار»

«پدیدار» مجله دیجیتال دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر با یک پرونده ویژه سینمای مستند ایران ۷ آبان منتشر می‌شود.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» پرونده مستند ایران بخشی از شماره پنجم پدیدار است که با همکاری بیش از ۶۰ نفر از مستندسازان و مستندپژوهان ایرانی شکل گرفته و هدف آن آشنایی بیشتر با تاریخ سینمای مستند ایران است.
نویسندگان این پرونده فیلم‌های پیشنهادی خود را از آغاز سینمای مستند تا امروز معرفی کرده و برای هر کدام توضیحی نوشته‌اند.
دکتر بیل نیکولز، نظریه‌پرداز فیلم مستند نیز درباره‌ چند مستند ایرانی مطالبی برای این پرونده نوشته‌اند. همچنین مقالاتی درباره سینمای مستند ایران به تألیف درآمده است. بعضی نویسندگان این پرونده عبارتند از: دکتر اکبر عالمی، فرهاد ورهرام، فرشاد فداییان، محمدرضا اصلانی، روبرت صافاریان، مینا کشاورز، بهمن کیارستمی، نسیم نجفی، پوریا جهانشاد، صالح نجفی، مسعود سفلایی، منوچهر طیاب، دکتر شهاب عادل، مرتضی پورصمدی، همایون امامی، دکتر علی روحانی، مهدی نورمحمدی، رضا درستکار، سعید محصصی، پرویز جاهد، دلارام کارخیران، حسین ترابی، حانیه یوسفیان، و ابراهیم گلستان.
این شماره علاوه بر پرونده مستند ایران، بخش ویژه‌ای برای هوشنگ آزادی‌ور دارد که در آن سه مقاله درباره آثار این شخصیت فرهنگی نوشته شده است. در بخش سینما گفتگویی دارد با علی لقمانی، مدیر فیلمبرداری در سینمای مستند و داستانی، کامیار فاروقی مقاله‌ای درباره رواج دوربین روی دست در ایران دارد، و مقالاتی دیگر درباره شب قوزی به کارگردانی فرخ غفاری، و مستند ویدیونگاشت‌هایی از یک انقلاب به کارگردانی هارون فاروکی.
این شماره مجله «پدیدار» ۷ آبان ماه در وبسایت این مجله به شکل فایل پی‌دی‌اف منتشر می‌شود و به رایگان قابل دانلود است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها