طباطبایی‌نژاد: خانه‌های مستند استان‌ها بازوی مشورتی مرکز گسترش باشند

خانه سینمای مستند مازندران با حضور نسل‌های مختلف سینمای مستند مازندران و برخی از مسئولان استانی و کشوری رسما افتتاح شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی خانه سینمای مستند مازندران، عصر جمعه 17 اسفند سینما کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران، محل حضور هنرمندانی بود که در جشن گشایش این خانه گرد هم آمدند.
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در مراسم افتتاح این مرکز گفت: سینمای مستند مازندران، سینمای زنده ای بوده و امروز هم مستندسازان برجسته ای دارد.
سید محمد مهدی طباطبایی نژاد با بیان اینکه در ۲ سال اخیر خانه مستند اصفهان و تبریز راه اندازی شد، افزود: امروز هم شاهد افتتاح خانه مستند مازندران هستیم و در بهار ۹۸ خانه مستند قم و لرستان تاسیس می شود و سپس خانه مستند سیستان که هم اکنون در دست تاسیس است.
وی با اعلام این که مرکز گسترش سینمای مستند وتجربی برای دانش افزایی و انجام فعالیت های کیفی آثار آماده همکاری است، گفت: برای این اقدامات، بودجه تعیین شده و می‌توانیم برای دانش افزایی، بودجه اختصاص دهیم.
طباطبایی نژاد افزود: کمک می کنیم خانه‌های مستند در نمایش فیلم هفته مشکلی نداشته باشند و تلاش ما بر این است خانه‌های مستند در مرکز استان‌ها به عنوان بازوی مشورتی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی عمل کنند.
رئیس هیات مدیره خانه سینمای مستند مازندران هم در این مراسم گفت: صیانت از فیلم مستند از رسالت های خانه سینمای مستند است.
حسین نادعلی زاده با بیان اینکه در حوزه تولید، آموزش، پژوهش، تحلیل وعمومی سازی سینمای مستند اقداماتی انجام شده است، افزود: برای معرفی خانه سینمای مستند، طرح پنج هفته پنج فیلم را اجرایی کردیم.
وی از طراحی برنامه ای برای پرورش سینماگران جوان با هدف افزایش مهارت وانگیزه خبر داد و گفت: «کارگاه واقعیت حقیقی» در 5 فاز یکساله برنامه ریزی شده بود که چهار فاز آن با حضور استادانی همچون «فرشاد فداییان»، «ناصر صفاریان»، «شهاب الدین عادل»، «صیف الله صمدیان»، «همایون امامی»، «تقی قاسمپور» اجرایی شده و فاز آخر آن باقی مانده است که بزودی اجرایی خواهد شد.
نادعلی زاده با اعلام این که شهرداری ساری وعده داد مکانی به خانه سینمای مستند اختصاص دهد، افزود: عصری با فیلم مستند (نمایش دو هفتگی فیلم) از هفته های آینده آغاز میشود، همچنین دوره آثار مستندسازان مازندرانی، ارائه مشاوره هنری به دوستان نوآموز، بانک فیلم مستند، راه اندازی کتابخانه سینمای مستند از برنامه های در دست اقدام است.
یک عضو هیات موسس خانه سینمای مستند مازندران هم گفت: حدود ۲ سال است که فعالیت هایی برای خانه مستند انجام دادیم و امروز موفق به راه اندازی آن شدیم.
مهدی زمانپور کیاسری فیلمساز و عضو هیات مؤسس خانه سینمای مستند مازندران با ارائه گزارشی کوتاه از مسیر پرفراز و نشیب راه اندازی این خانه گفت: انتظار می‌رود مسئولان بیش از این از این جریان حمایت کنند.
وی با تاکید بر این نکته که این رخداد میتواند به نتایج بسیار خوشایندی از جمله فرهنگ سازی در بسیاری از زمینه ها بینجامد گفت: نباید نقش گسترده سینمای مستند را در اشتغالزایی، پیشرفت فرهنگی اجتماعی و اقتصادی جوانان نادیده گرفت و این حرکت بستر ساز آن اتفاقات خواهد بود. ضمن اینکه زمینه ساز درخشش نام هنرمندان بیشتری. در سطح جهان خواهد بود.
همچنین در این مراسم از «خسروسینایی»، «ابراهیم مختاری» و «فرشاد فدائیان» به عنوان پیشگامان سینمای مستند مازندران و به پاس سالها تلاش در این عرصه قدردانی شد.
و در ادامه از سینماگران جوانی همچون «محمد رضا وطن دوست»، «مهدی منیری» و «یاسر طالبی» به خاطر افتخار آفرینی‌های اخیر در مجامع ملی و بین المللی و «علی دنیوی ساروی» بخاطر تلاش چندین ساله در عرصه آموزش رشته های
سینمایی و «علی معصومی کوهستانی» به پاس زحمات ارزنده تولید به ویژه در تلوزیون تقدیر شد.
همچنین در این محفل از همراهی مدیران و مسئولان استانی مانند «مهدی معصومی گرجی» معاون فرهنگی هنری حوزه هنری مازندران، «محمد محمدی» معاون هنری و سینمایی سابق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، «مصطفی نیک
نقش» و «مجید افضلی» رییس و کارشناس مسئول سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری ساری به خاطر همراهی و پشتیبانی از برنامه های خانه سینمای مستند مازندران تقدیر بعمل آمد.
در نهایت با حضور طراح آرم خانه سینمای مستند مازندران «نعیمه خنکدار» این نشان توسط مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و معاون وی رونمایی شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها