۵ راه استفاده از جشنواره‌ها برای سرمایه‌گذاری فیلم بعدیتان

ترجمه: فرزاد شهاب

«پایگاه خبری فیلم کوتاه»: لیا میرهوف (Leah Meyerhoff) به عنوان یک فیلم‌ساز نامزد اسکار می‌گوید: «من از ارتباطات زیادی استفاده کردم تا بتوانم اولین فیلمم را در جشنواره‌ها به نمایش بگذارم». میرهوف یک کارگردان صاحب نام است که فیلم وی تحت عنوان من به اسب‌های تک‌شاخ ایمان دارم پس از اکران در جشنواره جنوب از جنوب غربی (SXSW) سال 2014 و نمایش در یک دوجین جشنواره در سرتاسر جشنواره‌‌های دنیا، به پرده‌ سینماها آمد.
پیش از آن، فیلم کوتاه وی تحت عنوان انقباض در بیش از 100 جشنواره نمایش داده شده بود که میرهوف شخصا در تعداد زیادی از آن‌ها حضور داشت. «به هر جشنواره‌ای که تاریخ آن با تعطیلات آخر هفته همخوانی داشت، می‌رفتم. جشنواره‌ها مکانی فوق‌العاده برای ملاقات با افرادی هستند که به کارتان علاقه دارند و می‌توانید از آن‌ها برای ساخت فیلم بعدی کمک بگیرید».
جشنواره‌‌ها فضای کافی را برای فیلم‌سازان ایجاد می‌کنند تا بتوانند وارد دنیای واقعی شده و با سایر فیلم‌سازان، عوامل فیلم و تامین‌کنندگان مالی ملاقات کنند. میرهوف جشنواره‌‌های فیلم را به عنوان ابزاری فوق‌العاده برای یافتن عوامل فیلم می‌داند و مشاهده می‌کند که فیلم‌ها چگونه استعدادهای جدید را معرفی می‌کنند. جشنواره‌ها می‌توانند ارتباطات کلیدی را با عوامل فیلم برقرار کنند. اگر فیلمی را مشاهده کرده و از طراحی لباسش خوشتان آمد، می‌توانید به جلسه‌ پرسش‌وپاسخ رفته و مستقیما با طراح لباس آن فیلم ملاقات کنید. تعداد زیادی از عوامل فیلم میرهوف در پی ملاقات‌های وی با اعضای مختلف در جشنواره ساندنس انتخاب شدند که به عنوان نمونه می‌توان به تهیه‌کننده و تصویربردار کارهایش اشاره نمود. وی کار این دو نفر را در جشنواره مشاهده کرده بود.
همچنین تامین‌کنندگان مالی نیز در جشنواره‌ها شرکت می‌کنند، چه آن‌هایی که هم‌اکنون سرمایه‌گذار هستند و چه آن‌هایی که عاشق سینما هستند و دوست دارند برای ساخت فیلم سرمایه‌گذاری کنند.
این 5 راه استفاده از جشنواره‌ها برای سرمایه‌گذاری فیلم بعدیتان است که لیا میرهوف با توجه به تجربیات شخصی‌اش به اشتراک گذاشت.

1- تکالیفتان را به صورت پیشاپیش انجام دهید
هرقدر تحقیقاتتان را زودتر پی بگیرید، از شانس بیشتری برخوردار خواهید بود! به برنامه‌ راهنمای جشنواره نگاه کنید و از پیش در مورد فیلم‌هایی که می‌خواهید ببینید تحقیق کنید. تحقیق کنید که کارگردان و بازیگران فیلم‌ها که هستند. به عنوان مثال، شاید بخواهید یک تصویربردار مناسب استخدام کنید؛ از این فرصت استفاده کنید تا بتوانید کار وی را روی پرده‌ بزرگ تماشا کنید. شاید مجبور باشید که در نشست تعدادی از اعضا شرکت کنید، زیرا دوست دارید با یکی از اعضای آن نشست دیدار نمایید؛ ببینید که چه کسی در آن جلسه سخنرانی می‌کند؛ شاید شنیدن صحبت‌های او برایتان جالب باشد. میرهوف به همین طریق توانست برای کارهایش سرمایه‌گذار پیدا کند، زیرا او تلاش زیاد و زمان کافی را برای آماده‌سازی خرج می‌کرد.

2- برای چند روز به آن‌جا رفته و از زمان خود بیشترین بهره را بگیرید
جشنواره می‌تواند اندکی طولانی باشد. سعی کنید برای آخر هفته‌ به آن‌جا رفته و چند روزی بمانید تا بتوانید در فیلم‌ها و فعالیت‌های بیشتری شرکت کنید. فهرستی از فیلم‌ها و رخدادهایی که می‌خواهید در آن شرکت کنید، بسازید. این تجربه می‌تواند گیج‌کننده باشد، پس حتما فهرست برنامه‌ روزانه را بررسی کنید تا جلسه‌ای که با حضور تهیه‌کنندگان علاقه‌مند به کارتان تشکیل می‌شود را از دست ندهید.
زمان محدود است و انسان‌های زیادی هستند که دوست دارید با آن‌ها ملاقات کنید. میرهوف می‌گوید: «مکالماتتان را کوتاه نگه دارید. اگر متوجه شدید که طرف مقابل مورد علاقه‌تان نیست و حرف‌های جالبی نمی‌زند، از وی فاصله بگیرید. خیلی راحت می‌توانید بگویید از دیدار شما خوش‌وقتم و مودبانه مکالمه را ترک کنید. مهمانی‌های جشنواره با صحبت‌ها و مکالمات اجتماعی معمولی متفاوت هستند».

3- کار را شروع کرده و موارد مدنظرتان را بیان کنید
موارد مدنظرتان را بخواهید. میرهوف به همراه فیلم کوتاهش در جشنواره‌ فیلم Sarasota حضور داشت و در آن زمان به دنبال تامین مالی پروژه‌ بعدی خود بود. پس از هر جلسه‌ پرسش‌وپاسخ، وی سرمایه‌گذاران بالقوه را ملاقات کرده و می‌گفت «من در حال ساخت فیلمی با یک شخصیت مشابه هستم. اگر شما فیلم مرا دوست داشتید، دوست دارم که در این مورد با شما صحبت کنم، زیرا می‌خواهم بودجه‌ لازم برای فیلم را فراهم نمایم». یکی از افراد پس از جلسه‌ پرسش‌وپاسخ نزد او آمد و خواست که از کارش پشتیبانی کند. در انتها هم یک چک برای شروع کارش نوشت.
مقاصدتان را به فیلم‌سازان همکار ذکر کنید تا شاید آن‌ها بتوانند ارتباطات لازم را برایتان فراهم کنند. پس از نمایش هر فیلم، آن اطراف قدم زده و خودتان را به سایر فیلمسازان معرفی کنید. می‌توانید متوجه شوید که چه کسی تامین مالی فیلمشان را بر عهده داشته و از آن‌ها در مورد تجربیاتشان بپرسید. اگر کار تدوین پروژه را دوست داشته‌اید و عملیات پس‌تولید فیلم خودتان نیز در حال آغاز است، می‌توانید سراغ تدوین‌گر آن پروژه را بگیرید. به خاطر داشته باشید که فیلم‌سازان دیگر هم به این دلیل با فیلم‌هایشان به جشنواره آمده‌اند تا بتوانند ارتباطات بیشتری را برقرار کنند.

4- در حین تماشای تیتراژ پایانی و در انتهای شب یادداشت‌برداری کنید
میرهوف در حین تماشای تیتراژ، یادداشت ‌برداری می‌کند: به عنوان مثال نام تهیه‌کننده‌ اجرایی را یادداشت می‌کند تا در موردش تحقیق کرده و ببیند که با پروژه‌ بعدی‌اش همخوانی دارد یا نام طراحان تولید خوب در یک پروژه را می‌نویسد تا از یادش نرود. در انتهای شب، میرهوف اتفاقات روز را یادداشت می‌کند، علی‌الخصوص افرادی که دوست دارد دوباره با آن‌ها ملاقات کند. جشنواره‌ها سریع حرکت کرده و پر از آشنایی‌ها هستند. یادداشت‌برداری برای عقب‌نماندن از این قافله حیاتی است. وقتی که جشنواره به پایان رسید، میرهوف ایمیلی را ارسال کرده و فرد مورد علاقه‌اش را به نوشیدن یک قهوه دعوت می‌کند.

5- تعداد زیادی از افراد را ملاقات کنید!
خودتان را فعال نشان داده و با دیدگاهی دوستانه به سراغ شکار فرصت‌ها بروید. میرهوف و تهیه‌کننده‌اش در جشنواره‌ ساندنس به صرف قهوه با یک خانم پرداخته و توانستند سناریوی فیلم بعدی را به وی بدهند. درنهایت همین خانم سناریو را به دخترش داده و ارتباطات لازم برقرار شد تا تهیه‌کننده‌ اجرایی فیلم تعیین گردید.
شما صرفا به چند دقیقه زمان احتیاج دارید تا با فرد مقابل صحبت کرده و امکان همکاری‌تان در پروژه‌ بعدی را مشخص کنید. اگر نمی‌توانید پس از نمایش فیلم به صورت مستقیم با فیلم‌ساز ارتباط برقرار کنید، به دنبال موقعیتی باشید که طی چند روز آینده با وی دیدار کرده و سپس به معرفی خود بپردازید!
میرهوف کارت ویزیت با خودش حمل نمی‌کند و توصیه می‌کند که اطلاعات تماس را مستقیم داخل موبایل وارد کنید. به اعتقاد وی یکی از اشتباهات افراد بازاریاب این است که تعداد زیادی کارت ویزیت دارند بدون این‌که ارتباطی واقعی را با فرد مقابل برقرار کرده باشند. واردکردن اطلاعات تماس در تلفن همراه می‌تواند یک عمل دوستانه تلقی شود و نشان می‌دهد شما هم برای کسب‌وکار و هم برای تفریح در جشنواره حضور پیدا کرده‌اید. اگر در همان چند دقیقه‌ی اول مکالمه فرد مقابل را ارزشمند ارزیابی کردید، اطلاعات تماس را تبادل کنید تا پس از جشنواره به وی دسترسی داشته باشید.
میرهوف پیشنهاد می‌کند بر موج جشنواره سوار شوید و با ذهنی باز و رویی گشاده با افراد مختلف دیدار کنید. «زیرا انسان از آینده‌اش خبر ندارد و شاید یکی از همین افراد شما را سوار شاتل خود کرده و تامین مالی فیلم بعدی‌تان را بر عهده بگیرد!».

[email protected]
منبع: No Film School

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.