برگزیدگان نخستین دوره جایزه آکادمی سینماسینما

برگزیدگان نخستین دوره جایزه آکادمی سینماسینما در هتل پارسیان انقلاب معرفی شدند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی جشن، کیانوش عیاری رییس آکادمی سینماسینما در ابتدای این مراسم ضمن خوشامدگویی به حضار درباره برگزاری این رویداد هنری گفت: عشق باعث برانگیختگی انسان تنهایی می تواند باشد که به جمعی که در اینجا جمع شده است ختم شود، منظور آقای کثیریان است که دست تنها این حرکت فرهنگی را انجام دادند و هدفشان هم این است که عشق جاودانه شان را نشان دهند و همه شما ایشان را می شناسید و می دانید که چه عشقی به سینما دارند.
در ادامه کیوان کثیریان دبیر آکادمی، ضمن قدرادانی از حضار گفت: قصد سخنرانی نداریم و سعی کردیم مراسمی کوتاه و مفیدی را ترتیب دهیم تا برای چند روز هم که شده به یادتان بماند. این آکادمی با لطف شما و اعضای آن که در این مراسم در خدمتشان هستیم آغاز به کار کرده است. سعی کردیم در مرحله اول ۶۰ نفر از اهالی سینما در تخصص های مختلف را به عنوان اعضای اولیه آکادمی داشته باشیم و رای های آن ها را درباره اکران هر سال جمع آوری کرده و اعلام کنیم.
او ادامه داد: امیدوارم این حرکت که بسیار خصوصی است اتفاق خوبی در سینما باشد و باعث رونق سینما شود، حضور گرم و صمیمی شما نشان می دهد که می توانیم گام اول را دل گرم کننده برداریم. کسانی که من و آقای علایی را می شناسند می دانند که هر رایی که به دستمان می رسد مانند ناموسمان از آن مراقبت می کنیم زیرا که می دانیم شفافیت در سایه امانتداری است.
کثیریان با اشاره به نقش فعالان حوزه رسانه در انتخاب چهره موثر سینمای ایران، توضیح داد: از ۱۷۰ نفر از همکاران و اهالی رسانه ممنونم که در نظرخواهی بزرگ موثرترین چهره سال سینمای ایران در سال ۹۶ شرکت کردند، این روند را هر سال خواهیم داشت. امروز ۱۰ چهره برتر را معرفی می کنم که نفر اول جایزه این بخش را دریافت خواهد کرد. سعی کردیم به فضای همدلی را در این آکادمی نزدیک شویم و اگر همه شما کمک کنید می توانیم این اتفاق خوب را در سینمای ایران محقق کنیم. همه جشن ها و جشنواره ها که هر کدام یک ماموریت دارند برای سینمای ایران لازم و ضروری هستند و در کنار همه این رویدادها سعی کردیم قرار بگیریم و ما قرار بود که این جشن را قبل از جشن خانه سینما برگزار کنیم که آقای اسعدیان درخواست کردند پس از آن برگزار شود. او سپس از چند اسپانسر مالی آکادمی که جوایز را تامین کردند قدردانی کرد.
در بخش دیگر این مراسم و پس از آشنایی حضار با اعضای آکادمی نوبت به اهدای جوایز رسید، احترام برومند و جمشید گرگین برای اهدای جایزه بهترین فیلم کوتاه نخستین دوره آکادمی روی صحنه حضور پیدا کردند و تندیس مهرگیاه بهترین فیلم کوتاه سینمای ایران در سال ۹۶ به بهمن و بهرام ارک برای فیلم کوتاه حیوان اهدا شد.
سپس نوبت به معرفی اهدای جایزه بهترین فیلم مستند سینمای ایران رسید و رویا تیموریان و مسعود رایگان برای اهدای تندیس روی صحنه حضور پیدا کرده و سپس کلیپی از رخشان بنی اعتماد پخش شد تا نام برگزیده این بخش را اعلام کند. فیلم در جست‌وجوی فریده به کارگردانی کورش عطایی و آزاده موسوی به عنوان بهترین فیلم مستند تندیس مهرگیاه آکادمی سینماسینما را دریافت کردند.
سپس رویا تیموریان درباره این بخش گفت: سینمای فیلم کوتاه و مستند پایه اساسی و مهم سینمای ایران به شمار می آیند و خیلی خوشحال هستم که عضو آکادمی سینماسینما هستم
در ادامه برنامه محمد متوسلانی و حسین محجوب برای اهدای جایزه بهترین فیلمساز اول روی صحنه حضور پیدا کردند. دیپلم افتخار بهترین فیلمساز اول به اصغر یوسفی نژاد برای فیلم ائو (خانه تعلق گرفت.
یوسفی نژاد سپس درباره این جایزه گفت: خیلی دوست دارم که سریع تر یک فیلم دیگر کار کنم زیرا که عنوان فیلم اولی اصلا به من نمی آید، کیانوش عیاری عشق من است و بسیار از برگزارکنندگان این آکادمی قدردان هستم.
معرفی برگزیده بهترین فیلمساز اول سینمای ایران در سال ۹۶ توسط محمد حقیقت در کلیپی انجام شد و احسان بیگلری برای فیلم بردارم خسرو تندیس مهرگیاه آکادمی سینماسینما را دریافت کرد و در سخنانی گفت: شوک شدم و انتظار نداشم، تمام نامزدها بهترین هستند، البته به نظرم بهترین در هنر معنی ندارد. همین که ما را لایق دانستید بسیار ممنونم. از کیوان کثیریان و علی علایی بسیار ممنونم و از ۶۰ عضو آن که از فرهیختگان سینما هستند بسیار ممنونم. از سعید ملکان و شهاب حسینی بسیار ممنونم. دوست دارم یادی هم از فریدون گله کنم که فیلمساز محبوب من است. از کیانوش عیاری و حمید نعمت الله هم بی نهایت قدردانم.
بخش بعدی این مراسم به پاسداشت یک عمر عشق به سینما تعلق داشت و تندیس مهرگیاه این بخش به امیر نادری اختصاص یافت. به همان دلیل کلیپی از این کارگردان پخش شد و او ضمن قدردانی از برگزاری این رویداد هنری گفت: این خبر بسیار خوبی برای من است، مهم ترین چیز این است که این آکادمی در حال اتفاق افتادن است و برای جوانان و نسل آینده می تواند مفید و موثر باشد. بچه های زیادی هستند که بیشتر از من ارزش دارند و ای کاش با آن ها شروع می کردید، ولی حال که با من شروع کردید باید بگویم که این آکادمی می تواند انرژی بیشتری به جوانان و سینماگران بدهد و از این جهت برای من خیلی مهم است. از اینکه به عنوان نفر اول انتخاب شدم خیلی احساس خوبی دارم که پس از ۳۴ سال هنوز به فکر من هستند در حالی که من برخی از آن ها را نمی شناسم.
او ادامه داد: اگر می خواهید من را یاد کنید، فیلم انتظار را نشان دهید، از خانم طاهری که این فیلم را بازسازی کرد بسیار قدردان هستم و زیرا که این فیلم از بین رفته بود تقریبا و حال که می خواهید آن را نشان دهید بگذارید از فیروز ملک زاده و آقای فروزش تهیه کننده این فیلم تشکر کنم که بسیار برای آن زحمت کشیدند.
محمدرضا اصلانی نیز پس از پخش کلیپ با حضور روی صحنه درباره امیر نادری و نقشی که در سینما داشته است، گفت: چهره امیر نادری یک نمونه اعلا رشد، تحول و اعتلاست، ما کمتر فیلمسازی داریم که چنین مرحله ای را با شدت هوش هیجانی توانسته باشد به نتیجه برساند. باور کنید با دست خالی بوده است و پشت کار و لجاجتی که او برای سینماگر شدن داشته است در سطح جهانی کمیاب است.
او ادامه داد: از وقتی که باهم فیلمنامه های اولیه اش را می نوشتیم تا زمانیکه به کانون رفت و فیلم انتظار را ساخت، یک مسیر طولانی و شتابنده ای را برای رشد و فهم سینما، برای به دست آوردن یک زبان سینمایی طی کرد. او را باید برای خودساخته بودن و اینکه از درون یک سینمای تجاری که برای خودش شکل و سامان خاص خود را داشت قدم به قدم پیش آمد و یک سینمای هنری و واقع نگر را دنبال کرد بسیار ارزشمند است.
پس از سخنان اصلانی کلیپی از ابراهیم گلستان سینماگر سرشناس و با سابقه سینمای ایران پخش شد که درباره امیر نادری و خاطراتی که با او داشت گفت.
در ادامه نوبت به محمود دولت آبادی رسید که درباره امیر نادری سخن بگوید، که او چنین گفت: خیلی شخصیت سمجی داشت، زمانی قرا بود فیلمی از یکی از آثار صادق چوبک بسازد، با من مشورت کرد و من مخالفتی با او داشتم در زمینه پرداخت داستان و موافقت شد و نشستیم و باهم صحبت و همفکری کردیم و دیدم یک روز او ساعت هفت صبح در خانه ما را می زد و چند بار این کار را کرد و یکبار به او گفتم که من صبح کار نیستم و باید شب ها کار کنیم.
او ادامه داد: سینمای او برای من خیلی قابل احترام است، با من تماس گرفته بود که فیلم کوه را ساختم برو و ببین که به او گفتم که من خیلی سینما نمی روم ولی بگو که بیایند به من بگویند تا ببینم اما هنوز کسی سراغ من نیامده است. خیلی ا‌و را دوستکیانیان
در ادامه نوبت به اهدای جوایز بازیگری رسید، پوری بنایی و رضا کیانیان برای اهدای تندیس مهرگیاه به بهترین بازیگر زن سینمای ایران در سال ۹۶ روی صحنه حضور پیدا کرد.
او ضمن قدردانی از نام گذاری تندیس آکادمی سینماسینما به مهرگیاه و یاد فریدون گله و قدردانی از امیر نادری تقدیر کرد.
تندیس مهرگیاه نخستین آکادمی سینماسینمر به لیلا حاتمی برای فیلم رگ خواب اهدا شد و حمید نعمت الله به نمایندگی او روی صحنه حضور پیدا کرد و پیام او را برای حضار خواند.
در ادامه نوبت به اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد رسید ‌و رویا نونهالی برای اهدای این جایزه روی صنه حضور پیدا کرد و تندیس مهرگیاه آکادمی به نوید محمدزاده برای فیلم بدون تاریخ بدون امضا رسید. او سپس در سخنانی گفت: اسامی که در این آکادمی هستن در حوزه خود تراز اول هستند و از وحید جلیلوند ممنونم زیرا که این هفتمین جایزه ای است که برای این نقش میگیرم.
در بخش دیگر این مراسم نوبت به کمال تبریزی و فرید مصطفوی رسید که برنده جایزه بهترین فیلمنامه سینمای ایران در سال ۹۶ را اعلام کنند. برهمین اساس وحید جلیلوند و علی زرنگار تندیس مهرگیاه بهترین فیلمنامه را برای بدون تاریخ بدون امضا دریافت کرد.
او سپس ضمن قدردانی از برگزارکنندگان آکادمی، گفت: این جایزه و تمامی جوایز این فیلم را به استاد مسلم خودم و استاد داستان و نمایش نویسی داوود کیان اهدا کنم که بی هیچ دلیلی اجازه فعالیت در عرصه هنر را ندارند و خیلی حیف است که هنر ما از وجود ایشان محروم باشد.
سپس نوبت به اهدای تندیس موثرترین چهره سال سینمای ایران در سال ۹۶ رسید که کلیپی از ۱۰ چهره تاثیرگذار پخش شد و سپس از خسرو دهقان و مسعود مهرابی دعوت شد تا برای اهدای جایزه چهره سال روی صحنه حضور پیدا کنند.
براساس آرا ۱۷۰ نفر از اهالی رسانه، رضا عطاران به دلیل تاثیری که روی اقتصاد سینما و جلب نظر مخاطبان داشته است به عنوان چهره تاثیرگذار سینمای ایران سال ۹۶ انتخاب شد و ضمن قدردانی از رای دهندگان خطاب به سیروس الوند گفت: من تا پیش از سخن شما احساس می کردم که آدم در آینه چهره خودش را می بیند و پس از سخن شما تازه فهمیدم که همه چهره من را در سینما می بینند. سعی می کنم که دیگر اینطور نباشد.
سپس کلیپی از عبدالرضا کاهانی پخش شد که درباره عطاران و جایگاهی که در سینمای ایران داشته است سخن گفت.
در ادامه این مراسم نوبت به اهدای جایزه بهترین کارگردان سینمای ایران رسید و سیروس الوند و سیامک شایقی برای اهدای این جایزه روی صحنه حاضر شتندیس با اعلام امیر نادری در کلیپی، تندیس مهرگیاه بهترین کارگردانی به حمید نعمت الله برای فیلم رگ خواب تعلق گرفت.
نعمت الله از امیر نادری، سیروس الوند، کیانوش عیاری، کیوان کثیریان و علی علایی قدردانی کرد و گفت: از امیر نادری بزرگ خیلی قدردان هستم، او پس از فیلم دونده گفت پنج نفر با دیدن این فیلم، فیلمساز می شوند و من یکی از آن پنج نفر هستم.
در بخش پایانی این مراسم نوبت به اهدای جایزه بهترین فیلم سینمای ایران در سال ۹۶ رسید و کیانوش عیاری، هوشنگ گلمکانی و علیرضا شجاع نوری دعوت شد تا برای اعلام برگزیده این بخش روی صحنه حاضر شوند.
دیپلم افتخار بهترین فیلم به علی جلیلوند برای فیلم بدون تاریخ بدون امضا اهدا شد و او پس از دریافت جایزه حضورش در این جمع را افتخار دانست.
تندیس مهرگیاه بهترین فیلم سینمای ایران در سال ۹۶ از سوی آکادمی سینماسینما به حمید نعمت الله برای فیلم رگ خواب اهدا شد.
کیوان کثیریان در پایان برنامه از برگزیدگان، علی علایی، اردوان زینی سوق، مجید توکلی و افشین ضیاییان و تمامی دست اندرکاران تقدیر کرد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها