جعفریان: نور و رنگ مهم‌ترین عامل القای موضوع به مخاطب 

ششمین نشست تخصصی سی‌و‌چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران با حضور حسین جعفریان با عنوان «لحن شخصی در فیلمبرداری» برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سی‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، حسین جعفریان فیلم‌بردار باسابقه سینمای ایران امروز 26 مهرماه نشست تخصصی «لحن شخصی در فیلم‌برداری» را در روز دوم جشنواره برگزار کرد.
جعفریان با اشاره به سوابق خود خاطرنشان کرد: در سال 1370 فیلم «نرگس» ساخته رخشان بنی اعتماد را کار کردم و قبل از آن فیلم «شهر عشق» را جلوی دوربین بردم. این دو فیلم به سبک کاری و علاقه من بسیار نزدیک بود و دوست شان داشتم. یعنی سبکی که در آن فیلمبرداری در خدمت موضوع فیلم است.
وی افزود: اگرچه این فیلم ها در جشنواره ها به خوبی دیده شدند اما بعد از آن بیکار شدم چون تهیه کننده ها علاقه ای نداشتند که با چنین سبکی که غالبا تمام دوربین روی صورت بازیگران نیست فیلم های شان ساخته شود چون احتمالا فکر میکردند چهره های سوپراستارها فیلم دیده نمی شود!
وی ادامه داد: اولین و مهم‌ترین کار یک فیلم‌بردار نورپردازی فیلم است. بنابراین نور و رنگ مهمترین عامل برای القای یک موضوع به تماشاگر محسوب می شود. مهمترین تاثیر نور نقش دراماتیک است که باید احساسی که کارگردان لازم می دانسته را به مخاطب انتقال دهد. ما برای نورپردازی با سایه روشن کار، کنتراست و رنگ کار می کنیم.
جعفریان اظهار کرد: سایه روشن می تواند بی نهایت جلوه های مختلف داشته باشد. به عقیده من باید فیلم زیاد دید و مهمتر از آن رمان خواند تا بتوان به جلوه مورد نظر دست یافت. نسبت میان سایه و روشن یا همان کنتراست هم مسئله مهمی است. مسئله آخر هم رنگ است. هیچ فیلمبرداری وجود ندارد که رنگ آن طبیعی باشد مگر فیلمی که جنبه علمی داشته باشد.
وی اشاره کرد: البته این مسئله مهم نیست چون چشم ما خاصیت تطبیق دارد و وقتی به یک رنگی نگاه کنیم به آن عادت می کنیم. در فیلمبرداری هم اینگونه است که بعد از چند پلان مخاطب به آن عادت می کند اما رنگی که انتخاب میکنیم تاثیر روانی متفاوتی خواهد داشت.
جعفریان در این کارگاه به بازخوانی مصاحبه های خود از گذشته تا امروز پرداخت و عقیده های خود را درباره فیلمبرداری در خدمت موضوع فیلم تشریح کرد و همچنین به مخالفت به فیلمبرداری در خدمت فیلمبرداری پرداخت.
سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران ۲۵ تا ۳۰ مهرماه به دبیری سید صادق موسوی در پردیس سینمایی ملت برقرار است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • مراسم تقدیر از برگزارکنندگان جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزار شد

  مراسم تقدیر از برگزارکنندگان جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزار شد

  مراسم تقدیر از برگزارکنندگان سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با حضور محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی، علیرضا رضاداد مشاور ارشد سازمان سینمایی، سیدصادق موسوی مدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر جشنواره، اعضای شورای سیاست‌گذاری، هیأت‌های انتخاب ، داوری و مدیران کمیته‌ها در موزه سینما برگزار شد.
 • برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  برگزیدگان سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در تالار اندیشه حوزه هنری معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این مراسم با حضور محمدمهدی حیدریان، رییس سازمان سینمایی، سید صادق موسوی، دبیر جشنواره و... برگزار شد.
 • امینی تیرانی: فیلم كوتاه به تولید زنده است؛ نه تماشاگر

  امینی تیرانی: فیلم كوتاه به تولید زنده است؛ نه تماشاگر

  رییس انجمن فیلم كوتاه ایران درباره اقتصاد فیلم كوتاه گفت: ارشاد باید قانون حق مؤلف یا کپی‌رایت را پی‌گیری کند، سانسور را بردارد، آزادی به فیلم‌ساز بدهد تا فیلم‌های تولیدی خواهان مورد نظر را بیابند و سرمایه ی سرمایه‌گذاران، امنیت پیدا کند.
 • برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران امشب معرفی می‌شوند

  برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران امشب معرفی می‌شوند

  برگزیدگان سی‌و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، یکشنبه ۳۰مهرماه ساعت ۱۸:۳۰در سالن اندیشه حوزه هنری معرفی می‌شوند.
 • اعلام نامزدهای گروه «هنروتجربه» در جشنواره فیلم کوتاه تهران

  اعلام نامزدهای گروه «هنروتجربه» در جشنواره فیلم کوتاه تهران

  شورای سیاستگذاری گروه هنر وتجربه با انتشار بیانیه‌ای، نامزدهای خود را در جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام کرد.به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این گروه اسامی پنج فیلم کوتاه را به عنوان نامزدهای بهترین فیلم کوتاه اعلام کرد.
آخرین خبرها