کاوه مظاهری برگزیده فیلم کوتاه

برگزیدگان سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید در برج میلاد آغاز شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از مهمانان ویژه مراسم بود و سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، حبیب ایل‌بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی و محسن تنابنده، رامبد جوان، نوید محمدزاده، عبدالله اسكندری، سیروس الوند، سعید روستایی، سعید راد، رویا نونهالی، مرتضی رزاق كریمی، جهانگیر كوثری، علیرضا داوودنژاد، رضا داوودنژاد، زهرا داوودنژاد، جهانبخش سلطانی، غلامرضا موسوی، مجید مظفری، محمد حسین مهدویان، علی معلم، وحید جلیلوند، امیر آقایی، فرشته طائرپور، منوچهر شهسواری، محسن كیایی، بابك حمیدیان، مینا ساداتی، جواد عزتی، پوران درخشنده، مهرداد صدیقیان، غزل شاكری، مهتاب كرامتی، علی جلیلوند، محمودگبرلو و ... در سالن همایش‌های برج میلاد حضور دارند.
احسان کرمی مجری مراسم اختتامیه روی صحنه آمد و مراسم پایانی جشنواره بعد از یک نمایش آغاز شد.
کرمی ضمن خیرمقدم به مهمانان از کسانی که بین ما نیستند یاد کرد و گفت: یادی کنیم از عزیزانی که باید امشب در کنار ما بودند و یا خودشان از دست اندرکاران بودند یا امشب برای برگزیدگان دست می‌زدند.
در ادامه کلیپی از درگذشتگان یکسال گذشته سینمای ایران برای حاضران پخش شد و یاد عباس كیارستمی، جمشید ارجمند، اصغر بیچاره، ثریا حکمت، حسن جوهرچی، نیما طباطبایی، داوود رشیدی، فرج الله سلحشور، محمد زرین دست، محسن سیف، پرویز شاهین‌خو، پرویز صبری، نصرت الله طلایی، دنیا فنی زاده، علیرضا قومی، احمد مسروری، جعفر والی و رضا رستمی گرامی داشته شد.
در ادامه مراسم محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر ضمن خوشامدگویی به حاظران مخصوصا وزیر امور خارجه و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: ممنونم که به من اعتماد کردند و امیدوارم خدمتگذار خوبی برای این سینما باشم.
دبیر جشنواره متنی را درباره سینما و برگزاری جشنواره خواند. او در این متن به این نکات اشاره کرد که «این سینما ماهیت ارادت به مخاطب دارد و خوشحالیم که دعوا بر سد انتخاب و داوری است، چون در این فضا می‌توانیم بر سر موضعات فرهنگ جدل داشته باشیم. چقدر خوشحالیم که در مملکتی زندگی می کنیم که در فضایی آرام و به دور از ناامنی‌های دنیای امروز، فرصت جدل‌های فرهنگی را داریم که این ذات انقلاب ماست که یک انقلاب فرهنگی در حوزه فکر و اندیشه است. خوشحالیم که می‌دانیم در چه شرایطی زندگی می کنیم، دغدغه ها و دشواری های اقتصادی را باور داریم خوشحالیم و باورمان است که سینمای ایران به این مضامین توجه جدی دارد، گیرم به افراط و خطا ولی نشانی هایمان در سینما امید است. سینمای ایران دست مردم را می فشارد و بر آن بوسه می زند. برای ما خادمان فرهنگ خوشحال کننده است که در خدمت این فرهنگ هستیم. سینمای ایران پلی برای فاصله هاست مرهمی برای زخم هاست. هنرمندان سینمای ایران بوسه می شوند بر زخم ها . مرحبا به این شکوه و مرحبا به این بزرگی و خوشحالیم در خدمت سینمای باشکوه ایران هستیم. جشنواره فیلم فجر مهم ترین و پرتلاش ترین واقعه فرهنگی بعد از انقلاب است که معرف فرهنگ اسلامی است. سرمایه و آموزش از آن خودش است. بیایید مهرمان‌تر باشیم. افتخار میکنیم که تولید آرمان‌های مان برای مردم عزیز است و این سینما برای مردم موجودیت دارد، بیایید با سینما، این سرمایه بزرگ فاصله‌ها را کم کنیم.»
در مراسم پایانی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر جایزه ویژه فیلم کوتاه که سیمرغ نمادینی برای یکی از فیلم‌های کوتاه بود، با حضور حجت‌الله ایوبی و امیرتوده روستا اهدا شد، این جایزه از میان پنج فیلم که توسط صنف داوری شده‌اند، به کاوه مظاهری برای فیلم روتوش اهدا شد.
مظاهری با حضور روی صحنه ابراز امیدواری کرد که از سال آینده سیمرغ فیلم کوتاه به صورت رسمی وارد جشنواره فیلم فجر شود و ابراز خوشحالی کرد که بعد از هفت سال این سیمرغ را به فیلم کوتاه برگرداندند. او سیمرغ خودش را به ۶ فیلمی که در ۶ سال گذشته باید درجشنواره دیده می‌شدند و این اتفاق نیفتاده بود، تقدیم کرد.
سیمرغ بلورین، لوح تقدیر و جایزه نقدی بهترین دستاورد فنی و هنری در بخش آثار مستند به سید وحید حسینی برای فیلم مستند بزم رزم اهدا شد.
سید وحید حسینی که سیمرغ بهترین فیلم را برای بزم رزم گرفت با حضور روی صحنه از اهالی هنر ابراز نارضایتی کرد که هنرمندان در سالن‌ها حضور پیدا نکردند و فیلم‌ها را ندیدند و گفت: این جایزه را همه عشق و ارادت خودم به مادر و پدرم تقدیم می‌کنم. فیلم من درباره موسیقی بوده و وبازهم برای استاد شجریان آرزوی سلامتی می‌کنم.
خیر با حضور بر روی صحنه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را دریافت کرد و گفت: همیشه این مراسم را از تلویزیون را می‌دیدم و امشب حال خوبی دارم که اینجا هستم و خوشحالم که جایزه را گرفتم. امسال فیلم‌های خوبی را در جشنواره دیدیم که همه آن‌ها می‌توانستند مخاطب را جذب کنند. از عوامل فیلم تشکر می‌کنم که سه سال من را همراهی کردند و باید از شخصیت‌های فیلمم که اجازه دادند من وارد زندگی‌شان شوم هم تشکر کنم.
وی ادامه داد: اگر سینما نبود این جهان برای من جای قابل تحملی نبود و با سینماست که حال خوبی دارم. امیدوارم فیلم‌های مستند هم از سال‌های بعد در بخش اصلی جشنواره دیده شود و استاندرهایی دارد که فکرمی‌:نم این بخش از سینما قابلیت دیده شدن و اکران و در میان مخاطب رفتن را دارد.
سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی مستند به یاسر خیر برای مستند آهستگی تعلق گرفت.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند به حسام اسلامی برای فیلم متهمین دایره بیستم اهدا شد.
حسام اسلامی با حضور بر روی صحنه، ضمن تشکر از داورها، از جمعیت حمایت از کودکان کار و خیابان نیز تشکر کرد و گفت:‌ اگر این جمعیت در کنار من نبود، قطعا این فیلم ساخته نمی‌شد.
سیمرغ بلورین بهترین عکس تعلق گرفت به امیرحسین شجاعی برای مجموعه عکس‌های فیلم رگ خواب
شجاعی بعد از دریافت سیمرغ بلورین بهترین عکس از حمید نعمت‌الله تشکر کرد که اجازه داده از فیلم او عکسبرداری کند و همه این سال‌ها او را راهنمایی کرده است.
سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی تعلق گرفت به ایمان امیدواری برای زیرسقف دودی
سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری تعلق گرفت به مهدی قاسمی برای ویلایی‌ها
قاسمی که سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری را دریافت کرد، ضمن تشکر از عوامل فیلم گفت: خوشحالم که این جایزه را گرفتم و برای آن زحمت زیادی کشیدم.
سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی تعلق گرفت به آرش آقابیک برای خفه‌گی، رگ خواب و یک روز به خصوص
آرش آقابیک که سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری را برای سه فیلم دریافت کرد، در مراسم حضور نداشت، به همین دلیل دایی او در مراسم حضور داشت و جایزه را دریافت کرد.
سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس تعلق گرفت به بهزاد جعفری طادی برای ماجرای نیمروز
بهزاد جعفری طادی که سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس برای فیلم ماجرای نیمروز را دربافت کرد، جایزه‌اش را به همه عوامل فیلم اهدا کرد.
سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری تعلق گرفت به پرویز آبنار برای فراری
پرویز آبنار برای فیلم «فراری» سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری را دریافت کرد و با حضور روی صحنه گفت: امشب جایی دعوت بودم که برای احترام به سینما خواستم اینجا باشم، امشب مراسم ازدواج مانیا دختر اصغر شاهوردی است و من خوشحالم که این خبر خوب را اینجا اعلام می‌کنم.
سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری تعلق گرفت به سیدعلیرضا علویان برای بدون تاریخ، بدون امضاء
سیدعلیرضا علویان برای فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری را دریافت کرد و باحضور روی صحنه سه بار از هیات داوران تشکر کرد و گفت: این تشکر برای سیمرغ امروزم نمی‌گویم، من از بچگی دلم می‌خواست در فیلمی کار کنم که نام این اعضای بزرگ را در آن ببینم و این اتفاق برایم افتاد. امشب خیلی خوشحالم که این جایزه را گرفتم و با احترام به همه کاندیدها فکر می‌کنم حقم بود این جایزه را بگیرم.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد تعلق گرفت به نوید محمدزاده برای بدون تاریخ،بدون امضاء
نوید محمدزاده که سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد را دریافت کرد، در میان تشویق بسیار حضار روی صحنه رفت و اظهار کرد: سال گذشته حرفی نزدم، اما امسال می‌گویم، خیلی خوشحالم امسال این جایزه را گرفتم. اتفاقی افتاد که بعد از اعلام نامزدها شیطنت کردند و اسامی را منتشر کردند، این کار قشنگ نیست، هیئت داوری اینجا هستند که از بزرگان سینما هستند، به آن‌ها باید احترام بگذاریم. سال بعد اگر من نامزد نشوم، باز هم باید احترام بگذارم. من حالا حالاها هستم و دوست دارم روی این صحنه بیایم و این جایزه بسیار ارزشمند است و یادمان باشد که دیوار این خانه از طلاست.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل زن تعلق گرفت به ثریا قاسمی برای ویلایی‌ها. او در مراسم حضور نداشت.
سیمرغ بلورین بهترین موسیقی تعلق گرفت به کریستف رضاعی برای فیلم نگار
سیمرغ این بخش با تشکر از پیمان یزدانیان که از حداقل عناصر موسیقایی استفاده کرده‌اند، به کریستف رضاعی اهدا شد و او با حضور روی صحنه عنوان کرد: باعث افتخار و خوشحالی است که این جایزه را گرفتم. از داورها و رامبد جوان، نوازنده‌ها و کسانی‌که در استودیو‌ها کار می‌کنند و پشت صحنه هستند، هم تشکر می‌کنم.
سیمرغ بلورین بهترین تدوین تعلق گرفت به سهراب خسروی برای تابستان داغ
سهراب خسروی سیمرغ بلورین بهترین تدوین را دریافت کرد و گفت: از هیات داوران تشکر می‌کنم که بعد از این‌همه سال با این سیمرغ به من انگیزه دادند. امیدوارم این فیلم که کاملا مستقل تهیه شده در اکران هم موفق شود.
سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری تعلق گرفت به هومن بهمنش برای تابستان داغ
هومن بهمنش سیمرغ بهترین فیلمبرداری را از هیات داوران گرفت و با حضور روی صحنه اظهار کرد: من مجری طرح فیلم تابستان داغ هم بودم و آقای نوروزبیگی به من این افتخار را دادند که استاد من باشند و من هم توانستم به حوزه تهیه‌کنندگی ورود کنم.
وی درباره بحث‌هایی که چند روز گذشته پیرامون نامزدی این فیلم اتفاق افتاده بود، گفت: فیلم ما در جشنواره ۱۳ رشته نامزد شد. و بابت این موضوع از هیات داوری عذرخواهی می‌کنم که ما فیلمی ساختیم که باعث شد به شما توهین کنند. ما از شما سینما را یاد گرفتیم و جمله‌هایی درباره شما از صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها پخش شد که درست نبود. ما را ببخشید که فیلمی ساختیم که شما دوست داشتید و این مقدار متهم شدید، نباید به دلیل موضوعات این چنینی انسانیت را زیر پا بگذاریم. واقعیت این است که سال قبل در اژدها وارد می‌شود حضور داشتم و همکارم سیمرغ گرفت و باور کنید که سال قبل خوشحال‌تر بودم تا امسال و چند روزی است که کام من به خاطر این نامزدی در ۱۳ رشته بسیار تلخ است.
سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول مرد تعلق گرفت به محسن تنابنده برای فراری
محسن تنابنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم فراری را دریافت کرد و گفت: می‌خواستم حرف بزنم، اما نوید محمدزاده همه حرف‌ها را گفت، از همه تشکر می‌کنم، مخصوصا از آقای داودنژاد و آقای کوثری که در این فیلم بازی کردم.
در بخش بهترین بازیگر زن نقش اول نامه‌ای قرائت شد که هیات داوران بازی همه زنان بازیگر را تحسین کردند و از همین رو دو سیمرغ بلورین برای زنان در نظر گرفتند.
سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول زن تعلق گرفت به مریلا زارعی برای زیر سقف دودی
و لیلا حاتمی برای رگ خواب
مریلا زارعی و لیلا حاتمی دو بازیگر زن سینمای ایران روی صحنه آمدند و هر دو سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کردند.
حاتمی از همه تشکر کرد و زارعی اظهار کرد: اعتراف می‌کنم یکی از مهیج‌ترین و جذاب‌ترین جشنواره‌ها را تجربه کردم و خوشحالم که در کنار همکاران خودم هستم.
به کسانی‌که سیمرغ گرفتند تبریک می‌گویم و خیلی خوشحال هستم. از خانم درخشنده تشکر می‌کنم و خوشحالم سومین سیمرغ خودم را از هیئت داورانی که بزرگ ما هستند دریافت کردم، آن‌هم در جشنواره‌ای که پوستر آن مزین به بزرگ‌مرد سینمای ایران علی حاتمی است و خوشحالم اینجا در کنار یادگار علی حاتمی ایستاده‌ام.
منیر قیدی سیمرغ بلورین استعداد درخشان(بهترین فیلم اول) جشنواره را برای فیلم ویلایی‌ها دریافت کرد. وی در مراسم حضور نداشت.
سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه تعلق گرفت به کامبوزیا پرتوی برای فراری - پرتوی در مراسم حضور نداشت.
سیمرغ بلورین ویژه هیات داوران به علیرضا داودنژاد برای فیلم فراری تعلق گرفت.عليرضا داودنژاد سيمرغ بلورين بهترين كارگردانی را برای فيلم فراری از آن خود كرد.
سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی تعلق گرفت به وحید جلیلوند برای بدون تاریخ ،بدون امضاء
وحید جلیلوند برای فیلم بدون تاریخ ،بدون امضاء سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را دریافت کرد و با حضور روی صحنه گفت: من مانند سایرین حرف‌های تلخی داشتم؛ رسانه ملی، برنامه هفت و آقای افخمی، تلاش کردید که ما با یکدیگر قهر کنیم، ما همدیگر را دوست داریم، یکدیگر را در آغوش می‌کشیم و به پیشکسوت‌هایمان احترام می‌گذاریم. ما همدیگر را دوست داریم اما شما سعی کردید میان ما فاصله بیندازید.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره سی و پنجم به سیدمحمود رضوی برای ماجرای نیمروز اهدا شد. محمد جواد ظریف، برای خواندن نام بهترین فیلم از نگاه ملی پشت میکروفون قرار گرفت، سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی را سید محمود رضوی برای فیلم ماجرای نیمروز دریافت کرد.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران تعلق گرفت به سیدمحمود رضوی برای فیلم ماجرای نیمروز و از دو فیلم خوب، بد، جلف و آباجان با اهدای لوح تقدیر و دیپلم افتخار تقدیر شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها