داوران بخش مستند جشنواره فجر معرفی شدند

اسامی هیات داوران بخش مسابقه سینمای مستند سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، با حکم «محمد حیدری» دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، «منوچهر طیاب»، «روبرت صافاریان»، «مهدی باقری»، «محمدعلی فارسی» و «رامین حیدری‌فاروقی» به عنوان اعضای هیأت داوران بخش مسابقه سینمای مستند این دوره از جشنواره معرفی شدند.
«منوچهر طیاب»؛ متولد 1316، کارشناس و مستندساز، دانش‌آموخته رشته معماری از دانشگاه فنی وین و تحصیل کرده رشته کارگردانی سینما و تلویزیون و طراحی صحنه از دانشکده سینمایی آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی وین است.
او ساخت بیش از 90 فیلم مستند و آموزشی، تدریس سینما و عکاسی، تألیف کتاب، دریافت چندین جایزه ملی و بین‌المللی و... را در کارنامه کاری خود دارد.
طیاب همچنین عضو هیات داوران یونسکو در جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه لهستان و چندین جشنواره داخلی و خارجی بوده است.
«روبرت صافاریان»؛ متولد ۱۳۳۳، منتقد، مدرس و تحلیل‌گر فیلم است. او دانش‌آموخته رشته کارگردانی است. او نگارش و ترجمه ده‌ها نقد و مقاله درباره سینما و سینمای مستند در نشریات سینمایی کشور و شرکت در برنامه‌های سینمایی رادیو و تلویزیون به عنوان منتقد فیلم و کارشناس سینمای مستند را در کارنامه دارد و عضو هیئت‌های انتخاب و داوری جشنواره‌های مختلف بوده است.
«مهدی باقری»؛ متولد 1360، مستندساز، تدوین‌گر و عکاس، ساخت مستندهایی از جمله «افسونگر ساسانی»، «پیله»، «مهربانو»، «مرغ سحر»، «اهمیت عارف بودن»، «پیر پسر»، «دیوار،آخرین بوم نقاشی» و «ناگهان تو گم شدی» و سریال مستند «ایران شهر» را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.
«محمدعلی فارسی»؛ متولد 1336، دانش‌آموخته فیلمنامه‌نویسی از دانشکده صداوسیما است. این تهیه کننده، کارگردان و تدوین‌گر از جمله همکاران شهید سیدمرتضی آوینی بود و فیلم‌های مستند مختلفی مانند مهاجران، گلستان آتش، شلمچه، ماه و خورشید، سراب 2، تصویرگران جنگ، پایان انتظار، قصه‌های جنگ، غواصان، کبوتران امید، حقیقت گمشده، فانوس رو به باد، رستاخیز، خلوت دل، معلم و... را ساخته و توانسته جوایز مختلفی را دریافت کند.
«رامین حیدری‌فاروقی»؛ متولد ۱۳۴۵ در تهران، منتقد، پژوهشگر و مستندساز. دارای مدرک کارشناسی رشته‌ کارگردانی در دانشکده‌ سینما-تئاتر دانشگاه هنر تهران و کارشناسی ارشد در رشته‌ پژوهش هنر.
«نوایی»، مستند «رودی تا بهشت»، مجموعه‌ داستانی «راهی» و مجموعه‌های مستند «ابر، باد، ماه»، «گره»، «دیدار»، «اینجا آفریقاست» و «شرق، دیوار، آفتاب» در ایران، آفریقای جنوبی، زیمبابوه، تانزانیا، اتیوپی و چین از جمله آثار او به شمار می‌رود.
از سایر فعالیت‌های حرفه‌ای فاروقی می‌توان به تولید و کارگردانی تیزرهای تبلیغاتی، تدریس نقد فیلم، فیلم‌نامه‌نویسی و کارگردانی در دانشگاه و نیز همکاری با نشریات تخصصی سینما در موضوعات فرهنگی و هنری اشاره کرد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها