گلمکانی و محمودی از جشنواره «دیدار» جایزه گرفتند

قصیده گلمکانی و جمشید محمودی از هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «دیدار» تاجیکستان جایزه گرفتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مراسم اختتامیه این جشنواره پنجشنبه بیستم اکتبر در سالن اپرا والت شهر دوشنبه با معرفی برگزیدگان برگزارشد.
دراین مراسم محمد ابراهیم صلواتی فرد به نمایندگی از جشنواره جهانی فجر روی سن دعوت شد و طی سخنانی گفت: افتخار می‌کنم و خیلی خوشحالم که از کشور ایران به کشور دوست و عزیز تاجیکستان آمدم. با مردم خوب و هم‌زبان خودم آشنا شدم. مهمان‌نوازی و مهر و ادب‌شان را اینجا دیدم. ما برای این جشنواره بسیار اهمیت قائلیم در ایران. گواهش حضور سیزده فیلم ایرانی در جشنواره است. تعداد زیادی از پیشکسوتان و کارگردان‌های جوان سینمای ایران در این جشنواره حضور دارند.
حمایت جشنواره جهانی فجر، انجمن سینمای جوانان ایران و سفارت ایران در دوشنبه از جشنواره «دیدار» همه گواه این است که ما این جشنواره را خیلی‌ جدی‌ تلقی می‌کنیم. من اطمینان می‌دهم که هشتاد میلیون آغوش باز برای سینمای تاجیکستان در ایران وجود دارد. همین‌طور این اطلاع را می‌دهم که فقط در عرصه‌ سینما، بیش از سه هزار فیلم سینمایی فارسی‌زبان در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که می‌تواند مورد استفاده‌ سینمای تاجیکستان قرار بگیرد. به امید این هستم که ان‌شاالله، این روابط فی‌مابین جشنواره‌ جهانی فجر و جشنواره‌ دیدار آن‌قدر عمیق شود که ما همیشه این محصولات را در دو کشورمان ببینیم. برای همه‌تان آرزوی سلامتی و توفیق دارم و تشکر می‌کنم از تمام کسانی که این جشنواره را بنیان گذاشتند، کسانی که این جشنواره را اداره کردند و کسانی که از آن حمایت کردند.
جایزه «افق‌های جدید» به فیلم کوتاه مراقبت از ژوناس ساخته قصیده گلمکانی به نمایندگی از ایران اهدا شد. گلمکانی هنگام دریافت جایزه گفت: سپاس از دبیر محترم جشنواره‌ دیدار، آقای صفر حقدادوف و تیم دوست‌داشتنی و پرتلاش دیدار. ممنون از مردم شریف تاجیکستان که بسیار صمیمی و با محبت از مهمانان جشنواره استقبال کردند. خوشحالم که اولین جایزه برای این فیلم را از یک کشور هم‌فرهنگ و هم‌زبان با ایران دریافت کردم.
البته چون تحصیل و زندگی‌ام در فرانسه بوده، مراقبت از ژوناس به زبان فرانسه است. ولی این جایزه دوباره جهانی بودن زبان سینما را یادآوری می‌کند. به امید این که دیالوگ‌های سینمایی زیادی بین کشورهای‌مان داشته باشیم.
جایزه بهترین فیلم بلند سینمایی به چند متر مکعب عشق ساخته جمشید محمودی محصول مشترک افغانستان و ایران اهدا شد؛ که محمودی در جشنواره حضور نداشت.
همچنین ابوالحسن داودی که به عنوان اهدا کننده یکی از جوایز روی سن رفت طی سخنان کوتاهی گفت: من زاده خراسان بزرگ هستم و خیلی از جملاتی که اینجا شنیدم من را به یاد خاطرات کودکیم انداخت و خوشحالم که در جمع مردم مهمان نواز تاجیکستان هستم.  
هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «دیدار» 16 تا 20 اکتبر در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.