اهدای نخل طلای افتخاری کن به «آنیس واردا»

شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن نخل طلای افتخاری‌اش را به آنیس واردا اهدا می‌کند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جایزه به کارگردان‌های مشهوری که با وجود کسب موفقیت‌های بین‌المللی و شناخته شدن آثارشان در سطح جهان هرگز نخل طلای کن را به دست نیاوردند، اهدا می‌شود.
واردا این جایزه را در مراسم اختتامیه جشنواره و روز ۲۴ می دریافت می‌کند. او این جایزه را پس از دریافت جایزه افتخاری جشنواره فیلم لوکارنو ۲۰۱۴ برای یک عمر دستاورد هنری از آکادمی فیلم اروپا که در دسامبر گذشته در بیست و هفتمین جوایز فیلم اروپایی به وی اهدا شد، دریافت خواهد کرد.
اولین فیلم بلند واردا با عنوان نقطه کوتاه در سال ۱۹۵۴ اکران شد. این فیلم با سبک بسیار شخصی او که در آن ترکیبی از بازیگران حرفه‌ای با مردم عادی را به کار می گرفت و در شهرهای کوچک فیلمبرداری می‌شد، ساخته شد. این فیلم همه شاخصه هایی را که بعدها به عنوان موج نوی فرانسه شناخته شد، داشت.
واردا بیش از ۳۰ فیلم کوتاه، مستند و فیلم داستانی برای سینما و تلویزیون ساخته و به عنوان عکاس و هنرمند نمایشگاه‌های متعددی برپا کرده است.
او چندین جایزه برای فیلم‌های غیرداستانی‌اش دریافت کرده که یک جایزه سزار برای بهترین فیلم مستند در سال ۲۰۰۸ از جمله آنهاست. او شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز در سال ۱۹۸۵ برای واگابوند، خرس نقره ای برلین برای شادی در سال ۱۹۶۵ و جایزه فیلم اروپا در سال ۲۰۰۰ برای خوشه‌چین‌ها و من را نیز در کارنامه اش دارد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها