مقدم‌دوست: در شناخت سینمای دینی رو به جلو حركت كرده‌ایم

هادی مقدم دوست كارگردان سینما معتقد است كه سینمای دینی پدیده ای بالغ، سالم و بدون تعریف كامل است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز محافل و جشنواره های حوزه هنری، هادی مقدم دوست كارگردان سینما كه امسال با سه اثر دربخش خارج از مسابقه جشنواره فیلم رویش حضور دارد، در ارتباط با سینمای دینی و این كه چرا تعریف درستی در این مورد نداریم، گفت: به نظر می‌رسد ما همچنان تعریف مشخصی از سینمای دینی و یا فیلم دینی نداریم كه این تعریف به صورت بسیار جامع و كامل و بدون هجو در ذهن ما به ثبت رسیده باشد. به نظرم باید قبل از هر كاری بر روی این موضوع كار كنیم كه سینمای دینی دقیقاً چه تعریفی دارد و با چه نگاهی در این سینما رو به رو هستیم.
سینمای دینی پدیده بالغ، سالم و بدون تعریف كامل
كارگردان فیلم سینمایی «سر به مهر» با اشاره به این كه در شناخت و تعریف از سینمای دینی نسبت به گذشته چند پله رو به جلو حركت كرده‌ایم، گفت: البته در حال حاضر با گذشت بحث و گفت و گو در این مورد به مراحل خوبی نیز رسیده‌ایم و با خیال راحت‌تر می‌توانیم بگوییم كه یك پله جلو‌تر از قبل ایستاده‌ایم. به نظرم در جلسات نقد و برسی گاهی اوقات آنقدر به آسیب‌شناسی چیزی تحت عنوان سینمای دینی می‌پردازیم كه گویا نسبت به آن به تعریف مشخصی رسیده‌ایم اما به نظرم ما همچنان تعریف كاملی از این پدیده بالغ و سالم نداریم.
وی با بیان این مطلب كه باید واقعیت را دید و به‌‌ همان اندازه توقع داشت، گفت: اگر می‌خواهیم گامی رو به جلو برداریم و درحقیقت درجا نزنیم و یا در بین خودمان به عنوان سینماگر تردید نداشته باشیم، باید تلاش كنیم به یك تعریف درست به همراه شناخت كافی و وافی از این پدیده برسیم و ابزارهایی را كه برای كار در این مورد نیاز داریم بشناسیم و به جمع آوری آن بپردازیم. اصلاً دقت كنیم كه می‌توانیم تعریفی داشته باشیم یا خیر. در شرایط فعلی كه سینمای ما در آن وجود دارد با توقعاتمان نسبت به پدیده‌های اطراف حركت می‌كنیم و نه آن چیزی كه در واقعیات وجود دارد. واقعاً حیرت می‌كنم چرا باید به آسیب‌شناسی سینمای دینی بپردازیم؛ آن هم در زمانی كه هنوز تعریف كاملی از این پدیده سالم نداریم.
نهمین جشنواره فیلم كوتاه دینی رویش در سه بخش «ملی»، «جوانه‌های رویش» و «خارج از مسابقه» دماه تا پنج شنبه ۷ اسفندماه در پردیس سینمایی آزادی تهران برگزار می‌شود و با معرفی برگزیدگان در روز جمعه ۸ اسفندماه در تالار اندیشه حوزه هنری به پایان می‌رسد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان نهمین جشنواره «رویش» معرفی شدند

  برگزیدگان نهمین جشنواره «رویش» معرفی شدند

  برگزیدگان نهمین جشنواره فیلم‌های کوتاه دینی رویش طی مراسمی در تالار اندیشه حوزه هنری معرفی شدند.
 • اجرای ۱۲ قطعه موسیقی در اختتامیه «رویش»

  اجرای ۱۲ قطعه موسیقی در اختتامیه «رویش»

  اجرای ویژه موسیقی ۱۲ فیلم دینی با حضور کارگردانان این فیلم ها، بخشی از برنامه اختتامیه را به خود اختصاص می‌دهد که ۸ اسفند ماه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» علی قربانی، دبیر نهمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش، جزئیات مراسم اختتامیه این جشنواره را اعلام کرد.
 • رضا میركریمی: فیلم دینی آگاهی دهنده است

  رضا میركریمی: فیلم دینی آگاهی دهنده است

  رضا میر کریمی كارگردان فیلم زیر نور ماه درباره نهمین جشنواره فیلم‌های كوتاه دینی رویش گفت: فیلم‌هایی كه با ایجاد چالش سعی می‌كنند افراد جامعه را نسبت به مسئولیت‌های خود آگاه سازند، قطعاً فیلم دینی هستند.
 • علی قربانی: رویش از نگاه کلیشه‌ای و شعاری پرهیز می‌کند

  علی قربانی: رویش از نگاه کلیشه‌ای و شعاری پرهیز می‌کند

  علی قربانی دبیر جشنواره رویش تاكید كرد: این جشنواره یكی از جشنواره هایی است كه می‌تواند عدم داشتن نگاه شعارزده و سطحی به مقوله دین را ترویج داده و پرهیز از مستقیم گویی در آثار دینی را بین هنرمندان فیلمساز اشاعه دهد.هدف اصلی این جشنواره بسترسازی برای افزایش تولید فیلم‌هایی با رویكرد مذهبی و دینی با ساختارهای حرفه‌ای است.
 • برگزیدگان دوره‌های هفتم و هشتم «رویش» نهم را افتتاح كردند

  برگزیدگان دوره‌های هفتم و هشتم «رویش» نهم را افتتاح كردند

  نهمین جشنواره فیلم كوتاه دینی رویش صبح امروز با اكران سه فیلم در پردیس سینمایی آزادی افتتاح شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز محافل و جشنواره های حوزه هنری، نهمین جشنواره فیلم كوتاه دینی رویش با اكران فیلم های برگزیده جشنواره هفتم و هشتم كار خود را آغاز كرد.
آخرین خبرها