ریاحی خطاب به ایوبی: حال «پایگاه خبری فیلم کوتاه» خوب نیست

در مراسم رونمایی از مجموعه مستند عاشورایی «آیین هم‌آوایی» از برگزیدگان جشنواره فیلم «بغداد» تقدیر شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در این مراسم قبل از رونمایی از مجموعه مستند عاشورایی «آیین هم‌آوایی» از برگزیدگان جشنواره فیلم «بغداد» با اهدای جوایزشان که توسط آرش امینی مدیر کل حوزه ریاست و امور بین‌الملل سازمان سینمایی سینمایی از عراق به ایران آورده شده بود، تجلیل شد.
کامران ملکی که اجرای مراسم را برعهده داشت در ابتدا با تحسین از فیلم فرزند چهارم ساخته وحید موسائیان از وی خواست برای دریافت جایزه‌اش به جایگاه برود.
سپس درباره برگزیده جایزه ویژه هیات داوران جشنواره «بغداد» گفت: وقتی ما در عرصه رسانه فعال بودیم همیشه خانمی را می‌دیدم که در زمینه اطلاع رسانی بسیار پرتلاش است. سال‌ها بعد آن خانم نخستین «پایگاه خبری فیلم کوتاه» ایران را به صورت مستقل راه اندازی کرد. رسانه‌ای که به شهادت بچه‌های فیلم کوتاه و مستند تاثیر بسزایی در زمینه اطلاع رسانی و رشد این سینما داشته و در تمامی این سال‌ها ایشان رسانه‌اش را با چنگ و دندان حفظ کرده است.
سپس از مرجان ریاحی مدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه» که برای مستندش نینجای ایرانی جایزه ویژه هیات داوران جشنواره «بغداد» را دریافت کرده خواست که برای دریافت جایزه‌اش به جایگاه برود.
مرجان ریاحی پس از دریافت جایزه‌اش و تشکر از آرش امینی که زحمت آوردن جوایز به ایران را به عهده داشته، خطاب به حجت الله ایوبی گفت: آقای ایوبی «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نخستین رسانه سینمای مستند و فیلم کوتاه در ایران و آسیا است که به دو زبان فارسی و انگلیسی فعالیت می‌کند و وطن به واسطه آن در قاره آسیا رکورددار است و اکثر جشنواره‌های آسیایی و منطقه از فعالیت آن باخبرند. آقای ایوبی در ده سال گذشته هیچ وقت در هیچ تریبونی درباره شرایط سخت اداره کردن یک رسانه مستقل صحبت نکردم؛ اما امروز باید بگویم حال نخستین رسانه سینمای مستند و فیلم کوتاه ایران خوب نیست و شرایط دشواری می‌گذراند و خیلی مهم است که در این شرایط سخت «پایگاه خبری فیلم کوتاه» ایران را تنها نگذارید.
در ادامه مراسم حجت‌الله ایوبی بیان کرد: جای خوشحالی است که مستندساز‌ها و مستند‌ها دارند دیده می‌شوند‌. یقین دارم که این مجموعه هم در ایران و هم در بسیاری از نقاط دنیا با استقبال روبرو خواهد شد.
وی افزود: تصاویر عاشورا را خیلی از کسان دیگر در جای جای دنیا دیده‌اند و حیرت کرده‌اند و حداقل این سوال در دلشان ایجاد شده که کشتگان کربلا که بودند که چنین آتشی در دل ملت‌ها ایجاد کردند. معتقدم کم نیستند کسانی که از سر کنجکاوی به سمت شناخت عاشورا آمدند و گرفتار امام حسین(ع) شدند که من به شخصه خاطرات جالبی از این اتفاق دارم.
معاون وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه عاشورا سکه هویت ایرانی‌هاست‌، گفت: حقیقت عاشورا طوری است که نظر همه را به خود جلب می‌کند. آیین‌های عاشورایی خلاصه تمدن‌ و فرهنگ ایرانی‌ اسلامی‌ است. حتی اگر کسی دنبال نت‌های اصیل موسیقی ایرانی‌ست و یا می‌خواهد کهن‌ترین آیین ایرانی را بشناسد باید سراغ‌ آیین‌های عاشورایی برود چون مردم ایران به دلیل عشق‌شان به امام حسین (ع) هرچه داشتند را نذر عاشورا کردند.
رئیس سازمان سینمایی در پایان سخنانش اظهار کرد: ما بدحالی را با کمال میل برای خودمان پذیرفته‌ایم به این امید که روزگار سختی که در مدیریت سینما می‌گذرانیم باعث حال خوب سینما و اعتلای هویت ملی و دینی‌مان بشود.
ایوبی همچنین خطاب به مرجان ریاحی گفت: امیدوارم که به زودی حال شما و رسانه‌تان هم خوب شود.
مجموعه مستند «آیین هم‌آوایی» حاوی 10 فیلم مستند است. «محرم سسی» یونس مقدم (آذربایجان شرقی)، «بلاکشان» شهروز توکل (اصفهان)، «سوگ و سرود» مجید برزگر (تهران)، «نوای خورشید» محسن استادعلی (خراسان)، «مداحان جنوب» فرهاد ورهرام (خوزستان، بوشهر)، «مداحان نیمروز» مازیار مشتاق گوهری (سیستان و بلوچستان)، «پاطوق» مهدی باقری (گلستان، گرگان)، «پیرغلامان» بابک بهداد (گیلان)، «لحظه‌های دلتنگی» مونا زندی‌حقیقی (لرستان) و «سوگ‌خوانی در یزد» حسن نقاشی (یزد) این مجموعه که درباره سنت مداحی در این 10 نقطه کشور است را تشکیل می‌دهند.
در این مراسم حجت الله ایوبی، محمد احسانی، بهمن حبشی، حسین مسافر آستانه، هادی منبتی، آرش امینی، ابراهیم داروغه‌زاده، مونا زندی حقیقی، فرهاد توحیدی، مجید برزگر، هادی آفریده، بابک بهداد، محمدرضا جهان پناه، مهدی باقری، شهروز توکل، محسن استادعلی و... حضور داشتند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها