مدیر «دیدار»: فیلمسازان تاجیک به نماد و سمبل علاقه دارند

مرضیه ریاحی- تاجیکستان: ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم «دیدار» در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان با حضور پررنگ سینمای ایرانی در حال برگزاری است.
صفر حق دادوف مدیر جشنواره در خصوص بخش‌های مختلف جشنواره توضیح داد: امسال در مجموع ۷۰ فیلم در جشنواره به نمایش درمی‌آیند که از این تعداد هشت فیلم ایرانی در بخش‌های مختلف به نمایش درمی‌آیند.
ماهی و گربه ساخته شهرام مکری و فیلم کوتاه تنهایی ساخته میثم جوادی در بخش مسابقه جشنواره حضور دارند.
حق دادوف افزود: در بخش «فیلمسازان فارسی زبان» که به نمایش آثار فیلمسازان تاجیکستان، افغانستان و ایران اختصاص دارد؛ فیلم‌های نینجای ایرانی ساخته مرجان ریاحی، مجموعه فرش ایرانی، مصائب چارلی ساخته علیرضا سعادت نیا، کودکان دشت ساخته سعادت رحیم زاده، ماسوله ساخته بهرام عظیمی و زندگی با چشمان بسته ساخته رسول صدرعاملی حضور دارند.
مدیر جشنواره درباره پیشرفت سینمای تاجیکستان طی سال‌های اخیر توضیح داد: طی پنج- شش سال اخیر فیلمسازان تاجیکستان به لحاظ تکنیکی بسیار پیشرفت کرده‌اند. آنها از تجهیزات و بازیگران حرفه‌ای استفاده می‌کنند و بیشتر به سمت فیلم‌های تجاری تمایل دارند.
وی در پاسخ به این سوال که چرا باوجود پیشرفت تکنیکی فیلمسازان تاجیکستان همچنان به  موضوع‌های کهن علاقه نشان می‌دهند؛ گفت: این جزئی از فرهنگ مردم تاجیکستان است که علاقه دارند خواسته‌های خود را با نماد و سمبل‌های شرقی بیان کنند.
فیلمسازان جوان تاجیک نیز از این قائده مستثنی نیستند ضمن اینکه آنها در بیان موضوعات اندکی هم احتیاط می‌کنند و ترجیح می‌دهند سراغ موضوعاتی بروند که می‌دانند مخاطبان تاجیک آنها را می‌پسندند و کمتر به نوآوری فکر می‌کنند.
ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم «دیدار» با همکاری و حمایت خبری «پایگاه خبری فیلم کوتاه» تا ۲۲ اکتبر در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برپاست.
ضمن اینکه سیدرضا میرکریمی کارگردان سینمای ایران به عنوان یکی از اعضای هیات داوران در جشنواره حاضر است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.