رزاق کریمی: «خاطراتی برای تمام فصول» باید ساخته می‌شد

کارگردان فیلم مستند تحسین شده «خاطراتی برای تمام فصول» که طی چند ماه اخیر، موفق به دریافت جوایز بهترین فیلم مستند جشنواره های سینماحقیقت، فجر و جایزه بزرگ شهید آوینی شده، معتقد است: این فیلم باید ساخته می شد! نه به خاطر شرکت در جشنواره ها، بلکه به خاطر تاثیر بسزایی که در زندگی من گذاشت، باید حتماً تولید می شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مصطفی رزاق کریمی اظهار داشت: موضوع مستند «خاطراتی برای تمام فصول» سیاسی بود، اما این مستند را جدا از بُعد سیاسی آن و فقط با در نظر گرفتن بُعد انسانی و فاجعه ای که رخ داده بود، به تصویر کشیدم. برای جوانانی که در جبهه قهرمان بودند و دچار جراحت شیمیایی شده بودند، شهر وین تبدیل به جبهه دوم برای آنها شده بود، زیرا با آرامشی که برای پروفسورهای معالج هم جای تعجب داشت، متحمل دردهای بسیاری بودند.
رزاق‏کریمی افزود: با وجود نظر برخی دوستان که معتقد بودند ساخت چنین موضوعاتی دیگر کلیشه شده است، باید بگویم که نوع ارائه فیلم مهمتر از موضوع آن است؛ من این فیلم را برای نسل جوان ساختم تا بدانند در کشورشان چه اتفاقاتی رخ داده و چه رشادت هایی صورت گرفته است.
وی که فیلمش موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند جشنواره فجر شد، خاطرنشان کرد: در جشنواره ها، علاوه بر معرفی آثار، رقابت و تجزیه و تحلیل هم در میان است. اولین فستیوال جهانی در سال 1932 در شهر ونیز برای نمایش فیلم های ایتالیایی برگزار شد و رفته رفته گسترش یافت. در سراسر جهان، جشنواره ها محفلی برای معرفی فیلمسازان، تهیه کننده ها و بهبود بخشیدن روند صنعت سینمای آن کشور است.
این مستندساز تصریح کرد: زمانی که در اتریش مستقر بودم، هر سال با این خبر که سینمای ایران فیلمی با ساختار جدیدی ارائه داده رو به رو می شدم، اما رفته رفته تنها یک کارگردان با یک فیلم در جشنواره های خارجی حضور پیدا می کرد؛ در حالیکه سینمای هر کشور سهم بسیار مهمی در معرفی کارگردانان جوان به عرصه های مختلف دارد و به این معنا امیدوارم سینمای مستند ایران هم در سراسر جهان مطرح شود.
رزاق کریمی با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره «سینماحقیقت» افزود: جشنواره فجر برای نمایش آثار مستند خوب بود، اما لازم است که برگزاری حرفه ای جشنواره سینماحقیقت توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ادامه پیدا کند؛ زیرا «سینماحقیقت» از اهمیت بیشتری نزد مستندسازان برخوردار است.
وی درباره تولید فیلم سینمایی جدیدش درباره مجروحان جنگی خاطرنشان کرد: برای تولید فیلم «آسمان خردلی» یا «آسمان سوزان» سفرهایی به اتریش داشتم و شرایط فیلمسازی برای ساخت این فیلم در آنجا فراهم است، اما در حال حاضر هیچ نهادی در ایران همکاری خود را برای ساخت این فیلم اعلام نکرده است!
رزاق کریمی افزود: امیدورام هرچه سریع تر این مشکلات برطرف شود و شرایط تولید موضوعی که بسیار اهمیت دارد، در قالب یک درام سینمایی مهیا گردد. 
این کارگردان سینما در پایان گفت: موضوع این فیلم سینمایی درباره یک ایرانی است که طی اتفاقاتی، با مجروحان جنگی در وین برخورد می کند و به واسطه این مجروحان تحولی در زندگی این جوان نقش می‌بندد. نویسنده این فیلم سینمایی فرهاد توحیدی است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها