کتاب سینمای مستند صنعتی ایران منتشر شد

کتاب «سینمای مستند صنعتی ایران» نوشته محمدسعید محصصی، با همکاری مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و جهاد دانشگاهی واحد صنعتی شریف منتشر شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این کتاب از دو بخش «شناخت فیلم مستند صنعتی» و «بررسی تاریخی/ تحلیلی سینمای مستند صنعتی ایران» تشکیل شده است. فصل اول این کتاب به تعریف کلاسیک از فیلم مستند صنعتی می پردازد و فصل دوم مروری بر نحوه پیدایش مستند صنعتی در ایران و صنعت نفت دارد.
در بخشی از مقدمه کتاب «سینمای مستند صنعتی ایران» به قلم محمد تهامی نژاد آمده است: فیلم صنعتی سرانجام آموخت که باید بر موضوع مورد توافق با صاحب کار متمرکز باشد و گرایش خود را تعیین کند. چنین فیلمی (کوتاه یا بلند) محملی برای کندو کاوهای اجتماعی و زیبایی شناختی بوده است. فیلم های کوتاه صنعتی در دوران آوانگارد با تمرکز بر تکنیک و شکل عالی ساخته می شدند و در شیوه شناسی بیل نیکولز، در رده ی مستندهای شاعرانه قرار می گیرند. این نوع فیلم در دهه های 1920 و 30 میلادی شکوه انسان دوران مدرن را بازتاب می داد و فیلم کوتاه هنری بود؛ اما جدا از این تمایلات زیبایی شناسانه، آن چه اهمیت دارد همان ذهنیت مدرن و نقد عصر مدرن است و سینمای مستند صنعتی می تواند در حد خود، در تحقق بخشیدن به آن بسیار کارساز باشد. به دلیل این نوشتن درباره ی این سینما و کارکردهایش دارای اهمیت والایی است.
گفتنی است: این کتاب در 1000 نسخه منتشر شده و با قیمت 10000 تومان، در کتابفروشی های معتبر در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها