رزاق‌کریمی: برنامه‌ریزی آثار مستند فجر باید متفاوت باشد

تهیه کننده مستند «خاطراتی برای تمام فصول» و برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: نکته مهمی که در برنامه ریزی سی و دومین دوره جشنواره فجر از آن غفلت شد، این است که برنامه ریزی برای آثار مستند باید متفاوت از فیلم های داستانی باشد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستندو تجربی، مرتضی رزاق کریمی ضمن اعلام این مطلب تصریح کرد: شاید بهتر باشد که نمایش فیلم های مستند فجر به جای اینکه برنامه ریزی چرخشی داشته باشد و در مکان های مختلفی روی پرده برود، به شکل متمرکز در یک سالن واحد و با اطلاع رسانی کافی برای مخاطبان شناخته شده به نمایش درآید؛ حتی می توان یک روز قبل از آغاز نمایش فیلم های داستانی، آثار مستند را به نمایش درآورد تا بدین صورت مخاطبان علاقمند به سینمای مستند تماشای آثار داستانی را هم از دست ندهند. 
وی افزود: وجود بخش مستند در جشنواره فجر خوب است، زیرا جشنواره ای که همزمان با سالگرد انقلاب اسلامی و با همین عنوان برگزار می شود باید بازتابی از جریان سینمای ملی باشد و یکی از مصادیق بارز سینمای ملی هم سینمای مستند است.
سرپرست معاونت فرهنگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ادامه، به برپایی جشنواره سینماحقیقت اشاره کرد و گفت: این جشنواره، جشنواره تخصصی سینمای مستند است و در آنجا فرصت جدی برای نمایش آثار اغلب مستندسازان به وجود می آید؛ اما جشنواره فجر بازتابی از کلیه تولیدات سینمای ایران طی یک سال است؛ به همین دلیل برنامه ریزی جشنواره فجر بر پایه سینمای داستانی شکل می گیرد.
رزاق کریمی یادآور شد: به عنوان یک تهیه کننده و در مدت بیست سال اخیر، نزدیک به 300 فیلم تهیه کرده ام و تعداد جوایزی که از جشنواره های داخلی دریافت کردم، به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد؛ اما هیچ گاه به نحوه داوری و عدم دریافت جایزه اعتراضی نداشتم و هرگز به خودم اجازه ندادم داوری فیلم هایی که جوایز مختلفی کسب می کنند را زیر سوال ببرم.
وی تصریح کرد: قبل از تولید مستند «خاطراتی برای تمام فصول» عضو هیات انتخاب و داوری برخی جشنواره های داخلی و بین المللی بوده ام و همیشه مراتب خوشحالی خود از جایزه گزفتن همکارانم را ابراز داشته و بعضاً افتخار داوری آثار آنها را نیز بر عهده داشته ام.
رزاق کریمی در پایان گفت: جایزه این فیلم صرفاً متعلق به من به عنوان تهیه کننده نیست، بلکه شایسته عوامل اصلی فیلم از جمله نویسنده، محقق، تدوینگر، تصویربردار و به ویژه کارگردان است. آنها تلاش کردند تا بخشی از یک حقیقت بزرگ به نام فاجعه سلاح شیمیایی را به سمع و نظر مخاطبان برسانند. اگر کنار گذاشتن چنین فیلمی فقط به معنای نادیده گرفتن تهیه کننده بود، باز هم مانند گذشته سکوت می کردم، اما گروهی که بدان اشاره کردم هم حقوقی دارند که باید مورد توجه واقع شود.
گفتنی است: مستند «خاطراتی برای تمام فصول» طی چند ماه اخیر، موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم مستند دفاع مقدس و جایزه بزرگ بهترین فیلم مستند از چهارمین دوره جایزه بزرگ شهید آوینی، جایزه بهترین فیلم بخش مستند دفاع مقدس، بخش مسابقه بین الملل و جایزه بزرگ (ویژه تهیه کننده) از هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت شده است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها