بزرگداشت «محمدرضا شریفی» برگزار شد

مراسم دهمین سالمرگ محمدرضا شریفی کارگردان و فیلمبردار شریف سینمای ایران، عصر روز چهارشنبه (9 بهمن ماه) با حضور جمع کثیری از دوستان و شاگردان این هنرمند فقید، در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در ابتدای این برنامه، شهنام صفاجو که اجرای مراسم را برعهده داشت، ضمن خوش آمدگویی به ذکر یادی از مرحوم شریفی پرداخت و از فعالیت های او در زمینه فیلمبرداری، کارگردانی و تدریس سخن گفت.
در ادامه، بهرام کلهرنیا یکی از دوستان زنده یاد شریفی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: رضا شریفی در بیش از 15 فیلم به عنوان مدیر فیلمبرداری مشغول به فعالیت بود و پدیده دهه 70 و اوایل دهه 80 به شمار می رفت.
وی افزود: او سرشار از راستی، درستی و حقیقت بود، اما شانس هایی که باید به دست می آمد تا او چند فیلم خوب بسازد، همه سوختند. او پر از شعر، ترانه، شوق عشق و معلمی ساده اما بسیار موثر بود. هنوز به رفتن او عادت نکردم، زیرا به واسطه جوهری که داشت، مرکزی را درون من ساخت که تا ابد باقی می ماند.
کلهرنیا تصریح کرد: فیلم «شکوفه های کیهانی» شریفی که امروز شاهد آن خواهیم بود، فیلمی سه اپیزودی بود، اما بعد از ساخت قسمت اول، پروژه متوقف شد!
در ادامه این نشست امیرشهاب رضویان به ذکر سخنانی پرداخت و خطاب به حضار گفت: سال 63 آپاراتچی جشنواره فجر بودم که با رضا آشنا شدم و به واسطه هیبت و بدن تنومندی که داشت، از او حساب می بردم؛ اما رفته رفته دریافتم او قلبی از طلا دارد.
وی افزود: میان من و رضا به واسطه سینما و ادبیات پیوندی عمیق شکل گرفته بود. ظهر جمعه که بدترین لحظات برای آدم های تنهاست، همیشه در انتظار تماس تلفنی او بودم و بعد از گذشت این ده سال، هنوز هم منتظر آن تلفن و آن صدا هستم.
کارگردان «سفر مردان خاکستری» همچنین گفت: رضا شریفی با اینکه فیلمبردار سینما بود اما همیشه برای ساخت آثار کوتاه پیش قدم می شد؛ در دانشکده سینما هم به دلیل نوع نگاه به سینما و روابط انسانی، از مهمترین ها بود.
وی افزود: همه ما از خاطرات مردی طناز و کودک که از هر چیز ساده ای به وجد می آمد، لبریز هستیم. به همین دلیل است که بعد از 10 سال به یاد او اینجا جمع شدیم و به تماشای فیلم رضا شریفی نشسته ایم.
سخنران پایانی این برنامه، همایون امامی بود که اظهار داشت: برگزاری مراسم بزرگداشت بهانه ای برای ابقای تفکر زیستن و اندیشه است. خیلی آدم شفاهی نیستم اما شان رضا ایجاب می کند تا به صحبت از او بنشینیم. اینکه می گویم رضا به دلیل صمیمیت نیست، بلکه به خاطر شان رفتاری است که او با دیگران داشته است.
وی افزود: در مقایسه با استادانی که مدام شاگردان را به تمسخر می گرفتند، رضا پر از صفا و صمیمیت بود. صمیمیت درباره رضا ابعاد متفاوتی دارد که سعی می کنم بدان اشاره کنم. رضا به عنوان یک انسان ارزشمند بود، آموزه های او در زمینه انسانی همه را تحت تاثیر قرار داد، او معلم اخلاق و انسانیت بود. رضا به عنوان سینماگر نیز اعم از آثار داستانی و مستند، صاحب اندیشه و مهارت بود. از رضا باید با عنوان کنش گر در عرصه سیاسی و مدیریت هم یاد کرد. او همچنین در عرصه ادبیات با فصلنامه پایاب نشان که بیش از هر کسی دغدغه هنر دارد و نگرش وی نسبت به مسائل اجماعی هم قابل تحسین بود.
لازم به ذکر است، در پایان این مراسم فیلم «شکوفه های کیهانی» ساخته محمدرضاشریفی که در سال 73 و در قالب 35 میلی متری، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده است، برای علاقه مندان به نمایش در آمد.
خانم شریفی (خواهر زنده یاد رضا شریفی)، احمد الستی، حسن دزواره، ارد عطارپور، مرتضی ندایی، فرهاد ورهرام، فرشاد فرشته حکمت، امیرشهاب رضویان، ارد زند، منوچهر مشیری، امیر لطفیان، همایون امامی، علی لقمانی، مصطفی رزاق کریمی، مرتضی شاملی، محمود یارمحمدلو، محمدحسن دامن زن، بهروز فرجی، کتایون جهانگیری، فیما امامی، رضا دریانوش، رضا رضوی، محسن خانجهانی و... از اساتید و هنرمندان حاضر در این برنامه بودند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها