آذین: فیلم‌های 100 ثانیه‌ای دمیدن روحی دوباره به سینمای کوتاه

جبار آذین، منتقد و مدرس سینما و تلویزیون حمایت از تولید فیلم های 100 ثانیه ای را در قدرتمند کردن سینمای کوتاه موثر دانست و گفت: یکی از روش های کمک به سازمان یافتن فیلم های کوتاه و این نوع سینما؛ حمایت و تبلیغ درست فیلم های 100 ثانیه ای است که به مثابه دمیدن روحی دوباره به سینمای فیلم کوتاه است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای، این منتقد سینما با بیان اینکه توجه به فیلم های 100 ثانیه ای  می تواند از طریق رسانه ملی و سایر رسانه ها صورت گیرد، یادآور شد: به هر حال استقبال فیلمسازان جوان و حرفه ای از این جشنواره گاهی بسیار بیشتر از حمایت برخی از متولیان و مسئولانی است که باید در این زمینه فعالیت کنند.
آذین برگزاری جشنواره های سینمایی را، با رعایت شرایطی، در ارتقای سینمای کشور موثر ذکر کرد و اظهار داشت: برگزاری هر جشنواره ای در ارتباط با سینما می تواند موثر و سازنده باشد به شرط اینکه نکاتی رعایت شود. اینکه جشنواره ها فقط محفلی برای بالا و پایین رفتن بیلان کاری مدیران نباشند. در واقع مرکزی برای آموزش، حمایت و هدایت فیلمسازان و معرفی و شناساندن این نوع از آثار به جامعه باشند و در این صورت است که می توان امیدوار بود جشنواره در ارتقای سینمای کشور نقش موثر داشته است.
این منتقد سینما در ادامه به ویژگی های حمایتی، هدایتی و تبلیغی جشنواره ها اشاره و خاطرنشان کرد: اما آنچه تا کنون روی داده از این نظرگاه فاصله زیادی داشته است. به ویژه اینکه گاه بعضی از این جشنواره ها بخشی هم به نام بین الملل در خود جای داده اند که متاسفانه فقط بسنده می کنند به نمایش چند فیلم کوتاه خارجی بدون حضور سازنده. تحلیل و نقد اثر هم صورت نمی گیرد و امکان آموزش چگونگی ساخت فیلم های برتر خارجی جشنواره برای فیلمسازان داخلی ایجاد نمی شود . به هر حال واضح است اگر جشنواره ای بخواهد به طور مستمر ادامه پیدا کند باید ویژگی های حمایتی، هدایتی و تبلیغی لازم را داشته باشد.
جبار آذین با اشاره به تاثیر اندک جشنواره هایی که تاکنون برگزار شده اند، به مشکل عمده ای در این زمینه اشاره کرد و عنوان داشت: تا کنون علی رغم تلاش های فیلمسازان فیلم کوتاه و جشن ها و جشنواره هایی که به شکل های مختلف استانی، کشوری و بین المللی برگزار شده به جز موارد اندک کارایی خاص و اساسی نداشته است. چرا که بزرگترین مشکل این نوع جشنواره ها این بوده که فقط در زمان مشخصی برگزار شده و شرکت کنندگان و برگزارکنندگان بعد از چند روز تماشای فیلم، با رد و بدل کردن مقادیری عناوین و جایزه، جشنواره ها را به پایان می برند و این مقوله متاسفانه تا سال بعد فراموش می شود که باید با حمایت مستمر دبیرخانه جشنواره این مشکل اصلاح شود.
گفتنی است مهلت ارسال و ثبت اثر در سایت جشنواره www.100fest.ir تا تاریخ 17 دی ماه تمدید شده است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان نهمین جشنواره 100 معرفی شدند

  برگزیدگان نهمین جشنواره 100 معرفی شدند

  برگزیدگان نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100 طی مراسمی معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» برگزیدگان جشنواره در بخش سینمای اخلاق، فیلم‌های 100 ثانیه‌ای، بخش بین‌الملل معرفی شدند. همچنین در این مراسم از نمایندگان جشنواره‌ها و موسساتی که با جشنواره همکاری داشته‌اند؛ با اهدای لوح تقدیر و تندیس قدردانی شد.
 • نشست هیات داوران نهمین جشنواره 100 ثانیه‌ای برگزار شد

  نشست هیات داوران نهمین جشنواره 100 ثانیه‌ای برگزار شد

  نشست تخصصی هیات داوران با فیلمسازان پنجشنبه هشتم اسفندماه طبق زمان بندی اعلام شده، در سالن شهر قصه پردیس سینمایی آزادی با حضور محمدمهدی طباطبایی نژاد، دبیر هنری جشنواره، سهیل جهان بیگلری، رئیس سازمان توسعه سینمایی سوره، هادی مقدم دوست، نویسنده و کارگردان و امیرمحمد دهستانی کارگردان انیمیشن برگزار شد.
 • ورک‌شاپ «وحید واحد» در جشنواره 100 برگزار شد

  ورک‌شاپ «وحید واحد» در جشنواره 100 برگزار شد

  وحید واحد مدیر موسسه سینه وست استرالیا در نخستین روز برگزاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای حوزه هنری در سینما آزادی در نشست تخصصی «ارائه، توسعه و تولید» از شرایط حضور فیلمسازان آثار كوتاه در عرصه های جهانی گفت.
 • تماشاگران از جشنواره 100 ثانیه‌ای استقبال کردند

  تماشاگران از جشنواره 100 ثانیه‌ای استقبال کردند

  پخش نخست از نمایش آثار نهمین جشنواره فیلم های 100 ثانیه ای با حضور پرشور شركت كنندگان و علاقه مندان به سینما در پردیس سینمای آزادی آغاز شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در نخستین روز از نمایش آثار نهمین جشنواره فیلم های 100 ثانیه‌ای ساعت 14 امروز 7 اسفندماه، آثار راه یافته در بخش مسابقه ملی در سالن شهر هنر پردیس آزادی اكران شد.
 • نهمین جشنواره فیلم 100 افتتاح شد

  نهمین جشنواره فیلم 100 افتتاح شد

  نهمین جشنواره فیلم 100 افتتاح و نمایش فیلم‌ها در پردیس سینمای آزادی آغاز شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» 94 اثر به بخش مسابقه‌ ملی و 106 اثر به بخش غیررقابتی جشنواره راه پیدا كرده‌اند. بخش سینمای ملی سه سئانس A، B، C در سه نوبت در پردیس سینمای آزادی اكران می شود و آثار در بخش غیررقابتی نیز در سه سئانس D، E، F اكران خواهد شد.
آخرین خبرها