عکس از: مجید نیک نفس

محمد خاتمی مستند ماندلا را در جشنواره «سینماحقیقت» دید

سید محمد خاتمی رییس‌جمهور پیشین کشورمان برای تماشای مستند نقشه صلح درباره نلسون ماندلا به جشنواره «سینماحقیقت» آمد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مستند نقشه صلح ساخته مشترک کارلوس آگولو، مندی یاکوبسن برای نخستین‌بار پس از مرگ ماندلا در سینماحقیقت روی پرده رفت.
کارلوس آگولو یکی از کارگردان‌های این مستند که در جشنواره حضور دارد پیش از نمایش فیلم گفت: این نخستین نمایش نقشه صلح پس از مرگ ماندلا است و خوشحالم در این نمایش یکی از دوستان ماندلا حضور دارد. او از سیدمحمد خاتمی دعوت کرد که برای حضار سخنرانی کند. خاتمی گفت: خشونت به جنگ می‌انجامد و جنگ و نفرت و کینه‌توزی را پدید می‌آورد یا آن را افزایش می‌دهد. خشم، نفرت و کینه‌توزی زندگی انسان‌ها را نابود می‌کند.
وی در ادامه گفت: ماندلا نشان داد که می‌توان جنگید ولی مهربان بود. او برای مهربانی جنگید. او جنگید تا مردمی که تحت زشت‌ترین ستم یعنی تبعیض نژادی بودند، آزاد شوند و آزاد زندگی کنند.
او برای آزادی جنگید و نزدیک به 30 سال از عمر خود را در زندان گذراند.
سیدمحمد خاتمی ادامه داد: او جنگید تا جنگ نباشد و جنگید تا ستم و تبعیض نباشد و جنگید تا انسان بر سرنوشت خود حاکم شود. او یک انقلابی بود که انقلاب و جنگ او، به حاکمیت مردم بر سرنوشت خود انجامید.
وی در پایان گفت: او راهی را طی کرد که پیش از او گاندی بزرگ آن را طی کرد و پیش از همه آنها پیامبر اسلام(ص) آن راه را طی کرده بود. پیامبر اسلام(ص) در فتح مکه و در اوج قدرت، به جای کینه‌توزی، همه را آزاد کرد و برای همه زندگی را خواست.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت طی مراسمی در تالار وحدت معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» برگزیدگان این جشنواره در بخش‌های مختلف معرفی شدند. ضمن اینکه نشان فیروزه سینماحقیقت به پاس یک عمر فعالیت هنری به ناصر تقوایی و سید حسن بنی‌هاشمی اهدا شد.
 • کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  از امروز (سه شنبه 26 آذرماه) و بدنبال تفاهمنامه ستاد برگزاری هفتمین دوره جشنواره سینماحقیقت با مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند (آبادان و خرمشهر)، منتخبی از فیلم های جشنواره سینماحقیقت در شهر آبادان به نمایش درخواهد آمد.
 • نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  اسامی نامزدهای دریافت جایزه از هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران جشنواره نامزدهای دریافت جایزه را در بخش‌های مختلف معرفی کردند.
 • مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  چهارمین روز جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، با حضور تعداد زیادی از مهمانان خارجی حاضر در سینما فلسطین رنگ‌وبوی دیگری به خود گرفت. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش، مهمان‌های ‌خارجی جشنواره با حضور در سینما فلسطین فیلم‌ها را می‌بینند و نظراتشان را در خصوص آنها بیان می‌کنند.
 • رزا راگازی: مستندسازان ایرانی بسیار نوگرا هستند

  رزا راگازی: مستندسازان ایرانی بسیار نوگرا هستند

  رزلا راگازی مستندساز و مردم‌شناس ایتالیایی به عنوان داور در «سینما حقیقت» حضور دارد. وی در گفت‌وگو با «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: حس می‌کنم مستندسازان ایرانی می‌خواهند نشان بدهند که آن تلقی که از ایران به واسطه رسانه‌ها وجود دارد؛ چقدر کلیشه‌ای است و سعی دارند فرهنگ ایران را به تصویر بکشند.
آخرین خبرها