رزا راگازی: مستندسازان ایرانی بسیار نوگرا هستند

رزلا راگازی مستندساز و مردم‌شناس ایتالیایی به عنوان داور بخش بین‌الملل در جشنواره «سینما حقیقت» حضور دارد.
وی در گفت‌وگو با «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: مستندسازان ایرانی انرژی زیادی دارند و سعی می‌کنند به عنوان یک هنرمند واقعیت خودشان را به تصویر بکشند.
راگازی ادامه داد: حس می‌کنم مستندسازان ایرانی می‌خواهند نشان بدهند که آن تلقی که از ایران به واسطه رسانه‌ها وجود دارد؛ چقدر کلیشه‌ای است و سعی دارند فرهنگ ایران را به تصویر بکشند.
داور جشنواره سینماحقیقت اظهار داشت: من با سینمای بلند داستانی ایران آشنا بودم. اما هنوز به اندازه کافی مستندهایی از ایران ندیده‌ام. اما با همین تعداد آثاری که دیدم احساسم این است که سینمای مستند ایران وضعیت خوبی دارد. مستندسازان ایرانی بسیار نوگرا هستند.
وی ادامه داد: به عنوان یک اروپایی الان می‌توانم بگویم ما خیلی می‌توانیم از شما یاد بگیریم. مستندسازان ایرانی هر گاه که فوریتی بوده؛ آن را ابراز کرده‌اند. در واقع می‌توانم بگویم آنها زبان جدیدی از هنر را ابداع کرده‌اند.
رزلا راگازی افزود: البته احساس می‌کنم آنها برای توسعه فعالیت‌شان به سرمایه‌گذار بیشتر و پول بیشتر احتیاج دارند. به اعتقاد من سرمایه‌گذاران همان‌طور که برای یک فیلم بلند سینمایی سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ باید از فیلم‌های مستند هم حمایت کنند. البته منظورم مستندهای تلویزیونی نیست. تا جایی که روندی شکل بگیرید که می‌توانم به آن بگویم سینمای خالص و نه مستندهای تلویزیونی.
رزلا راگازی که استادیار مهمان انسان‌شناسی رسانه و موزه شناسی است؛ در کارنامه کاری‌اش تجربه ساخت 8 مستند هم دارد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت طی مراسمی در تالار وحدت معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» برگزیدگان این جشنواره در بخش‌های مختلف معرفی شدند. ضمن اینکه نشان فیروزه سینماحقیقت به پاس یک عمر فعالیت هنری به ناصر تقوایی و سید حسن بنی‌هاشمی اهدا شد.
 • کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  از امروز (سه شنبه 26 آذرماه) و بدنبال تفاهمنامه ستاد برگزاری هفتمین دوره جشنواره سینماحقیقت با مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند (آبادان و خرمشهر)، منتخبی از فیلم های جشنواره سینماحقیقت در شهر آبادان به نمایش درخواهد آمد.
 • نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  اسامی نامزدهای دریافت جایزه از هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران جشنواره نامزدهای دریافت جایزه را در بخش‌های مختلف معرفی کردند.
 • محمد خاتمی مستند ماندلا را در جشنواره «سینماحقیقت» دید

  محمد خاتمی مستند ماندلا را در جشنواره «سینماحقیقت» دید

  سیدمحمد خاتمی رییس‌جمهور پیشین کشورمان برای تماشای مستند نقشه صلح درباره نلسون ماندلا به جشنواره «سینماحقیقت» آمد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مستند نقشه صلح ساخته مشترک کارلوس آگولو، مندی یاکوبسن برای نخستین‌بار پس از مرگ ماندلا با حضور سیدمحمدخاتمی در سینماحقیقت روی پرده رفت.
 • مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  چهارمین روز جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، با حضور تعداد زیادی از مهمانان خارجی حاضر در سینما فلسطین رنگ‌وبوی دیگری به خود گرفت. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش، مهمان‌های ‌خارجی جشنواره با حضور در سینما فلسطین فیلم‌ها را می‌بینند و نظراتشان را در خصوص آنها بیان می‌کنند.
آخرین خبرها