میراث مشترک و همکاری‌های سینمایی ایران و تاجیکستان

صبح پنج شنبه (21 آذرماه) و در سومین روز از برگزاری هفتمین دوره جشنواره سینماحقیقت، خسرو سینایی، مرتضی ندایی، ناصرسعیداف (مدیر تاجیک فیلم) و صفر حقداداف (مدیر جشنواره دیدار) با حضور در سینما فلسطین، به گفتگو با سیدمحمدمهدی طباطبائی نژاد (مدیر جشنواره سینماحقیقت) پیرامون تعامل سینمای ایران و تاجیکستان پرداختند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مرتضی ندایی در ابتدای این جلسه گفت: متاسفانه امروزه همکاری های زیادی با کشورهای روسیه، بلژیک و... صورت می گیرد، در حالیکه تاجیکستان هم از نظر فضای اجتماعی امن تر و هم دارای لوکیشن های بسیار زیباتر است؛ طبیعتی که بسیار نزدیک به کشور افغانستان است. 
وی افزود: امکاناتی خوبی که ناصر سعیداف برای ساخت فیلم در تاجیکستان فراهم کرده اند به حدی استاندارد است که هر شخصی با ورود به آن مکان، با دوربین های پیشرفته ای رو به رو شده و می تواند به راحتی و با استفاده از امکانات کامل فیلم بسازد.
ندایی تاکید کرد: زمانی که فردی وارد تاجیکستان می شود با فاصله گیری از فضای شهری، وارد ایران 70 سال پیش می گردد و با عبدالقاسم لاهوتی که در زنده نگه داشتن زبان فارسی اقدامات قابل قبولی انجام داده روبه رو می شود.
در ادامه این جلسه خسرو سینایی گفت: مشکل اساسی که گریبان گیر منطقه شده، عدم شناخت از تاریخ و فرهنگ است. اگر این شناخت کامل شود قطعا ملت ها می توانند به وسیله زبان سینمایی به یکدیگر کمک کنند.
وی افزود: سینما وسیله ای برای بیان اهداف است و باید هر شخصی تمام تلاش خود را انجام دهد تا همکاری های لازم صورت گیرد.
سینایی همچنین گفت: متاسفانه با وجود اینکه تمامی اخبار و رویدادها را رصد می کنم اگر از من سوالی درباره سینمای تاجیکستان بپرسند، برای آن جوابی ندارم، در حالیکه با گسترش روابط دو کشور و همکاری از طریق سینما می توانیم این تاریخ را پیوند دهیم.  زیرا در نقطه ای از دنیا زندگی می کنیم که چند سال آینده شکوفا خواهد شد، به شرطی که یکدیگر را بشناسیم.
گفتنی است: هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت با شعار «حقیقت بهترین راهنماست»، تا روز 26 آذرماه 1392 در سینما فلسطین و سینما سپیده برپا خواهد بود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت طی مراسمی در تالار وحدت معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» برگزیدگان این جشنواره در بخش‌های مختلف معرفی شدند. ضمن اینکه نشان فیروزه سینماحقیقت به پاس یک عمر فعالیت هنری به ناصر تقوایی و سید حسن بنی‌هاشمی اهدا شد.
 • کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  از امروز (سه شنبه 26 آذرماه) و بدنبال تفاهمنامه ستاد برگزاری هفتمین دوره جشنواره سینماحقیقت با مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند (آبادان و خرمشهر)، منتخبی از فیلم های جشنواره سینماحقیقت در شهر آبادان به نمایش درخواهد آمد.
 • نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  اسامی نامزدهای دریافت جایزه از هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران جشنواره نامزدهای دریافت جایزه را در بخش‌های مختلف معرفی کردند.
 • محمد خاتمی مستند ماندلا را در جشنواره «سینماحقیقت» دید

  محمد خاتمی مستند ماندلا را در جشنواره «سینماحقیقت» دید

  سیدمحمد خاتمی رییس‌جمهور پیشین کشورمان برای تماشای مستند نقشه صلح درباره نلسون ماندلا به جشنواره «سینماحقیقت» آمد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مستند نقشه صلح ساخته مشترک کارلوس آگولو، مندی یاکوبسن برای نخستین‌بار پس از مرگ ماندلا با حضور سیدمحمدخاتمی در سینماحقیقت روی پرده رفت.
 • مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  چهارمین روز جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، با حضور تعداد زیادی از مهمانان خارجی حاضر در سینما فلسطین رنگ‌وبوی دیگری به خود گرفت. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش، مهمان‌های ‌خارجی جشنواره با حضور در سینما فلسطین فیلم‌ها را می‌بینند و نظراتشان را در خصوص آنها بیان می‌کنند.
آخرین خبرها