رونمایی از کتاب «سینمای تجربی» در جشنواره سینماحقیقت

در حاشیه روز نخست برگزاری جشنواره سينماحقیقت، مراسم رونمایی از کتاب «سینمای تجربی» با حضور حمید دهقانپور استاد دانشگاه هنر و محمدرضا باباگلی منتقد سینما برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت، جلسه با صحبت‌های مجری و ابلاغ پیام حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی کشور آغاز شد و در ادامه، دهقانپور توضیح داد: آذر سال گذشته، سمینار سینمای تجربی در جزیره ابوموسی برگزار شد و کارشناسانی که با سینمای تجربی آشنایی داشتند، دعوت شدند تا در آن شرکت کنند. به محض حضور این افراد در جزیره و تشکیل کمیته های مختلف، بحث‌های کارشناسی شروع شد و در دو نوبت صبح و عصر، به مدت حدود 8 ساعت در روز، بحث‌های کارشناسی مختلف صورت گرفت و حالا ماحصل تمام صحبت‌ها تبدیل به یک کتابی شده که در جلسه رونمایی از آن هستیم!
پس از دهقانپور، محمدرضا باباگلی منتقد سینما هم گفت: سینمای تجربی به معنای تجربه اندوختن و تمرین کردن نیست. قرار نیست که در این سینما، فیلمساز تازه فیلم ساختن را امتحان و کسب تجربه کند. وی در ادامه صحبت های خود، به نقد این کتاب پرداخت.
در انتهای این برنامه، جهانگیر الماسی که در این جلسه حضور داشت، وجود چنین فضاهایی که می توان در آنها پیرامون سینما و بویژه سینمای تجربی بحث و تبادل نظر کرد را به فال نیک گرفت و گفت که مطرح شدن چنین نقدهایی برای یک جلسه رونمایی از یک کتاب زیاد است! 
وی از کارشناس این شست سؤال کرد که چرا سمینار سینمای تجربی در ابوموسی برگزار شد؟ و دهقانپور توضیح داد: این سمینار نیاز داشت تا در جایی برگزار شود که مهجور است و مانند خود سینمای تجربی کم دیده شده است و ابوموسی از این حیث انتخاب خوبی بوده است.
این مراسم با اهدای کتاب «سینمای تجربی» به حاضرین در سالن به پایان رسید.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت طی مراسمی در تالار وحدت معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» برگزیدگان این جشنواره در بخش‌های مختلف معرفی شدند. ضمن اینکه نشان فیروزه سینماحقیقت به پاس یک عمر فعالیت هنری به ناصر تقوایی و سید حسن بنی‌هاشمی اهدا شد.
 • کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  از امروز (سه شنبه 26 آذرماه) و بدنبال تفاهمنامه ستاد برگزاری هفتمین دوره جشنواره سینماحقیقت با مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند (آبادان و خرمشهر)، منتخبی از فیلم های جشنواره سینماحقیقت در شهر آبادان به نمایش درخواهد آمد.
 • نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  اسامی نامزدهای دریافت جایزه از هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران جشنواره نامزدهای دریافت جایزه را در بخش‌های مختلف معرفی کردند.
 • محمد خاتمی مستند ماندلا را در جشنواره «سینماحقیقت» دید

  محمد خاتمی مستند ماندلا را در جشنواره «سینماحقیقت» دید

  سیدمحمد خاتمی رییس‌جمهور پیشین کشورمان برای تماشای مستند نقشه صلح درباره نلسون ماندلا به جشنواره «سینماحقیقت» آمد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مستند نقشه صلح ساخته مشترک کارلوس آگولو، مندی یاکوبسن برای نخستین‌بار پس از مرگ ماندلا با حضور سیدمحمدخاتمی در سینماحقیقت روی پرده رفت.
 • مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  چهارمین روز جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، با حضور تعداد زیادی از مهمانان خارجی حاضر در سینما فلسطین رنگ‌وبوی دیگری به خود گرفت. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش، مهمان‌های ‌خارجی جشنواره با حضور در سینما فلسطین فیلم‌ها را می‌بینند و نظراتشان را در خصوص آنها بیان می‌کنند.
آخرین خبرها