محمد آفریده: سینمای مستند، سینمای انسان‌های آگاه و صبور

محمد آفریده یکی از داوران جشنواره بین المللی سینماحقیقت و تهیه کننده سینما اعتقاد دارد که سینمای مستند، سینمای انسان های آگاه و صبور است که غم و درد بشری را بازگو می کند و با کسی هم تعارف ندارد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» وی در گفتگو با ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت تصریح کرد: انسان به میزان معرفتی که در این عالم پیدا می کند، مسئول است و خداوند عالم نیز انسان را به میزان همین مسئولیتش در ترازوی عمل می آزماید. این معرفت همان حقیقتی است که گوهر یگانه آفرینش نام گرفته است. حقیقت هم برای خیلی ها که قصد دارند آن را کتمان کنند تلخ و برای خیلی ها که می خواهند آن را آشکار کنند شیرین است. سینماحقیقت هم می تواند با تلاش و ریاضت فیلمساز و صبوری مخاطبان، گوشه ای از حقیقت را در آینه تصویر خود به نمایش بگذارد.
آفریده افزود: این سینما برای آدم های کم حوصله نیست؛ این سینما، سینمای انسان های صبور و آگاه است. این سینما غم، درد و رنج بشری را بازگو می کند و با کسی تعارف ندارد. این سینما همچون امر به معروف و نهی از منکر می تواند احیاگر جامعه باشد. این سینما انسان را به فکر وامی دارد، آگاهی بخش است، تذکر می دهد، متنبه می کند و انسان غافل را به حقایق فراموش شده عالم متذکر می شود.
مدیر سه دوره جشنواره سینماحقیقت به ذکر بیاناتی از حضرت علی (ع) پرداخت و گفت: «با فراوانی حقیقت، شکیبایی فراوان می گردد». جذابیت سینمای مستند در موضوعی است که فیلمساز در کشف و شهود خود به آن می رسد. سینمای مستند حقایقی را بازگو می کند و اصلا نباید آن را در مقایسه با سینمای داستانی قرار دهیم، زیرا جنس این سینما از سینمای داستانی متفاوت است. به عقیده من هر چه قدر این سینما بی پیرایه تر، اصیل تر و ناب تر باشد، جذاب تر خواهد بود.
آفریده در پایان افزود: فیلمساز سینمای مستند باید اهل تلاش و ریاضت باشد، او باید ناز واقعیت را بکشد تا به حقایق موضوع پی ببرد. در این صورت فیلمش به یک فیلم ناب و تاثیر گذار تبدیل می شود.
گفتنی است: هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت تا روز 26 آذرماه 1392 در سینما فلسطین و سینما سپیده برپا خواهد بود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت طی مراسمی در تالار وحدت معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» برگزیدگان این جشنواره در بخش‌های مختلف معرفی شدند. ضمن اینکه نشان فیروزه سینماحقیقت به پاس یک عمر فعالیت هنری به ناصر تقوایی و سید حسن بنی‌هاشمی اهدا شد.
 • کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  از امروز (سه شنبه 26 آذرماه) و بدنبال تفاهمنامه ستاد برگزاری هفتمین دوره جشنواره سینماحقیقت با مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند (آبادان و خرمشهر)، منتخبی از فیلم های جشنواره سینماحقیقت در شهر آبادان به نمایش درخواهد آمد.
 • نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  اسامی نامزدهای دریافت جایزه از هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران جشنواره نامزدهای دریافت جایزه را در بخش‌های مختلف معرفی کردند.
 • محمد خاتمی مستند ماندلا را در جشنواره «سینماحقیقت» دید

  محمد خاتمی مستند ماندلا را در جشنواره «سینماحقیقت» دید

  سیدمحمد خاتمی رییس‌جمهور پیشین کشورمان برای تماشای مستند نقشه صلح درباره نلسون ماندلا به جشنواره «سینماحقیقت» آمد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مستند نقشه صلح ساخته مشترک کارلوس آگولو، مندی یاکوبسن برای نخستین‌بار پس از مرگ ماندلا با حضور سیدمحمدخاتمی در سینماحقیقت روی پرده رفت.
 • مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  چهارمین روز جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، با حضور تعداد زیادی از مهمانان خارجی حاضر در سینما فلسطین رنگ‌وبوی دیگری به خود گرفت. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش، مهمان‌های ‌خارجی جشنواره با حضور در سینما فلسطین فیلم‌ها را می‌بینند و نظراتشان را در خصوص آنها بیان می‌کنند.
آخرین خبرها