پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره سینماحقیقت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به هفتمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت اظهار داشت: سینمای مستند به اعتبار وجه‌تسمیه خود، آیینه‌دار واقعیت است؛ اما اعتبار و اعتلای آن در رسیدن به جوهر حقیقت تجلی می‌یابد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت، متن کامل پیام جناب آقای علـــــی جنتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جست‌وجوی انسان در پی حقیقت، جست‌وجویی به بلندای تاریخ آدمی است. نزول وحی و ظهور پیامبران الهی، چراغی است تا این جست‌وجو را به حقیقت متصل كند و كژراهه‌ و بیراهه‌ را از صراط مستقیم باز شناساند.
سینمای مستند پرسش‌گر است و پرسش در شكل متعهدانه خود، آستانه یافتن حقیقت است. رسیدن به كیمیای حقیقت، جز به جست‌وجوی مستمر میان شن‌ریزه‌های واقعیت ممكن نیست. واقعیت و حقیقت اگر چه به ظاهر مجاورند لیكن حركت از واقعیت به سوی حقیقت، جوهر آرزو و آرمان اهل ایمان است.
سینمای مستند به اعتبار وجه‌تسمیه خود، آیینه‌دار واقعیت است؛ اما اعتبار و اعتلای آن در رسیدن به جوهر حقیقت تجلی می‌یابد. این نگاه جستجوگر در بیان تلخی‌ها و ناكامی‌ها و نمایش سیاهی‌ها نیز به جست‌وجوی روشنای حقیقت می‌كوشد. مستنــدساز متعهد در میان خرده زغال‌های واقعیت، الماس حقیقت را جست‌و‌جو می‌كند و پیوند سینمای مستند با حقیقت‌جویی و حق‌گرایی، لباسی ممتاز و متمایز را براندام این گونه‌ی سینمایی پوشانیده است.
آفرینش هنری با اتكاء به تاریخ و مواریث فرهنگی و بهره‌مندی از دستاوردهای معاصر بشری، یكی از مهمترین عناصر حفظ هویت ملی جوامع است. رویكردی كه در جهان امروز سهم عمده‌یی از آن را سینمای مستند برعهده دارد.
پیشینه‌ی غنی و شكوهمند فرهنگ ایرانی- اسلامی و اعتنا به این یگانگی فرهنگی، می‌تواند تكیه‌گاهی محکم برای سینمای مستند ایران باشد. مستندساز ایرانی در جهان گریزان و شتابناك امروز با تكیه بر این هویت استوار، عطر و طعمی دیگرگونه را به آثار سینمای مستند ایران داده است.
هفتمیــن دوره جشنواره بین‌المللی فیلـــم مستند ایـــران «سینما حقیقت» بـــــه فـرمایش امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام مزین است كه «حقیقت بهترین راهنما است». به این كلام مقدس تبرك می‌جویم و با امید به راهی روشن و هموار، از خداوند متعال برای همه هنرمندان، مستندسازان و دست‌اندركاران این رویداد ارزشمند توفیق، شادكامی و بهروزی مسألت دارم.                                                                        
علی جنتی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

گفتنی است: هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت تا روز 26 آذرماه 1392 در سینما فلسطین و سینما سپیده برپا خواهد بود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره‌ «سینماحقیقت» معرفی شدند

  برگزیدگان هفتمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت طی مراسمی در تالار وحدت معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» برگزیدگان این جشنواره در بخش‌های مختلف معرفی شدند. ضمن اینکه نشان فیروزه سینماحقیقت به پاس یک عمر فعالیت هنری به ناصر تقوایی و سید حسن بنی‌هاشمی اهدا شد.
 • کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  کاروان جشنواره «سینماحقیقت» به آبادان می‌رود

  از امروز (سه شنبه 26 آذرماه) و بدنبال تفاهمنامه ستاد برگزاری هفتمین دوره جشنواره سینماحقیقت با مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند (آبادان و خرمشهر)، منتخبی از فیلم های جشنواره سینماحقیقت در شهر آبادان به نمایش درخواهد آمد.
 • نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  نامزدهای جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد

  اسامی نامزدهای دریافت جایزه از هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران جشنواره نامزدهای دریافت جایزه را در بخش‌های مختلف معرفی کردند.
 • محمد خاتمی مستند ماندلا را در جشنواره «سینماحقیقت» دید

  محمد خاتمی مستند ماندلا را در جشنواره «سینماحقیقت» دید

  سیدمحمد خاتمی رییس‌جمهور پیشین کشورمان برای تماشای مستند نقشه صلح درباره نلسون ماندلا به جشنواره «سینماحقیقت» آمد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مستند نقشه صلح ساخته مشترک کارلوس آگولو، مندی یاکوبسن برای نخستین‌بار پس از مرگ ماندلا با حضور سیدمحمدخاتمی در سینماحقیقت روی پرده رفت.
 • مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  مستند ایرانی قلب تماشاگران را نشانه می‌رود

  چهارمین روز جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، با حضور تعداد زیادی از مهمانان خارجی حاضر در سینما فلسطین رنگ‌وبوی دیگری به خود گرفت. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش، مهمان‌های ‌خارجی جشنواره با حضور در سینما فلسطین فیلم‌ها را می‌بینند و نظراتشان را در خصوص آنها بیان می‌کنند.
آخرین خبرها