نگاهی به مستند «قلب باز» به بهانه نمایش در سینماحقیقت

«پایگاه خبری فیلم کوتاه»: مستند قلب باز ساخته کیف دیویسون که سال گذشته نامزد جایزه اسکار بود، داستان هشت کودک اهل روآندا است که خانواده‌های خود را ترک می‌کنند تا سفر مرگ و زندگی را تجربه کنند. آنها دچار یک بیماری قلبی مهلک شده‌اند که بر اثر عفونت گلو به وجود آمده، اما قابل درمان است. آنها به سودان می‌روند تا تحت عمل جراحی قرار گیرند.
کیف دیویدسون در این مستند نفس‌گیر نشان می‌دهد که چگونه دکتر امانوئل که تنها متخصص قلب در دولت روآنداست، سعی می‌کند بیمارانش را نجات دهد و از آن سو دکتر جینو جراح قلب ارشد حاضر در مرکز پزشکی سلام در سودان چگونه می‌کوشد بیمارستانش را نجات دهد؛ تنها مرکز دولتی که در آفریقای مرکزی می‌تواند جراحی قلب باز کند و میلیون‌ها تن در قاره سیاه به آن احتیاج دارند.
حدود 18 میلیون نفر در آفریقا دچار نارسایی قلبی هستند که تنها با جراحی به زندگی بازخواهند گشت. از این تعداد دو سوم کودک‌اند. نارسایی قلبی سالانه 300 هزار نفر را در آفریقا می‌کشد.

جوایز و موفقیت‌ها:
- نامزد جایزه اسکار در رشته مستند کوتاه در سال 2013
- برنده جایزه تماشاگران جشنواره فیلم کوتاه اسپن آمریکا
- برنده جایزه بهترین مستند کوتاه در جشنواره بولدر آمریکا
- نامزد جایزه بهترین مستند کوتاه در جوایز سالانه اتحادیه سینمای مستند آمریکا
- برنده جایزه هیات داوران در جشنواره نیوپورت

درباره کارگردان:
کیف دیویدسون متولد سال 1970 در نیویورک است. او به عنوان فیلمساز و تدوین‌گر فعالیت می‌کند. او از اواخر دهه 1990 فیلمسازی را آغاز کرد و بیشتر به عنوان مستند ساز شناخته می‌شود.
معدنچی شیطان (2005) و کاسیم ملقب به رویا (2008) مهم‌ترین فیلم‌های او هستند. او پیش از موفقیت مستند قلب باز در جشنواره‌های آمستردام و شیکاگو موفق به دریافت جایزه شده است.

قلب باز در هفتمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت» که 19 تا 26 آذر در تهران برگزار می‌شود؛ به نمایش درمی‌آید.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها