نگاهی به مستند «نقشه صلح» به بهانه نمایش در سینماحقیقت

داستان یک پیروزی

نقشه صلح مستند 84 دقیقه‌ای ساخته مشترک کارلوس آگولو، مندی یاکوبسن؛  داستانی بازگو نشده در ورای تاریخ را روایت می‌کند. چگونه تلاش‌های گروه‌ها و افراد مختلف برای پایان دادن به رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی و آزاد شدن نلسون ماندلا از زندان به نتیجه رسید. در مرکز ماجرا تاجری فرانسوی مرموز به نام ژان‌ایو الیویه ملقب به آقای ژاک قرار دارد که امکانات لازم را برای آزاد شدن ماندلا از زندان فراهم کرد. در واقع نقشه صلحی که این مستند آن را بررسی می‌کند، همین آزادی ماندلاست. برای اولین بار سیاستمداران، دیپلمات‌ها، جاسوسان و مبارزان ضد آپارتاید فاش می‌کنند که چگونه با کمک یکدیگر به دوران نژاد پرستی در آفریقای جنوبی پایان دادند.
وینی ماندلا همسر نلسون و تابو امبکی رهبر حزب ANC در مستند نقشه صلح خاطرات آن سال‌ها را روایت می‌کنند. آقای ژاک در ظاهر یک تاجر، اما در واقع یک جاسوس و واسطه برای فراهم کردن آزادی ماندلا بوده است. اما برای وینی ماندلا و دیگر مبارزان آفریقایی او دوستی قابل اعتماد و مردی جسور با نگاهی درست به آینده به شمار می‌آمده است.
آقای ژاک در خاطراتش می‌گوید: «در سال 1981، ورود به آفریقای جنوبی مثل بازدید از سیاره‌ای دیگر بود. من در عجب بودم که سفیدپوستان حاکم چگونه نمی‌فهمند که برای تغییر این وضعیت باید خود را تغییر دهند و کشور را با سیاهان تقسیم کنند. سفیدها به سمت سقوط می‌رفتند.»
نقشه صلح یک تریلر نفس‌گیر است که تصویری دیده نشده و روایتی بازگو نشده از پیروزی یک ملت علیه ظلم و نژاد پرستی را با جزئیات دقیق ارائه می‌کند.

جوایز
- برنده جایزه بهترین مستند از جشنواره فیلم گالوی
- برنده جایزه بنیاد برزولارا از جشنواره همپستون
- برنده جوایز تماشاگران و هیات داوری بین‌الملل به عنوان بهترین مستند از جشنواره فیلم سائو پائولو
این فیلم در جشنواره‌ها خیخون، اسلو و شفید نامزد دریافت جایزه بوده است.

درباره سازندگان
کارلوس آگولو: متولد 1974 در مادرید. او به عنوان تدوینگر و فیلمساز فعالیت می‌کند. پیش از ساخت اولین فیلم بلندش،‌ بیش از ده فیلم کوتاه ساخته و در سال 2011 هم کارگردانی چهار اپیزود از سریال Crematorium را بر عهده داشته است. او در سال 2010 فیلم بلند داستانی فرنادا را کارگردانی کرد و نقشه صلح تا به حال مهم‌ترین اثر کارنامه اوست.
مندی یاکوبسن: روزنامه‌نگار، فیلمساز و برنامه‌ساز تحسین شده آمریکایی برای مستند احضار ارواح درباره وضعیت زنان در جریان جنگ بوسنی دو جایزه امی به دست آورده است. او به عنوان روزنامه‌نگار و تهیه‌کننده در آمریکا، برزیل، بوسنی، روآندا، کوبا و آفریقای جنوبی فعالیت کرده و کارهایش از شبکه‌های تلویزیونی مشهور مانند سی‌بی‌اس، پی‌بی‌اس و آرته به نمایش درآمده است. او علاوه بر کارگردانی مشترک نقشه صلح تهیه‌کننده این مستند نیز هست. او کمپانی ایندلیبل مدیا را نیز تاسیس کرده که در زمینه تولید و عرضه آثار سینمایی آفریقایی فعالیت می‌کند.

نقشه صلح در هفتمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت» که 19 تا 26 آذر در تهران برگزار می‌شود؛ به نمایش درمی‌آید.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها