برگزیده جایزه آوینی: داکیودرام یک ژانر خاص سینمای مستند است

محمدحسین مهدویان کارگردان مستند «آخرین روزهای زمستان» که فیلمش موفق به دریافت چهار جایزه بهترین فیلم بخش دفاع مقدس، بهترین تدوین، بهترین فیلمبرداری و جایزه ویژه هیات داوران چهارمین دوره جایزه بزرگ شهید آوینی شد، فیلمش را یک درام مستند دانست و افزود: این برای اولین بار است که یک مستند بازسازی در قالب داکیودرام در ایران ساخته شده است؛ داکیودرام یک ژانر خاص سینمای مستند است که در ایران کمتر بدان پرداخته شده و به تازگی مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مهدویان تصریح کرد: این فیلم مستند که درباره زندگی شهید حسن باقری است را از اساس، یک پروژه کاملا جدی تعریف کردیم تا با یک برنامه ریزی دقیق همراه با تحقیق و پژوهش چند ماهه، ساختار یک فیلمنامه خوب شکل بگیرد. در مرحله ساخت هم با الهام از فیلم های جنگی دهه 50 تصویر روی نگاتیوهای کهنه 20 یا 30 سال گذشته به وسیله دوربین 16 میلی متری ثبت شده است؛ به همین دلیل در چینش میزانسن ها و موقعیت های نمایشی فیلم سعی کردیم با الهام از میزانسن های زمان جنگ، یک بازآفرینی از فضای حاکم بر فیلم های مستند داشته باشیم.
وی افزود: نتیجه توجه به جزئیات این است که افراد حرفه ای هم تفاوت میان بازسازی که تیم تولید انجام داده و تصاویر آرشیوی که از گذشته وجود داشته را متوجه نمی شوند.
مهدویان در ادامه، به برگزاری چهارمین دوره جایزه بزرگ شهید آوینی اشاره کرد و گفت: برگزاری این دوره جایزه بزرگ شهید آوینی خوب بود، هرچند که هیچ دوره ای نمی تواند به اندازه دوره اول جدی گرفته شود!
وی افزود: در دوره اول جایزه ها واقعا بزرگ بود و به یاد دارم که 10 فیلم معرفی شدند و جوایز واقعا بزرگی به آن فیلم ها تعلق گرفت که فضای حاکم بر جشنواره های مستند را تغییر داد.
نکته دیگر هم تبلیغات بسیار خوب جایزه بزرگ شهید آوینی بود؛ بعبارت دیگر بخشی از اعتبار جشنواره ها، انعکاس رسانه ای آن است.
وی افزود: با برگزاری سومین دوره فکر می کردیم که جایزه بزرگ شهید آوینی دیگر برگزار نخواهد شد، اما برگزاری مناسب چهارمین دوره این نوید را برای سینمای مستند در پی داشت که جایزه بزرگ شهید آوینی واقعا به جایزه بزرگ تبدیل و بدان توجه شده است.
گفتنی است: آئین اختتامیه چهارمین دوره جایزه بزرگ شهید آوینی عصر روز یکشنبه (12 آبان ماه) درتالار وحدت برگزار شد و مورد استقبال جمع زیادی از اهالی سینمای مستند و علاقه مندان قرار گرفت.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها