آغاز طرح دانشگاه بدون پردیس برای ارتقای فیلم مستند هند

طرح DocWork که به دانشگاه بدون کمپ (پردیس) مشهور است بمنظور ارتقای فیلمسازی مستند هند در دهلی نو آغاز شد.
DocWork طرحی یکساله برای حمایت از فیلمسازی مستند در هند است که طی دوره ای یکساله تکمیل می‎شود.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در سپتامبر 2012، از میان برش های اولیه 34 فیلم که برای این برنامه از سراسر هند ارسال شد، شش فیلم برگزیده شد که فیلمسازان آنها از بنگلور، بمبئی، پونا و دهلی نو هستند.
سه کارگاهی که قرار است در طول این سال برپا شود، 26 نوامبر دهلی نو آغاز شد و در لایپزیک آلمان پایان می یابد.
نخستین کارگاه از این نوع که پنج روز بطول می انجامد، rough cut نام دارد. دومین کارگاه در ماه ژون 2013 با تمرکز بر بازاریابی و استراتژی توزیع و شبکه های توزیع بین المللی برگزار می شود و آخرین کارگاه در ماه اکتبر 2013 برپا می شود. در نهایت، درجشنواره فیلم مستند لایپزیک فیلم های ساخته شده به نمایش درمی آیند.
در این برنامه آموزشی، مدرسان و فیلمسازان از آلمان، انگلیس و هند، ضمن همکاری نزدیک با فیلمسازان در مراحل ساخت فیلم، بازاریابی، توزیع، و نمایش بین المللی پروژه های مستندی که در هند در دست ساخت است را هدایت می کنند.
این طرح زاده اندیشه دو موسسه است که در زمینه ارتقای فیلم مستند فعالیت می کنند. DOC Leipzig قدیمی ترین جشنواره و یکی از جشنواره های مطرح فیلم مستند در جهان، و  دیگری Majic Lantern Movies LLP که در زمینه دسترسی عمومی به فیلم های مستند از طریق آرشیو فعالیت می کند.
اکنون هیچ دوره اختصاصی برای آموزش فیلم مستند در هند وجود ندارد و در بیشتر دانشکده های سینمایی یا ارتباطات، این نوع فیلمسازی بیشتر به عنوان یکی از درس های رشته های فیلمسازی تدریس می شود.
فیلمسازان مستند هند با چالش های بسیاری در حوزه های مختلف از جمله تامین مالی، توزیع، نمایش و آموزش مواجه هستند. فیلمسازی مستند معمولا با رده بندی در گروه صنایع سرگرمی عامه پسند دستکم گرفته می شود، این در حالی است که در این شرایط هم فیلم مستند در هند در حال رشد و نام آوری است اما این تغییر مستلزم طی مسیری طولانی تلاش بسیاری است.
به گفته برگزارکنندگان این برنامه، روند پیشرفت فیلمسازی مستند در هند، نیازمند خوداتکایی این سینما در زمینه منابع، راهنمایی ها، بازخوردها و همچنین نمایش فیلم ها و راه های جدید اندیشیدن به این مسائل است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها